Biznes i finanse

Oświadczenie Spotify w sprawie nowelizacji ustawy o prawach autorskich

Trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw (UC6).

Spotify wyraża poważne obawy związane z zapowiedzią Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bartłomieja Sienkiewicza, dotyczącą dodatkowego wynagrodzenia dla twórców przez muzyczne serwisy streamingowe w związku z wdrożeniem dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym. Firma uważa, że branża muzyczna powinna być rozpatrywana oddzielnie od branży filmowej czy telewizyjnej, aby uniknąć podwójnej płatności i konieczności zrekompensowania kosztów poprzez inne środki, takie jak podwyżki cen czy zmniejszenie wsparcia dla lokalnych artystów.

W ciągu ostatnich 11 lat Spotify dokonało istotnych inwestycji na krajowym rynku muzycznym, wspierając sukces wielu polskich artystów. Nasze wysiłki promujące muzykę zwiększają widoczność lokalnych artystów zarówno w kraju, jak i za granicą, co przyczynia się do wzrostu odtworzeń ich utworów. Warto zauważyć, że w momencie wejścia Spotify do Polski, 10 najchętniej słuchanych artystów na platformie w Polsce stanowili artyści zagraniczni. Obecnie 9 z 10 najpopularniejszych artystów w kraju to Polacy, a konsumpcja polskiej muzyki wzrasta z roku na rok. Nałożenie na platformy streamingowe podwójnej opłaty za te same treści znacznie obciążyłoby działalność Spotify w Polsce, ograniczając nasze możliwości inwestycyjne. Wpłynęłoby to negatywnie na nasze wsparcie dla krajowych artystów oraz na samą usługę, z której korzysta wielu konsumentów.

Spotify obecnie przekazuje większość swoich przychodów właścicielom praw do muzyki, którzy z kolei rozliczają się z kompozytorami, autorami i wykonawcami na podstawie odrębnych umów. W 2023 roku firma przekazała rekordową kwotę 35 miliardów złotych, co stanowi najwyższą płatność dokonaną kiedykolwiek przez sprzedawcę detalicznego. Polskie artysty wygenerowali z samego Spotify blisko 130 milionów złotych, co oznacza wzrost o 750% od 2017 roku. W 2022 roku IFPI ogłosiła, że Polska stała się dwudziestym największym rynkiem muzycznym na świecie, osiągając najwyższy udział w globalnym rynku muzycznym w historii kraju. Dzięki platformom streamingowym, takim jak Spotify, polski przemysł muzyczny kwitnie jak nigdy wcześniej.

Rząd niedawno zapowiedział, że dokona transpozycji przepisów Unii Europejskiej dotyczących praw twórców muzycznych. Jednak teraz, zamiast tego, proponuje wprowadzenie podwójnej opłaty, co wywołuje obawy o negatywny wpływ na polski przemysł muzyczny. Warto zauważyć, że unijni prawodawcy odrzucili propozycję wprowadzenia takiego mechanizmu opłat.

Wprowadzenie podwójnej opłaty za tę samą muzykę może negatywnie wpłynąć na polski przemysł muzyczny, artystów i konsumentów. Dlatego apelujemy do rządu o podjęcie działań w celu zapobieżenia temu i utrzymania polskiego przemysłu muzycznego w dobrej kondycji.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM