– Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pragnie poinformować, że w sobotę, 4 maja br. minister Marcin Kierwiński uczestniczył w Centralnych Obchodach Dnia Strażaka. Podczas uroczystości Prezydent RP wręczył odznaczenia państwowe oraz awanse generalskie funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej. Nowi generałowie odebrali pamiątkowe szable z rąk szefa MSWiA, a blisko 300 funkcjonariuszy PSP zostało promowanych na pierwszy stopień oficerski. W uroczystości wziął też udział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Leśniakiewicz.
Minister Marcin Kierwiński podkreślił, że dla strażaków najważniejsze jest służba i poświęcenie.
„Codziennie wyjeżdżacie, aby ratować dobytek, życie, zdrowie Polaków i za to bardzo Wam dziękuję” – powiedział.
Szef MSWiA również wspomniał o współpracy funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej z formacjami partnerskimi z innych krajów i o wysokiej ocenie umiejętności naszych strażaków m.in. przez Greków.
Ostatnio miałem okazję porozmawiać z naszymi partnerami z różnych krajów. Podkreślali, że nie ma ludzi bardziej oddanych, odważnych i zdeterminowanych niż wy, aby służyć innym. Opowiadali o waszej misji pomocy międzynarodowej i wyrażali pełne uznania za wasze zaangażowanie.
Minister spraw wewnętrznych i administracji złożył życzenia funkcjonariuszom PSP i druhom OSP, życząc im dumy ze służby, wiary w jej wartość i przekonania, że ich praca jest doceniana, nagradzana i szanowana.
Ponadto życzył im siły do pokazywania społeczeństwu, jak istotna jest ich służba oraz aby zawsze mieli w sercu wiarę w jej znaczenie.
Podczas uroczystości Centralnych Obchodów Dnia Strażaka trzech oficerów Państwowej Straży Pożarnej zostało uhonorowanych awansami generalskimi oraz odznaczeniami państwowymi.
St. bryg. Janusz Drozda, Lubuski Komendant Wojewódzki PSP, st. bryg. Artur Gonera, Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP oraz st. bryg. Michał Kamieniecki, Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki PSP, zostali mianowani na stopień nadbrygadiera PSP podczas uroczystości Centralnych Obchodów Dnia Strażaka.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji nadaje stopień nadbrygadiera PSP. W trakcie ceremonii nowo mianowani oficerowie otrzymali pamiątkowe szable generalskie z rąk ministra Marcina Kierwińskiego.
Podczas wydarzenia odbyła się promocja blisko 300 strażaków na stopień młodszego kapitana w Państwowej Straży Pożarnej, a także wręczenie odznaczeń państwowych za wybitne zasługi dla ochrony przeciwpożarowej i za działalność społeczną przez Prezydenta Andrzeja Dudy.
Podczas ceremonii, Srebrny Krzyż Zasługi oraz Brązowe Krzyże Zasługi zostały przyznane za wybitne zasługi dla ochrony przeciwpożarowej, natomiast członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych odebrali z rąk Prezydenta RP Krzyże św. Floriana za ich działalność społeczną.
Państwowa Straż Pożarna oraz Ochotnicze Straże Pożarne pełnią ważną rolę w zapobieganiu i gaszeniu pożarów. W samej PSP służy obecnie ponad 30 tys. funkcjonariuszy, w tym ponad 1,3 tys. to kobiety. W 2023 roku strażacy interweniowali ponad 486 tys. razy, w tym dwukrotnie poza granicami kraju: w lutym po trzęsieniu ziemi w Turcji oraz w lipcu w związku z pożarami lasów w Grecji.
W ciągu ostatniego roku strażacy musieli interweniować w ponad 99 tysiącach pożarów oraz blisko 340 tysiącach innych sytuacjach zagrożenia życia i mienia, takich jak wypadki drogowe czy silny wiatr. Dodatkowo, zareagowali na niemal 47 tysięcy fałszywych alarmów oraz przeprowadzili ponad 4,3 tysiąca interwencji związanych z ulatnianiem się czadu.
Na terenie województw mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego odnotowano najwięcej interwencji strażaków, które wyniosły odpowiednio: ponad 70 tys., prawie 63 tys., 42,6 tys., 41,7 tys. oraz 40,7 tys.
Współpraca PSP i OSP
Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy to doskonały przykład współpracy pomiędzy Państwową Strażą Pożarną a Ochotniczymi Strażami Pożarnymi, który obejmuje ponad 500 jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP, ponad 5 tys. jednostek OSP, zakładowe straże pożarne, zakładową służbę pożarniczą, lotniskowe służby ratowniczo-gaśnicze oraz ponad 20 jednostek Wojskowych Straży Pożarnych.
W Polsce jest około 600 tysięcy druhen i druhów OSP, spośród których blisko 230 tysięcy ma uprawnienia do prowadzenia działań ratowniczych.
UWAGA: Komunikaty publikowane w serwisie PAP nie są modyfikowane przez PAP SA i są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl