Polityka i społeczeństwo

EKF: kompleksowy plan odbudowy Ukrainy powinien uwzględniać reformy instytucjonalne

Jak podkreślał Alain Piloux, wiceprezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), Ukraina ma ogromny potencjał gospodarczy i przed wojną zmierzała w dobrym kierunku, ale było jeszcze dużo do zrobienia w dziedzinie ładu zarządzania krajem i przeciwdziałaniu takim negatywnym zjawiskom jak m.in. korupcja.

„Jest to dłuższy proces i ten proces należy wznowić jak najszybciej, jak tylko rozpocznie się rekonstrukcja” – mówił wiceprezes EBOR-u. „Odbudowa Ukrainy nie może polegać tylko na finansowaniu, to powinno być połączenie finansów i reform” – zaznaczył.

Dodał, że mimo trwającej wojny EBOR przekaże Ukrainie w tym roku 1 mld euro na utrzymanie gospodarki i infrastruktury handlowej – kolei, transportu lotniczego.

Marcus Bernhard Heinz, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie, powiedział, że Ukraina jest ważnym krajem w wielu dziedzinach, jeśli chodzi o łańcuchy dostaw.

„Można powiedzieć, że obecnie Bank Światowy jest jakby w fazie triażu. Przygotowuje się do planu odbudowy Ukrainy, ale na razie są to dopiero początki. Dla nas liczy się sektor społeczny, rolnictwo, transport” – wyjaśniał Marcus Heinz.

Roman Sulzhyk, Member of Supervisory Board, Privatbank, podkreślał, że przy odbudowie bardzo istotne jest obranie odpowiedniej strategii. „Chcemy zbudować Ukrainę, która będzie zdolna odnosić sukcesy i wejść do Unii Europejskiej. W tym celu potrzebne nam jest przestrzeganie wartości europejskich i wsparcie instytucji europejskich” – mówił Sulzhyk.

„Bardzo ważne jest zbudowanie zdecentralizowanych, niezależnych instytucji w Ukrainie” – uzupełnił.

„Warto opracować system zachęt dla sektora prywatnego, aby zechciał włączyć się w odbudowę Ukrainy. Jeśli stworzymy dobre przepisy dla działania prywatnych firm, również polskich, oraz damy im wsparcie w postaci pomocy kapitałowej, z pewnością wezmą czynny udział w rekonstrukcji kraju zniszczonego w wyniku działań wojennych” – wskazywał Volodymyr Lytvyn z OschadBank.

Zdaniem Wiktora Pynzenyka, profesora nauk ekonomicznych, byłego wicepremiera i byłego ministra Gospodarki oraz Finansów Ukrainy wszystkie podmioty biorące udział w odbudowie muszą działać w sposób skoordynowany.

„Potrzebny jest plan odbudowy, należy też powołać radę, która by nim zarządzała. To nie tylko pieniądze na odbudowę, trzeba zreformować cały kraj, by osiągnąć niezależność i stabilną równowagę finansów publicznych, przezwyciężyć korupcję” – zwrócił uwagę ekspert.

Wszyscy uczestnicy dyskusji byli przekonani, że to Ukraina powinna przewodniczyć realizacji planu odbudowy, „być właścicielem tych działań”, które musi cechować efektywność i transparentność.

Po panelu wystąpił również Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy w latach 2014-2019.

„Razem stworzymy plan odbudowy mojego kraju. Obecnie pieniądze kochają transparentność i zaufanie. Nasza współpraca może sprawić, że nie tylko odbudujemy gospodarkę, ale tez zmodernizujemy cały kraj” – przekonywał prezydent Poroszenko, zwracając się do państw wspierających walczącą Ukrainę. „Jesteśmy teraz gotowi, by kontynuować rozpoczęte przed wojną reformy. Pokazaliśmy światu, że jesteśmy zjednoczeni i demokratyczni. Trzeba stworzyć dla Ukrainy projekt wsparcia na wzór Planu Marshalla” – podsumował.

Amerykański Plan Marshalla, realizowany po II wojnie światowej, miał na celu celem przywrócenie do życia zrujnowanej europejskiej gospodarki dzięki udzieleniu przez USA finansowej pomocy w postaci bezzwrotnych pożyczek oraz pożyczek niskooprocentowanych

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM