Nauka i technologie

ORLEN: żeby nie stracić konkurencyjności gospodarki, przez transformację energetyczną trzeba przejść szybko

Transformacja energetyczna polskiej gospodarki była jednym z głównych tematów poruszanych podczas konferencji EFNI. Podczas panelu „Transformacja energetyczna UE: jak bezpiecznie przejść zmianę?”, Artur Osuchowski, członek zarządu ds. energetyki i transformacji energetycznej ORLEN, zaznaczył, że proces ten jest kompleksowy i musi wpłynąć na wiele obszarów gospodarki, takich jak transport, produkcja i usługi.

Podczas dyskusji Paulina Grądzik z Konfederacji Lewiatan omówiła bieżącą sytuację społeczno-gospodarczą w Europie, zwracając uwagę na rosnące wyzwanie, jakim jest kryzys energetyczny. Podkreśliła również istotę bezpieczeństwa energetycznego obok bezpieczeństwa militarnego. Grądzik zaznaczyła, że osiągnięcie neutralności klimatycznej będzie ogromnym wyzwaniem, a jednocześnie nie możemy przewidzieć, jak będzie wyglądał rynek energii w 2050 roku.

Według wiceprezesa zarządu ds. operacyjnych PGE Polska Grupa Energetyczna, Macieja Górskiego, dzisiejszy dzień definiuje sposób prowadzenia transformacji energetycznej oraz przebieg tego procesu. Jego zdaniem, opracowanie dobrego planu pozwoli na powstanie niskoemisyjnej energetyki i bardziej konkurencyjnego przemysłu w ciągu kilkunastu lat.

„Transformacja energetyczna musi być realizowana w zgodzie z rynkiem. To przedsiębiorstwa niejako wymuszą zmiany w energetyce. Będą realizowane tylko te inwestycje, które uzyskają dostęp do taniej, zielonej energii” – zwrócił uwagę Artur Osuchowski. „Żeby nie stracić konkurencyjności gospodarki przez transformację energetyczną trzeba przejść szybko” – podkreślił.

„Są branże, gdzie ślad węglowy jest głównym kryterium wyboru dostawcy usługi. Rynek wymusza działania transformacyjne” – podsumował Artur Osuchowski.

Uczestnicy panelu uważają, że transformacja energetyczna przyniesie większe bezpieczeństwo i tańszą energię dla biznesu i mieszkańców.

Jakub Dulski, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu, podkreślił, że teraz decydujemy, czy będziemy liderem technologicznym czy też pozostaniemy w tyle.

Europejskie Forum Nowych Idei (EFNI) to coroczna konferencja poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy. Wydarzenie gromadzi przedstawicieli świata biznesu, nauki, kultury oraz administracji zarówno polskiej, jak i europejskiej. Organizowane od 2011 roku przez Konfederację Lewiatan, forum tradycyjnie odbywa się w Sopocie, a w tym roku miało miejsce w dniach 16-18 października.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM