Biznes i finanse

Jak Polacy różnią się w myśleniu o emeryturze?

ING Bank Śląski przeprowadził najnowsze badanie w celu zbadania wyobrażeń dorosłych Polaków na temat życia na emeryturze. Analiza wyników ujawniła zaskakujące różnice między mieszkańcami naszego kraju.

Niemal dwukrotnie więcej osób odczuwa lęk (40 proc.) niż nadzieję (23 proc.) związane z planowaniem swojej emerytury. Zgodnie z oczekiwaniami, osoby, które już oszczędzają na emeryturę, rzadziej odczuwają lęk (34 proc.) w porównaniu do tych, którzy nie oszczędzają (45 proc.). Różnice te są jeszcze bardziej zauważalne w przypadku osób o wyższych dochodach i lepszej sytuacji materialnej rodzin – ponad połowa badanych z dochodami miesięcznymi „na rękę” nie przekraczającymi 5 tys. zł na gospodarstwo domowe odczuwa lęk związany z emeryturą, podczas gdy mniej niż jedna trzecia z dochodami powyżej 10 tys. zł.Kobiety częściej niż mężczyźni odczuwają lęk związany z brakiem pieniędzy na emeryturę (58 proc. w porównaniu z 49 proc.), co może wynikać z faktu, że oszczędza na emeryturę mniej kobiet (13 proc. w porównaniu z 22 proc. mężczyzn). Ogólnie lęk dotyczy 43 proc. kobiet i 36 proc. mężczyzn.Badani wydają się odczuwać lęk niezależnie od swojej sytuacji finansowej. Mieszkańcy wsi wykazują najmniejsze prawdopodobieństwo odczuwania lęku (36 proc.), podczas gdy osoby z miast 100-500 tys. najczęściej zgłaszają uczucie lęku (47 proc.). Ponadto, lęk jest mniej powszechny wśród osób będących w związku małżeńskim (36 proc.) w porównaniu do singli (48 proc.), oraz wśród osób posiadających dzieci (36 proc.) w porównaniu do bezdzietnych (47 proc.).

„Duże różnice ujawniły się między badanymi z młodszych i starszych pokoleń. Co może być zaskakujące, najczęściej lęk o życie na emeryturze odczuwają najmłodsi badani – prawie co druga osoba w wieku 18-34 lata i tylko co czwarta w grupie 55+. Najmłodsi badani odróżniają się tym, że to oni najczęściej obawiają się samotności na emeryturze – odpowiedziała tak połowa badanych w wieku 18-24 i tylko co piąta osoba w wieku 55+. To duża różnica, która może sygnalizować poważne zmiany społeczne” – mówi Stanisław Kijowski, dyrektor strategiczny w ING Banku Śląskim.

Według najnowszego badania, odnotowano wzrost odsetka osób posiadających oszczędności na emeryturę z 35 proc. do 39 proc. Wzrost ten może być wynikiem zwiększonej świadomości Polaków na temat różnych produktów finansowych służących do oszczędzania na emeryturę. Niemal co trzeci badany słyszał o Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego, ponad połowa o Indywidualnych Kontach Emerytalnych, a 60 proc. o Pracowniczych Planach Kapitałowych, choć wiedza na ich temat nie jest równomierna – np. mniej kobiet niż mężczyzn słyszało o tych produktach, a mieszkańcy wsi są mniej zaznajomieni z nimi niż mieszkańcy dużych miast.

Wzrost deklarowanych oszczędności na emeryturę może wynikać z większej świadomości Polaków na temat produktów finansowych służących do oszczędzania na ten cel. Badanie wykazało, że niemal co trzeci badany słyszał o Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego, ponad połowa o Indywidualnych Kontach Emerytalnych, a 60 proc. o Pracowniczych Planach Kapitałowych, ale wiedza na ich temat nie jest równomierna. Mniej kobiet niż mężczyzn słyszało o tych produktach, a mieszkańcy wsi są mniej zaznajomieni z nimi niż mieszkańcy dużych miast.

Warto pamiętać, że w ramach IKE klient nie płaci podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki) po spełnieniu określonych warunków. Natomiast w przypadku IKZE zaletą produktu jest możliwość korzystania z ulgi podatkowej. Co roku można odliczać wartość wpłat na IKZE od podstawy opodatkowania, co skutkuje zmniejszeniem sumy podatków.

Według badania przeprowadzonego w październiku 2024 roku na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie 1051 dorosłych osób, emerytura jest bardziej odległa niż premiera Titanica dla millenialsów.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM