Polityka i społeczeństwo

Europosłowie do ministra Reznikowa: będziemy wspierać Ukrainę

Zwracając się zdalnie do eurodeputowanych z Komisji Spraw Zagranicznych, Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony oraz członków delegacji UE-Ukraina, minister Reznikow zadeklarował, że Ukraina jest gotowa bardzo szybko wykorzystać całą pomoc finansową Unii Europejskiej. Wezwał kraje UE do dostarczania Ukrainie nowoczesnej broni, bez ograniczeń biurokratycznych. Ponowił wezwanie do ustanowienia strefy zakazu lotów, zadając retoryczne pytanie: jaki wyższy stopień eskalacji agresji jest konieczny, abyśmy doczekali się zdecydowanych działań?

Minister opowiedział się za zastosowaniem przez Unię wobec Rosji destrukcyjnych, dokuczliwych sankcji, które sparaliżują jej gospodarkę i zmuszą ją do zaprzestania agresji.

Europosłowie zgodnie wyrażali podziw dla bohaterskiej postawy narodu ukraińskiego. Zapewnili, że poprą kolejne pakiety sankcji, aby zmusić Rosję do negocjacji. Pytali ministra Reznikowa o zaangażowanie w agresję krajów bliskich Rosji politycznie, jak Kazachstan czy Armenia; chcieli usłyszeć ocenę, czy Białoruś może przystąpić do wojny. Rozważano jak rozpocząć śledztwo w sprawie ewentualnych zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie, aby ich sprawcy mogli zostać postawieni przed wymiarem sprawiedliwości.

Przewodnicząca Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Nathalie Loiseau (Renew) przekonywała, że rolą eurodeputowanych nie jest tłumaczenie co Ukraina powinna robić i jak ma walczyć, bo udowodniła, że nikt nie musi jej niczego uczyć. „Jesteśmy tutaj, aby nakłaniać nasze rządy i Unię Europejską, aby robiły więcej, aby was wspierać, i jesteśmy do tego zobowiązani. Ponieważ jesteś częścią naszej europejskiej rodziny” – podkreśliła francuska europosłanka.

W rezolucji przyjętej 1 marca PE w najostrzejszych słowach potępił nielegalną inwazję Rosji na Ukrainę i zażądał od Kremla zaprzestania wszelkiej działalności wojskowej w tym kraju oraz bezwarunkowego wycofania wszystkich sił zbrojnych w odniesieniu do uznanych międzynarodowo granic Ukrainy. Posłowie zaapelowali o szersze środki restrykcyjne mające na celu strategiczne osłabienie rosyjskiej gospodarki i bazy przemysłowej. Rezolucja zdecydowanie popiera również historyczną decyzję o przyznaniu znacznych dodatkowych środków finansowych na zapewnienie Ukrainie broni obronnej za pośrednictwem Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju oraz dostaw sprzętu wojskowego przez państwa członkowskie.

woj/

Źródło informacji: EuroPAP News


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM