Biznes i finanse

MI: Inauguracja prac zespołu eksperckiego do spraw przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu (komunikat)

Zakończył się pierwszy Kongres Bankowości Zrównoważonego Rozwoju zorganizowany przez Związek Banków Polskich. Wydarzenie to miało miejsce w dniach 28-29 października 2024 roku.

Ministerstwo Infrastruktury przekazuje informację o pierwszym posiedzeniu zespołu eksperckiego do spraw przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu, które odbyło się 30 października 2024 roku pod przewodnictwem wiceministra infrastruktury Stanisława Bukowca, pełniącego funkcję pełnomocnika rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

Zespół powołany przez ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka składa się z przedstawicieli administracji publicznej, świata nauki, organizacji samorządowych i przedsiębiorców transportu drogowego. Ich głównym celem jest zwiększenie mobilności obywateli poprzez proponowanie zmian legislacyjnych i strategicznych dokumentów rządowych w celu przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

Podczas spotkania wiceminister S. Bukowiec omówił kluczowe kwestie dotyczące prac Zespołu. Podkreślił znaczenie lepszej koordynacji działań transportowych, integrację rozkładów autobusów z przewozami kolejowymi oraz konieczność wprowadzenia spójnego i łatwo dostępnego rozkładu jazdy.

Wspieranie mobilności i łatwego dostępu do usług jest kluczowe dla jakości życia. Aby to osiągnąć, konieczna jest rewizja prawa krajowego dotyczącego eliminowania wykluczenia komunikacyjnego oraz zasad funkcjonowania transportu publicznego i Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej – powiedział wiceminister Stanisław Bukowiec.

Wiceminister podkreślił, że Ministerstwo Infrastruktury widzi konieczność poprawy ram prawnych dla publicznego transportu zbiorowego. Priorytetem jest uczynienie transportu bardziej dostępnym dla pasażerów i zapewnienie samorządom lepszego wsparcia w organizacji transportu. Przegląd przepisów będzie wymagał reformy systemu publicznego transportu zbiorowego oraz stworzenia warunków integracji różnych form transportu.

Zespołowi Eksperckiemu do spraw przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu będzie służyć jako forum do dyskusji i zgłaszania innowacyjnych rozwiązań mających na celu przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu w Polsce. W skład zespołu wchodzą m.in.:

Monika Bąk, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, jest kierownikiem Katedry Ekonomiki Transportu na Wydziale Ekonomicznym. Jej badania koncentrują się na społecznych, ekonomicznych i środowiskowych aspektach zrównoważonego rozwoju w perspektywie mikro- i makroekonomicznej.

Dr Krzysztof Krawiec jest zatrudniony na Politechnice Śląskiej w Katedrze Transportu Kolejowego oraz pełni funkcję kierownika programu zrównoważonego transportu WiseEuropa.

Dr hab. inż. Piotr Sawicki pracuje na Politechnice Poznańskiej jako Kierownik Zakładu Systemów Transportowych w Instytucie Transportu na Wydziale Inżynierii Lądowej i Transportu, a także jest zaangażowany w Projekt GOSPOSTRATEG.

Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej, jest profesorem nauk inżynieryjno-technicznych o specjalności inżynieria ruchu i modelowanie podróży.

Michał Wolański, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (SGH) w Instytucie Infrastruktury, Transportu i Mobilności, specjalizuje się w obszarze mobilności i rozwoju regionalnego.

Mirosław Suchoń jest posłem na Sejm RP.

Zdzisław Szczerbaciuk pełni funkcję prezesa Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji.

Piotr Rachwalski jest prezesem Stowarzyszenia Operatorów Publicznego Transportu Zbiorowego Polski PKS.

Następne posiedzenie zespołu eksperckiego do spraw przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu odbędzie się w listopadzie bieżącego roku.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM