Polityka i społeczeństwo

MS: Otwarcie odrestaurowanego gmachu Sądu Rejonowego w Raciborzu (komunikat)

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś wziął udział w otwarciu odrestaurowanego gmachu Sądu Rejonowego w Raciborzu. Wybudowany w XIX stuleciu budynek jest wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego.

– Mam nadzieję, że w pięknych salach rozpraw tego sądu królować będzie sprawiedliwość. Z niej czerpie siłę Rzeczpospolita i z niej wszyscy będziemy rozliczani. Życzę zwłaszcza sędziom wydziału karnego, którzy będą tu pracować, wyłącznie sprawiedliwych wyroków – podkreślił Michał Woś.

Razem z prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu Marzeną Korzonek wiceminister odsłonił tablicę upamiętniającą odrestaurowanie i ponowne przekazanie na potrzeby wymiaru sprawiedliwości okazałego gmachu sądu.

W odnowionym budynku będzie mieć siedzibę nie tylko Sąd Rejonowy, ale także część komórek Sądu Okręgowego w Raciborzu. Obydwa sądy będą tu również miały archiwa. Jedno z pięter zajmie Prokuratura Rejonowa w Raciborzu.

Budynek wzniesiony w latach 1889-1892 jako pruski Sąd Krajowy to perła śląskiej architektury. Rozpoczęty w 2017 r. remont przywrócił gmachowi dawną świetność. Podczas renowacji na ścianach budynku, w którym do 2012 r. mieściły się zakład poprawczy i schronisko dla nieletnich, odkryto oryginalne polichromie, które pieczołowicie odnowili konserwatorzy.

W otwarciu gmachu wzięli też udział m.in. prezes Sądu Apelacyjnego w Katowicach, prezes Sądu Okręgowego w Raciborzu, dolnośląscy parlamentarzyści i samorządowcy. Uczestnicy uroczystości wysłuchali wykładu „Historia odrestaurowanego budynku Sądu Rejonowego w Raciborzu” Pawła Newerli – autora wielu publikacji poświęconych historii Ziemi Raciborskiej.

Już w piątek, 11 lutego br., będzie można w ramach dnia otwartego zwiedzać zabytkowy budynek sądu w towarzystwie przewodnika.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

kom/ bf/ jann/

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM