Polityka i społeczeństwo

MS: Spotkanie Ministra Sprawiedliwości z delegacją Komisji Weneckiej (komunikat)

– Dzisiaj (25 kwietnia br.) odbyło się spotkanie Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara z delegacją Europejskiej Komisji na Rzecz Demokracji (Komisji Weneckiej) w siedzibie Ministerstwa. Głównym tematem rozmowy było omówienie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która przywraca sędziom prawo wyboru sędziów-członków KRS. Ustawa została uchwalona przez Sejm 12 kwietnia 2024 r. i obecnie znajduje się w Senacie. Minister Sprawiedliwości zwrócił się również do Komisji Weneckiej o sporządzenie pilnej opinii na temat tej ustawy.

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy ds. prawa konstytucyjnego, zaangażowana jest w promowanie zasad demokracji i rządów prawa w Polsce.

Minister Adam Bodnar podziękował Komisji za szybką i pozytywną odpowiedź oraz wyraził gotowość do opiniowania działań podejmowanych przez rząd w celu realizacji zobowiązań międzynarodowych. Ministerstwo Sprawiedliwości akceptuje dotychczasowe rozstrzygnięcia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przeciwko Polsce i deklaruje wolę ich wykonania, kierując się dbałością o prawa i wolności obywatela oraz poszanowaniem praworządności.

Członkowie Komisji Weneckiej zadali wiele pytań dotyczących konkretnych rozwiązań prawnych zawartych w nowelizacji ustawy o KRS, w celu uzyskania dodatkowych wyjaśnień potrzebnych do wydania opinii.

Minister poinformował o aktualnych pracach legislacyjnych mających na celu wykonanie wyroków Trybunału dotyczących praworządności. W celu zwiększenia efektywności wykonywania wyroków ETPC w sprawach przeciwko Polsce, Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych intensywnie pracuje nad projektem ustawy o wykonywaniu orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Komisja Wenecka, reprezentowana przez sekretarz Simona Granata-Menghini, skupia swoją uwagę na działaniach Polski i aktywnie angażuje się w obecne wydarzenia.

W trakcie spotkania wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek przedstawił sytuację dotyczącą niezależności sędziów w polskim wymiarze sprawiedliwości.

Informujemy, że publikowane komunikaty w serwisie PAP są przedstawiane w oryginalnej formie dostarczonej przez nadawcę, a PAP SA nie dokonuje żadnych zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z przepisami ustawy prawo prasowe. (PAP)


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM