Polityka i społeczeństwo

Komisja PE chce pilnego trybu dla nowych przepisów o magazynowaniu gazu

„Chcemy mieć pewność, że obywatele Europy będą mieli wystarczającą ilość gazu podczas następnej zimy i że nikt nie będzie mógł nas szantażować, wykorzystując dostawy energii jako broń” – powiedział w piątek przewodniczący komisji ITRE Cristian Buşoi (EPP, RO).

Buşoi dodał, że ustawa ta nałoży na firmy energetyczne obowiązek uzupełniania zapasów.

„Jest to wyścig z czasem. Parlament Europejski i Rada powinny pilnie zająć się tą kwestią, tak aby na czas zapełnić magazyny gazu w państwach członkowskich przed nadejściem zimy” – dodał europoseł.

Wniosek komisji przewiduje docelowe poziomy składowania do 1 listopada oraz obowiązkowe poziomy napełnienia już od sierpnia 2022 r.

Ponadto komisja ITRE zdecydowaa o powołaniu zespołu negocjacyjnego, którego koordynatorem będzie Jerzy Buzek (EPP, PL) a w jego skład wejdą również Patrizia Toia (S&D, IT), Klemen Grošelj (Renew, SL), Marie Toussaint (Greens/EFA, FR), Paolo Borchia (ID, IT), Zdzislaw Krasnodębski (ECR, PL) and Sandra Pereira (The Left, PT).

„To jest kluczowa propozycja legislacyjna. Nie chodzi tylko o nowe i bardzo potrzebne przepisy prawne – chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie dostaw gazu na przyszłą zimę” – powiedział Jerzy Buzek.

„Tego właśnie oczekują dziś od Unii Europejskiej nasi obywatele – gospodarstwa domowe, małe i średnie przedsiębiorstwa czy przemysł. Musimy sprostać tym oczekiwaniom – jako posłowie do Parlamentu Europejskiego jesteśmy do tego w pełni zobowiązani. I jesteśmy gotowi do natychmiastowego rozpoczęcia negocjacji – wierzę, że Rada podziela to podejście” – dodał.

Europarlament będzie głosował nad wprowadzeniem trybu pilnego podczas sesji plenarnej w dniach 4-7 kwietnia. Jeśli Zgromadzenie Plenarne poprze wniosek, sprawa zostanie odesłana do Komisji w celu przeprowadzenia negocjacji międzyinstytucjonalnych..

Na szczycie w Wersalu zażądano podjęcia działań mających na celu rozwiązanie kwestii niezależności energetycznej. Wniosek Komisji Europejskiej, przyjęty z zadowoleniem przez Radę Europejską na szczycie w dniach 24-25 marca, ma na celu zmniejszenie ryzyka związanego z bezpieczeństwem dostaw gazu. Komisja proponuje wprowadzenie ukierunkowanych zmian do istniejącego prawodawstwa (przepisy dotyczące wewnętrznego rynku gazu i bezpieczeństwa dostaw gazu):

· obowiązkowy minimalny poziom gazu w magazynach przed sezonem zimowym 2022/2023 i kolejnymi sezonami grzewczymi.
· obowiązkowa certyfikacja operatorów systemów magazynowych powinna zmniejszyć ryzyko wynikające z wpływu na krytyczną infrastrukturę magazynową.
· Zachęta do dalszego wykorzystywania zdolności magazynowych, z możliwością zwolnienia z taryf przesyłowych w punktach wejścia i wyjścia.

Proponowane przepisy mają również wypełnić lukę regulacyjną do czasu wejścia w życie grudniowego pakietu dotyczącego rynku wewnętrznego gazu i wodoru, który obecnie przechodzi zwykłą procedurę ustawodawczą.

Źródło informacji: EuroPAP News


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM