Biznes i finanse

PSG: aktualnie gaz to jedyne alternatywne, niskoemisyjne źródło energii dla Polski

Tegoroczna edycja kongresu, pod hasłem „Rynek gazu w nowych realiach”, odpowiada na pytania, jak w sytuacji wojny w Ukrainie i spowodowanych przez nią zawirowań na światowych rynkach gazu zabezpieczyć dostawy do Polski, gdy z dnia na dzień 150 mld m3 rosyjskiego gazu może nie dopłynąć do Europy.

Robert Więckowski wskazał, że krajowe źródła gazu zaspokajają tylko ok. 14-15 proc. zapotrzebowania na ten surowiec, należy więc rozwijać alternatywne wytwórnie paliwa gazowego, produkujące biometan, które są odnawialnymi źródłami energii.

„Zamierzamy dystrybuować zielone gazy w naszych sieciach. Powstaje poligon doświadczalny pod Warszawą, w którym będziemy sprawdzać zachowanie się naszej sieci dystrybucyjnej na gazy zdekarbonizowane i wszelkie inne gazy domieszkowe, które będziemy zatłaczać razem z metanem” – powiedział.

Na podwarszawskim poligonie doświadczalnym Polska Spółka Gazownictwa będzie również zatłaczać wodór w celu sprawdzenia, jak sieć dystrybucyjna zachowuje się z domieszką wodoru do metanu podczas awarii.

PSG sp. z o.o. jest największym operatorem dystrybucyjnym w Europie. Należąca do spółki sieć gazowa to ponad 200 tys. km, nad którą czuwa prawie 12 tys. pracowników. W opinii prezesa PSG biogazownia stanowi alternatywne źródło gazu również dlatego, że nie ponosi się żadnych kosztów dostarczania tego gazu do Polski.

Prezes PSG wskazał, że w przypadku biogazowni trudnością jest koszt podniesienia parametrów produkowanego biogazu i koszt realizacji przyłącza.

„To jest wysoka kwota i należałoby opracować rozwiązania legislacyjne, pozwalające unormować to, kto ponosi te koszty, kto w nich uczestniczy” – podkreślił.

„Jako Polska Spółka Gazownictwa wywiązujemy się ze swoich zobowiązań, dostarczamy gaz na czas, na miejsce i z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa. W tej chwili największą trudnością dla całej branży gazowniczej są ceny gazu. Jak zdobyć odbiorcę, który będzie skłonny zapłacić rachunek” – zaznaczył Robert Więckowski.

VIII Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego odbył się w dniach 27-29 czerwca w Łodzi.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM