Współpraca na wysokości powyżej 60 tysięcy stóp otworzy nowe możliwości w zakresie zarządzania ruchem i klimatem, obserwacji i obrazowania Ziemi oraz wykrywania obecności metanu, burz i pożarów, stanowiąc strategiczny krok w przyszłość.
31 października 2024 r. /PRNewswire/ — Firma lotnicza Sceye z Nowego Meksyku ogłosiła podpisanie umowy o współpracy z amerykańską agencją naukowo-badawczą United States Geological Survey (USGS) oraz umowę Space Act z NASA. Ich celem jest ulepszenie obrazowania klimatu i środowiska oraz gromadzenia danych ze stratosfery. Partnerstwo opiera się na sukcesie programu lotów wdrożonego przez Sceye w 2024 roku, który stanowił kamień milowy w komercjalizacji platformy i realizacji misji długoterminowych.
Współpraca firmy Sceye z NASA i USGS umożliwi wykorzystanie technologii HAPS do precyzyjnych obserwacji Ziemi oraz podnoszenia ładunków wielozadaniowych. Dzięki zaawansowanemu obrazowaniu hiperspektralnemu, Sceye będzie wspierać wykrywanie „superemiterów” metanu oraz monitorowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak pożary, burze i trzęsienia ziemi. Partnerstwo pozwoli na śledzenie danych środowiskowych w czasie rzeczywistym i wsparcie NASA i USGS w gromadzeniu danych klimatycznych oraz modelowaniu prognoz.
„Nasze partnerstwo z NASA i USGS opiera się na potencjale HAPS w zakresie utrzymywania się nad obszarem działania przez długi czas. W przeciwieństwie do satelitów, HAPS może to robić poniżej wysokości orbitalnej, oferując tym samym unikalny punkt widzenia, co pozwoli reagować na zmiany klimatyczne i lepiej przygotować się na ekstremalne zjawiska pogodowe – powiedział Mikkel Vestergaard Frandsen, dyrektor generalny i założyciel Sceye. – Sprawimy, że dostęp do stratosfery będzie kolejnym etapem w realizacji istotnych postępów naukowych, które pomogą społecznościom na całym świecie”.
W obliczu nasilających się zmian klimatycznych i rekordowego wzrostu emisji metanu, firma Sceye oferuje nowatorskie rozwiązania technologiczne umożliwiające precyzyjne wykrywanie emisji z niezwykłą dokładnością. Współpracując z Agencją Ochrony Środowiska (EPA) i Departamentem Środowiska Nowego Meksyku, Sceye realizuje pięcioletni program mający na celu wykrywanie emisji metanu w całym stanie. Ostatni lot firmy Sceye udowadnia gotowość operacyjną platformy do przechwytywania istotnych danych za pomocą specjalistycznych kamer na podczerwień.
Wraz ze wzrostem emisji metanu i pogłębiającymi się skutkami zmian klimatycznych, firma Sceye wypracowuje innowacyjne technologie umożliwiające precyzyjne wykrywanie emisji z niespotykaną dotąd dokładnością. Współpracując z Agencją Ochrony Środowiska (EPA) oraz Departamentem Środowiska Nowego Meksyku, Sceye realizuje pięcioletni program mający na celu monitorowanie emisji metanu w całym stanie. Ostatni lot przeprowadzony przez Sceye w tym roku potwierdza gotowość operacyjną ich platformy, zdolnej do przechwytywania istotnych danych za pomocą specjalistycznych kamer na podczerwień.
Platformy HAPS firmy Sceye wykorzystują energię słoneczną zgromadzoną w ciągu dnia, przechowywaną w akumulatorach, co pozwala im działać przez całą noc. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie ciągłych lotów na wysokości powyżej 60 tysięcy stóp, gdzie niewiele technologii może skutecznie działać.
„Platformy HAPS zmieniają zasady gry dla społeczności naukowej, posiadając zdolność długotrwałego utrzymywania się nad obszarem zdarzeń, pobierania danych w wysokiej rozdzielczości w sposób ciągły i w czasie rzeczywistym oraz pełniejszego zrozumienia tego, co może nastąpić przed, w trakcie i po danym zdarzeniu” – powiedział Jonathan Stock, dyrektor Narodowego Centrum Innowacji USGS.
W 2024 roku program lotów Sceye osiągnął swój szczyt, będąc wynikiem udanego roku testów i rozwoju pojazdu. W ciągu ostatnich miesięcy udało się osiągnąć wiele ważnych celów, takich jak kontrolowana relokacja, pełne loty dziennie i zdolność do długotrwałego pozostawania nad obszarem działania.
W 2025 roku Sceye skupi się na komercjalizacji i wytrzymałości, rozpoczynając testy zdolności swojej platformy do utrzymywania długotrwałych „lotów sezonowych”. Te misje umożliwią ciągłe monitorowanie kluczowych okresów, takich jak sezon pożarów, umożliwiając szybkie reagowanie poprzez dostarczanie danych na temat ewoluujących zagrożeń w czasie zbliżonym do rzeczywistego.
Po udanej rundzie Serii C, która zaowocowała podniesieniem wartości firmy do 525 milionów dolarów, Sceye konsekwentnie realizuje swoją misję tworzenia innowacyjnych rozwiązań, które mają zmienić świat.
Sceye
Sceye jest firmą kosmiczną, która została założona w 2014 roku. Specjalizuje się w technologii stratosferycznej, mającej na celu połączenie ludzi i ochronę planety. Firma jest liderem w branży platform wysokościowych (HAPS) i dąży do zapewnienia powszechnie dostępnej łączności, poprawy monitorowania zmian klimatycznych, zarządzania zasobami naturalnymi oraz zapobiegania katastrofom naturalnym.
Link do zdjęcia: https://mma.prnewswire.com/media/2543717/Sceye_launch_October_2024.jpg
Link do logo: https://mma.prnewswire.com/media/2484213/sceye_logo_suitcase_logo_full_colour_rgb_1000px_72ppi_ID_a12cb870d06f_Logo.jpg
Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl