Biznes i finanse

Niezależni członkowie rad nadzorczych powołani w spółkach z udziałem Skarbu Państwa

Banki PKO BP i Pekao oraz ORLEN i KGHM postanowiły wzmocnić swoje rady nadzorcze poprzez powołanie niezależnych członków reprezentujących akcjonariuszy mniejszościowych. Inicjatywę tę poparły Otwarte Fundusze Emerytalne, które złożyły wnioski o zwołanie nadzwyczajnych Walnych Zgromadzeń Akcjonariuszy w trzech spółkach i zgłosiły swoich kandydatów do rad nadzorczych.

Według danych na koniec 2024 roku, spółki z istotnym udziałem Skarbu Państwa dominują w kapitalizacji i obrotach na GPW, stanowiąc 51,6% najważniejszego indeksu warszawskiego parkietu, czyli WIG20. Niestety, ekspertów niepokoi niewystarczający poziom ładu korporacyjnego tych spółek, który przyczynia się do obniżonej wyceny oraz zaniżonych stóp zwrotu inwestorów, w tym uczestników PPK.

Badania wykazują, że zaangażowanie inwestorów w działalność spółek przyczynia się do poprawy ich wydajności i wzrostu wartości, co bezpośrednio wpływa na wyniki inwestycyjne. Przykładem takich inwestorów są fundusze emerytalne zrzeszone w Izbie Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, które regularnie publikują raporty ze swoich działań nadzorczych wobec spółek, w które zainwestowały środki swoich członków. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w raporcie „OFE w nadzorze nad spółkami portfelowymi” dostępnym tutaj.

„Zapowiedzi Ministerstwa Aktywów Państwowych dotyczące potrzeby poprawy jakości ładu korporacyjnego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa otworzyły przestrzeń do dialogu z naszym środowiskiem. Odbyliśmy wiele spotkań w resorcie, w tym także z ministrem Jakubem Jaworowskim, w czasie których zaprezentowaliśmy nasze dobre praktyki oraz przedstawiliśmy propozycje dotyczące szerszego włączenia interesariuszy mniejszościowych w proces sprawowania nadzoru. Minister Jakub Jaworowski poparł nasze propozycje i podkreślił, że są one w pełni zgodne z działaniami podejmowanymi przez MAP. Mamy nadzieję, że zmiany w radach nadzorczych banków Pekao i PKO BP, czy firm takich jak Orlen i KGHM, stanowią początek procesu wzmacniania i rozwoju działań nadzorczych w spółkach, w których dotąd głos miało wyłącznie państwo, a perspektywy pozostałych współwłaścicieli będą uwzględniane” – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.

Nowa inicjatywa funduszy emerytalnych jest zgodna z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2381 Women on Boards, która promuje udział kobiet na najwyższych szczeblach zarządzania. Spośród nominowanych przez fundusze do rad nadzorczych, wybrano trzy kobiety i jednego mężczyznę.

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych (IGTE) została założona w 1999 roku i stanowi organizację samorządu gospodarczego reprezentującą branżę Powszechnych Towarzystw Emerytalnych, instytucji zarządzających Otwartymi Funduszami Emerytalnymi oraz Dobrowolnymi Funduszami Emerytalnymi. W swoim gronie zrzesza 7 towarzystw, które reprezentują interesy około 14,5 mln klientów. Członkowie Izby zarządzają aktywami o wartości ponad 200 mld złotych, inwestując głównie w polską gospodarkę. Działania IGTE obejmują wspieranie tworzenia legislacji sprzyjającej efektywnemu systemowi emerytalnemu, rozwijanie wiedzy eksperckiej w zakresie zabezpieczenia emerytalnego i rynku kapitałowego, budowanie relacji z interesariuszami, przekazywanie wyników prac opinii społecznej oraz podejmowanie inicjatyw edukacyjnych.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM