Biznes i finanse

Coraz więcej świątecznych elektroodpadów: co z nimi zrobić?

Święta Bożego Narodzenia to czas intensywnych zakupów, w którym oprócz prezentów pod choinkę coraz częściej nabywamy również liczne ozdoby, mające na celu stworzenie świątecznej atmosfery. Niestety, wiele z tych przedmiotów, takich jak lampki, pozytywki, świecące renifery czy elektroniczne gadżety, staje się potencjalnymi elektroodpadami. Zamiast gromadzić niepotrzebne urządzenia elektryczne, powinniśmy oddać je do odpowiedniego punktu zbiórki. Dlaczego? Ponieważ stanowią one cenne źródło surowców, które mogą zostać ponownie wykorzystane poprzez recykling. Elektroodpady nie mogą być również wyrzucane do zwykłych koszy na śmieci, ponieważ mogą zawierać niebezpieczne substancje, stanowiąc zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

Co to są elektroodpady i jak gromadzą się w okresie świątecznym?

Elektroodpady obejmują wszelkie nieużywane, zużyte lub uszkodzone urządzenia elektryczne i elektroniczne. Dotyczy to wszystkiego, co wymaga zasilania elektrycznego lub przewodzenia prądu (np. ładowarki, słuchawki, świąteczne lampki i inne ozdoby emitujące światło, a także bardziej nietypowe przedmioty, takie jak zabawki muzyczne czy elektroniczne książki). Elektrośmieci stanowią również najszybciej rosnący rodzaj odpadów – w samym tylko 2022 roku globalnie wygenerowano aż 62 mln ton elektroodpadów.

Okres świąteczny generuje wiele elektroodpadów, zarówno ze względu na prezenty, jak i na świąteczne ozdoby i akcesoria. Według badania PayPo, co czwarty Polak decyduje się na zakup sprzętu elektronicznego jako prezent świąteczny. Oprócz tego, świecące i grające ozdoby świąteczne oraz inne akcesoria również przyczyniają się do zwiększonej ilości elektroodpadów. Często są to produkty niskiej jakości, które szybko się psują lub tracą na atrakcyjności. Dodatkowo, niektóre z nich nie pozwalają na wymianę baterii, co sprawia, że po wyczerpaniu się baterii stają się elektroodpadami.

„Nasze badania pokazują, że Polacy mają wiele wątpliwości związanych z segregacją elektroodpadów, a trudność sprawia nie tylko ich prawidłowa utylizacja, ale także samo rozpoznanie, co jest elektroodpadem, a co nie. Dlatego to tak ważne, by jak najwięcej edukować w tym zakresie. Święta są do tego doskonałą okazją, bo to okres, w którym generujemy więcej >>nieoczywistych<< elektroodpadów, takich jak świecące ozdoby czy grające kartki. Z tego względu już kolejny rok z rzędu wystartowaliśmy ze świąteczną kampanią edukacyjną, której celem jest rozpowszechnienie wiedzy dotyczącej rozpoznawania i prawidłowej utylizacji elektrośmieci. W tym roku zaprosiliśmy do współpracy twórców internetowych z wielu różnych sektorów, takich jak np. organizacja przestrzeni, tak by dotrzeć z przekazem do szerokiego grona odbiorców” – mówi Monika Wyciechowska, Education Marketing Manager, RLG w Polsce.

Dlaczego warto segregować elektroodpady?

Według raportu UNITAR (United Nations Institute for Training and Research), produkcja elektroodpadów rośnie pięciokrotnie szybciej niż ich recykling. Elektroodpady mogą zawierać cenne surowce, takie jak miedź, aluminium czy nawet złoto, które można wykorzystać ponownie. Jednocześnie mogą też zawierać substancje szkodliwe, takie jak rtęć czy ołów, które mogą zanieczyszczać środowisko, jeśli nie zostaną odpowiednio przetworzone.

Co zrobić z niepotrzebnymi elektroodpadami?

Niepotrzebny lub niesprawny sprzęt elektroniczny lub elektryczny należy bezpiecznie zutylizować. Jak to zrobić?

  • Oddając elektroodpad w sklepie przy zakupie nowego tego samego rodzaju (sprzedawca ma obowiązek przyjęcia sprzętu 1:1).
  • Oddając elektroodpad przy dostawie nowego produktu (wcześniej należy to zgłosić sprzedawcy),
  • Oddając do PSZOKu, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (adres najbliższego takiego punktu można znaleźć na stronie gminy).
  • Wrzucając do pojemników przeznaczonych do zbiórki elektroodpadów.
  • Sprzęt małych rozmiarów (którego żaden wymiar nie przekracza 25 cm) można oddać w sklepie z elektroniką o powierzchni sprzedaży pow. 400 m2.

Przejrzyj szafki i szuflady podczas świątecznych porządków, szukając niepotrzebnego i zużytego sprzętu elektronicznego, i pozbyj się go. Pamiętaj, że właściwa segregacja elektroodpadów to prosty krok, który może przynieść duże korzyści środowisku.

Znajdziesz więcej informacji na stronie internetowej: https://elektro3000.pl/2024/11/27/swietuje-elektroodpady-segreguje/ 


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM