Biznes i finanse

Wiesław Łatała nowym akcjonariuszem ASM Group

Wiesław Łatała jest radcą prawnym i założycielem oraz partnerem zarządzającym w kancelarii BDO Legal Łatała i Wspólnicy sp.k. Specjalizuje się w problematyce rynku kapitałowego, transakcjach M&A, prawie korporacyjnym i restrukturyzacji podmiotów gospodarczych. Ponadto pełni liczne funkcje w organach zarządczych i nadzorczych spółek kapitałowych.

„Oboje z córką zdajemy sobie sprawę z trudnej sytuacji ASM Group i konfliktu pomiędzy dotychczasowymi akcjonariuszami spółki. Wierzę jednak, że spółka – gdy tylko sytuacja wewnętrzna zostanie uporządkowana z naszą pomocą – wróci na ścieżkę szybkiego budowania wartości dla swoich akcjonariuszy. Wierzę również, że nasze doświadczenie – radców prawnych specjalizujących się w prawie spółek kapitałowych oraz prawie korporacyjnym – okaże się pomocne w naprawieniu sytuacji ASM Group” – podkreślił mecenas Wiesław Łatała.

Notowania ASM Group są zawieszone od ponad roku z powodu konfliktu między mniejszościowym akcjonariuszem Adamem Stańczakiem, próbującym przejąć kontrolę nad spółką, a akcjonariuszami, którzy posiadali prawie 65% akcji spółki.

„Adam Stańczak, wykorzystując tymczasowe zabezpieczenie, udzielone na czas trwania procesu, chce podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia ASM Group, zaplanowanego na 27 października 2022 r., przegłosować uchwałę o brzmieniu: >>Przyznaje się osobiste uprawnienia Adamowi Stańczakowi będącemu założycielem spółki do powoływania i odwoływania członków zarządu, w tym prezesa zarządu tak długo, jak posiadać będzie bezpośrednio akcje uprawniające do wykonywania co najmniej 30 % ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu. Uprawnienie to jest realizowane w drodze pisemnej decyzji Adama Stańczaka<<. Dodatkowo Adam Stańczak zaproponował podjęcie uchwały w sprawie zmiany sposobu reprezentacji spółki w ten sposób, że reprezentacja ma mieć charakter łączny, przy obligatoryjnym udziale wybranego przez Adama Stańczaka prezesa zarządu.

Jeśli takie uchwały zostaną podjęte, to do czasu ich unieważnienia przez sąd, Adam Stańczak przejmie kontrolę nad spółką, a akcje spółki staną się bezwartościowe. Oczywiście tak szeroka kontrola jednego akcjonariusza nad spółką nie mieści się w ramach zasad rynku kapitałowego. Dlatego poprosiłem Adama Stańczaka o spotkanie i rozmowę o przyszłości spółki, której zostałem współwłaścicielem. Niestety do rozmowy merytorycznej nie doszło. Adam Stańczak zerwał spotkanie” – wyjaśnił Wiesław Łatała.

Nowy akcjonariusz zaproponował też kandydatury do Rady Nadzorczej Spółki.

Kandydaci do Rady Nadzorczej ASM Group to, oprócz Wiesława Łatały:

Andrzej Szumański, profesor doktor habilitowany, kierownik Katedry Prawa Gospodarczego Prywatnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, adwokat, arbiter w ponad 150 procesach arbitrażowych, współautor Kodeksu Spółek Handlowych, doświadczony członek rad nadzorczych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych;

Aleksandra Łatała-Kremer, radca prawny, doktor nauk prawnych, specjalistka w zakresie corporate governance oraz obowiązków informacyjnych emitentów papierów wartościowych;

Tomasz Rek, ekspert w zakresie tworzenia i wdrażania strategii finansowych posiadający ponad 20-letnie doświadczenie w obszarze bankowości oraz FMCG;

Piotr Rybicki, biegły rewident, od ponad 20 lat związany z rynkiem kapitałowym, aktywny członek rad nadzorczych i komitetów audytów w spółkach rodzinnych i prywatnych, a także podmiotach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych;

Katarzyna Zajas-Aydogan, radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym w obsłudze podmiotów gospodarczych, sprawująca nadzór nad realizacją m.in. skomplikowanych transakcji handlowych, projektów dotyczących pozyskania finansowania na prowadzenie działalności czy procesów inwestycyjno-budowlanych.

Wszystkie osoby wyraziły zgodę na kandydowanie do Rady Nadzorczej ASM Group.

Źródło informacji: BDO Legal Łatała i Wspólnicy sp.k.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM