Polityka i społeczeństwo

CIS: apel ws. stosowanie środków bezpieczeństwa w Sejmie w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem (komunikat)

– Centrum Informacyjne Sejmu informuje:

Szanowni Państwo!

Rosnąca w ostatnich dniach liczba zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19 sprawiła, że konieczny stał się powrót do zwiększonych środków ostrożności w życiu codziennym i zawodowym. Sytuacja ta nie ominęła niestety także Parlamentu: podjęto decyzję o zwołaniu 47. posiedzenia Sejmu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość, w takim samym trybie obradują komisje i podkomisje. Rada Ministrów wydała rozporządzenie, na mocy którego pracownicy administracji publicznej otrzymali polecenia pracy zdalnej, a Minister Zdrowia zaapelował także do pracodawców sektora prywatnego o jak najszersze wdrożenie tego trybu wykonywania obowiązków służbowych. Wszystkie te rozwiązania mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się pandemii i ochronę jak największej liczby osób przed zakażeniem i jego konsekwencjami.

W tej niełatwej dla nas wszystkich sytuacji zwracamy się do Państwa z apelem o wspólne działania zmierzające do ochrony zdrowia wszystkich osób przebywających na terenie Sejmu, w tej liczbie także dziennikarzy. Przede wszystkim prosimy o poddanie pewnej refleksji liczby przedstawicieli mediów przebywających w Sejmie.

Przebieg posiedzenia transmitowany jest na sejmowym kanale YouTube https://www.youtube.com/channel/UCN5seY_Oy_GiJRhF06GfRlw, do obserwowania którego niezmiennie gorąco zachęcamy. Przypominamy także, że bezpośrednie transmisje z posiedzeń komisji i podkomisji sejmowych oraz zespołów parlamentarnych oraz ich zapisy dostępne są na stronie www Sejmu.

Jeśli obecność przedstawicieli Państwa redakcji w Sejmie uznają Państwo za niezbędną, przypominamy o konieczności stosowania środków bezpieczeństwa:

– zakrywania nie tylko ust, ale także nosa przy pomocy maseczki przez cały czas obecności w budynkach Parlamentu,

– dezynfekcji rąk i zachowania bezpiecznego dystansu (co najmniej 1,5 metra),

– stosowania się do ograniczeń liczby osób korzystających z wind oraz pomieszczeń pracy i higieniczno-sanitarnych.

Apelujemy także o stosowanie się do wszystkich zaleceń Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, w szczególności:

– częste mycie i dezynfekcję rąk,

– niedotykanie dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu,

– przestrzeganie higieny kaszlu i oddychania,

– bezwzględne pozostanie w domu w przypadku wystąpienia objawów chorobowych.

Przypominamy, że do egzekwowania procedur i ograniczeń obowiązujących na terenach zarządzanych przed Kancelarię Sejmu uprawnieni są funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej. W tych trudnych chwilach apelujemy o odpowiedzialność za nasze wspólne bezpieczeństwo.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

kom/ kos/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM