Biznes i finanse

Budimex rozpoczął prace przy budowie zapory

Rozumiejąc emocje, jakie pojawiają się wokół tematu budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej, w tym w szczególności na odcinku Puszczy Białowieskiej, 26.01.2022 r. przedstawiciele firmy Budimex przeprowadzili konsultacje z samorządami. W spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele wojska, wójtowie 5 gmin położonych na szlaku inwestycji, nadleśnictwa oraz starosta powiatu hajnowskiego.

W czasie rozmów z przedstawicielami samorządów firma potwierdziła, iż jako Budimex ma bardzo duże doświadczenie w realizacji inwestycji na różnych obszarach środowiskowych. Prowadzi prace budowlane m.in. na obszarach chronionych, w tym Natura 2000, w wielu miejscach Polski. Firma zapewniła, że punkty magazynowania i składowania jej materiałów budowlanych są i będą neutralne środowiskowo. O przestrzeganiu przez firmę surowych standardów środowiskowych świadczą liczne potwierdzenia – ponad 100 certyfikacji zrównoważonego budownictwa BREEAM czy LEED na budowach.

Mimo iż zamówienie nie wymaga tego od Budimeksu jako wykonawcy, nad realizacją całej inwestycji prowadzony będzie zewnętrzny nadzór środowiskowy. Frima deklaruje, iż rozumie, jak wielką wartością jest Puszcza Białowieska i pragnie pracować z poszanowaniem jej ekosystemu. Zespół wybrany do realizacji inwestycji posiada najwyższe kompetencje, by sprostać temu zadaniu.

Budimex zapewnia, że prace wokół zapory, transport oraz magazynowanie surowców będą prowadzone zgodnie z najlepszymi standardami budowlanymi i środowiskowymi. Zaplanowane są m.in.:

  • zabezpieczenie gruntu podwójną i potrójną izolacją przed przeciekami,
  • apteczki ekologiczne,
  • osłonięcie i zabezpieczenie punktów napraw sprzętu budowlanego,
  • zabezpieczenie zbiorników na paliwa,
  • posegregowanie i zabezpieczenie punktów odpadów,
  • przygotowanie oddzielnych punktów odpadów niebezpiecznych,
  • ogrodzenie i monitorowanie terenów.

Prace będą prowadzone w ciągu dnia, a planowany ruch samochodów ciężarowych w lokalizacji budów to kilka pojazdów na godzinę. Po zakończeniu inwestycji wszystkie drogi zostaną przywrócone do stanu pierwotnego lub lepszego od zastanego.

Prace nad całą inwestycją potrwają zaledwie sześć miesięcy. Budimex podaje w komunikacie, że jest na liście firm strategicznych z punktu widzenia obronności. Ma zatem obowiązek działania na rzecz kraju w przypadku sytuacji szczególnych z punktu widzenia bezpieczeństwa. Tak samo odpowiadał na wezwanie dot. budowy szpitali tymczasowych, czy kończenia prac drogowych i kolejowych po innych generalnych wykonawcach, którzy zeszli z prowadzonych kontraktów.

Celem działań Budimeksu jest realizacja kontraktu, który firma pozyskała w drodze transparentnych zasad wyboru podwykonawcy, przy jednoczesnym poszanowaniu interesu lokalnych społeczności i środowiska. Firma zapewnia, że dokłada wszelkich starań, aby minimalizować niedogodności mieszkańców oraz uwzględniać potrzeby środowiska naturalnego puszczy.

BUDIMEX SA jest spółką z ponad pięćdziesięcioletnią tradycją, która ma znaczący udział w rozwoju gospodarczym Polski. Swoją pracą firma podnosi jakość życia milionów Polaków. W okresie ponad 50 lat istnienia firma zrealizowała tysiące nowoczesnych inwestycji infrastrukturalnych, kubaturowych i przemysłowych. Kultura innowacyjności, doskonalenie i kierowanie się zasadami zrównoważonego rozwoju pozwoliły jej zdobyć pozycję lidera polskiego rynku budowlanego. Firma Budimex jest obecna nie tylko na rynku polskim, ale też zagranicznym. Stopniowo zwiększa swoje zaangażowanie w sektorze facility management (obsługa nieruchomości i obiektów infrastruktury) oraz gospodarki odpadami. Od 1995 roku spółka notowana jest na warszawskiej GPW, a od roku 2011 wchodzi w skład indeksu ESG – najbardziej odpowiedzialnych spółek giełdowych.

Firma Budimex jest jednym z sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie – inicjatywy utworzonej w 2010 r., zrzeszającej największych generalnych wykonawców w Polsce w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracy w branży budowlanej.

Więcej informacji jest dostępnych na www.budimex.pl

Źródło informacji: Budimex

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM