Nauka i technologie

Szczecin/ Powstała pracownia badań i certyfikacji kompatybilności elektromagnetycznej

„W komorze bezodbiciowej będziemy badali, czy urządzenia emitują odpowiednie pola elektromagnetyczne – czy natężenie pola nie jest zbyt duże, co powodowałoby na przykład niebezpieczeństwo lub niedogodności, bo zakłócałoby pracę innych urządzeń” – powiedział PAP prof. Przemysław Łopato z Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Dodał, że drugi rodzaj pomiaru wykonywany w komorze to badanie odporności urządzeń, a więc sprawdzenie, czy są one wystarczająco odporne na działanie zewnętrznych pól elektromagnetycznych.

„Ważne jest, żeby urządzenia elektryczne i elektroniczne wzajemnie się nie zakłócały, a więc były kompatybilne elektromagnetycznie. Czyli na przykład, aby obraz w telewizorze nie zniekształcał się na skutek zakłóceń elektromagnetycznych, jeśli np. sąsiad za ścianą zacząłby wiercić wiertarką” – wyjaśnił badacz.

Zaznaczył, że badania są wykonywane zgodnie z aktualnie obowiązującymi normami. Pracownia będzie mogła być wykorzystywana zarówno do współpracy z podmiotami gospodarczymi, np. producentami sprzętu elektrycznego, jak i do badań naukowych.

„Każde urządzenie elektroniczne, elektryczne – silnik, pralka, zmywarka, szafa telekomunikacyjna – wprowadzane na rynek musi uzyskać certyfikat potwierdzający, że nie zakłóca pracy innych urządzeń i że wpływ zewnętrznych pól elektromagnetycznych nie spowoduje zakłóceń w pracy tego urządzenia” – wyjaśnił prof. Marcin Ziółkowski.

Dodał, że funkcjonowanie urządzenia w zakresie aktualnie używanych częstotliwości pól elektromagnetycznych będzie sprawdzane i weryfikowane przez wstawienie go do komory bezodbiciowej i zmierzenie poziomu emitowanego przez nie pola elektromagnetycznego, „a także tego, jak jest ono w stanie się obronić przed wpływem zewnętrznego pola i nadal działać poprawnie”.

Komora bezodbiciowa to stalowa konstrukcja ekranująca, w której środku znajdują się absorbery – elementy, których zadaniem jest pochłanianie fal elektromagnetycznych. W tym celu w pomieszczeniu umieszczono płytki ferrytowe, działające do 1 GHz, jak również absorbery piramidalne, przymocowane na ścianach, suficie i częściowo na podłodze, które pochłaniają fale elektromagnetyczne o wyższych częstotliwościach.

„Gdy antena nadawcza wysyła falę elektromagnetyczną w kierunku badanego urządzenia możemy sprawdzić, czy jest ono odporne na zewnętrzne pola – przy tym dzięki absorberom nic nie odbija się od ścian i nie interferuje w tym miejscu, gdzie urządzenie stoi. Natomiast w trakcie badania emisji włączamy urządzenia pomiarowe i za pomocą innej anteny umieszczonej na maszcie badamy poziomy pola elektrycznego wytwarzane przez nie podczas jego normalnej pracy” – wyjaśnił prof. Grzegorz Psuj.

To jedyna taka pracownia i jedyna komora bezodbiciowa w Zachodniopomorskiem. Mieści się w Hali Technologicznej ZUT i jest wynikiem wspólnego projektu interdyscyplinarnej grupy naukowców z dwóch wydziałów: Elektrycznego oraz Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny podjął działania w kierunku uzyskania akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji.

Pracownia Badań i Certyfikacji EMC kosztowała 3,7 mln zł. Projekt „Doposażenie Hali Technologicznej w Laboratorium e-Produkcji realizującej koncepcję Przemysłu 4.0”, w ramach którego powstała pracownia współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z EFRR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. zachodniopomorskiego 2014–2020 i Ministerstwa Edukacji i Nauki.

PAP, Elżbieta Bielecka

emb/ ekr/

Źródło informacji: Nauka w Polsce


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM