Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Rusza nabór wniosków dla średnich miast. Do wzięcia są duże pieniądze na rozwój (komunikat)

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło, że 139 miast w Polsce będzie rywalizować o 1,424 mld zł z Funduszy Szwajcarskich na swoje projekty. Celem projektu jest wsparcie konkretnych średnich miast w Polsce, które borykają się z wyzwaniami demograficznymi i rozwojowymi, aby umożliwić im szybszy rozwój i przynieść korzyści dla ich mieszkańców” – powiedziała minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas wizyty w Kraśniku.

Projekt zostanie skierowany do średnich miast w Polsce, które potrzebują wsparcia w swoim rozwoju, aby sprostać wyzwaniom demograficznym. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podkreśla, że celem jest szybki rozwój miast i przynoszenie korzyści dla ich mieszkańców” – powiedziała minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas konferencji prasowej w Kraśniku.

Kraśnik to jedno z 139 miast średniej wielkości w Polsce, które kwalifikują się do otrzymania wsparcia na rozwój z Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Program ten jest finansowany z drugiej edycji Funduszy Szwajcarskich dla Polski i realizowany we współpracy ze Związkiem Miast Polskich, a jego operatorem jest MFiPR.

Naszym celem jest wspieranie miast, które borykają się z utratą ważnych funkcji społeczno-gospodarczych. Dotyczy to miast, gdzie na przykład w wyniku transformacji systemowej upadły duże państwowe przedsiębiorstwa, pojawiły się problemy związane z odpływem ludności do większych miast, niską dzietnością oraz zanieczyszczeniem powietrza.

„Dla miast średniej wielkości otwiera się unikalna możliwość rozwoju i inwestycji. Jesteście najlepiej zorientowani, gdzie zainwestować środki, aby poprawić jakość życia w Waszych miastach” – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz na dzisiejszej konferencji prasowej w Kraśniku.

„Nowy Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, wspierany przez Szwajcarski Program Rozwoju Miast ze środkami w wysokości ponad 278 mln franków szwajcarskich, ma na celu redukcję nierówności społecznych i gospodarczych, promowanie dwustronnej współpracy oraz wzmacnianie wymiany wiedzy” – oznajmił Fabrice Filliez, Ambasador Szwajcarii w Polsce.

Kompleksowe projekty

Środki z Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast to środki na różne obszary, takie jak:

– wsparcie dla mikro-, małych i średnich firm;

– edukację zawodową;

– efektywność energetyczną i energię odnawialną;

– transport publiczny;

– gospodarkę wodno-ściekową, np. rozwój sieci kanalizacji;

– ochronę przyrody, np. tereny zielone w mieście, parki, edukację ekologiczną, zbieranie deszczówki;

– zarządzanie odpadami;

– inwestycje w zdrowie, np. w przychodnie i szpitale;

– rozwój społeczeństwa obywatelskiego, np. dla organizacji pozarządowych, które działają na rzecz miast.

Projekty muszą być wartości pomiędzy 44 a 80 mln zł i zgodne z strategią rozwoju miasta. Ważne, aby były kompleksowe – zarówno infrastrukturalne, jak i społeczne, angażując mieszkańców i organizacje społeczeństwa obywatelskiego.

Procedura rekrutacyjna

W przypadku miast, istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na poziomie nawet 100% wydatków. Ostateczna wysokość wsparcia zależy od przepisów dotyczących pomocy publicznej.

Rekrutacja będzie składała się z dwóch etapów. Miasta mają prawie 10 miesięcy (do 16 grudnia 2024 r.) na złożenie wstępnych propozycji projektów, a następnie, po wyborze finalistów, 5 miesięcy na ostateczne przygotowanie swoich przedsięwzięć. W tym procesie eksperci z Związku Miast Polskich i ze Szwajcarii będą wspierać miasta w przygotowaniu i realizacji projektów. Ostatecznie dofinansowanie może otrzymać kilkanaście miast.

Łącząc się ze stroną www.programszwajcarski.gov.pl, można uzyskać dostęp do wszystkich informacji i dokumentów.

Nasze wsparcie opiera się na solidnych badaniach naukowych.

Badania przeprowadzone przez Polską Akademię Nauk (PAN) w 2019 roku zaowocowały listą średnich miast, które są zagrożone utratą funkcji społeczno-gospodarczych.

Analizy PAN wpłynęły na Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego do 2030 roku, zidentyfikowano te miasta jako te, które potrzebują wsparcia. W praktyce oznacza to, że będą finansowane z różnych źródeł, w tym z Funduszy Szwajcarskich dla Polski, z których większość trafi na rozwój średnich miast.

Program Współpracy Szwajcarii i Polski

Pierwszy nabór miast to część drugiej edycji Funduszy Szwajcarskich dla Polski, które mają na celu redukcję różnic społeczno-gospodarczych w ramach Unii Europejskiej.

Polska otrzymała 320,1 mln franków szwajcarskich z drugiej edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, co wraz z wkładem krajowym daje łączną kwotę 375,458 mln franków szwajcarskich.

Jest to największa kwota przyznana jednemu krajowi spośród 13 beneficjentów drugiej edycji programu, której ogólna wartość wynosi 1,3 mld franków szwajcarskich.

Fundusze zostały podzielone w następujący sposób:
– Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast – 327,882 mln franków szwajcarskich (278,7 mln wkładu Szwajcarii i 49,182 mln wkładu Polski)
– Program Badania Naukowe i Innowacje – 41,176 mln franków szwajcarskich (35 mln wkładu Szwajcarii i 6,176 mln wkładu Polski)
– Pomoc Techniczna (w tym Fundusz Przygotowawczy) – 6,4 mln franków szwajcarskich.

Wdrażanie (kwalifikowalność wydatków) drugiej edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy zakończy się w grudniu 2029 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM