Biznes i finanse

Bilans Kapitału Ludzkiego – jak zmieniające się otoczenie wpływa na działalność polskich przedsiębiorstw?

Pandemiczne rozwiązania

80% pracodawców przebadanych pod koniec 2021 r. negatywnie oceniło wpływ pandemii dla prowadzonej przez nich działalności. Najmocniej jej oddziaływanie odczuli przedstawiciele firm sektora handlu, zakwaterowania i gastronomii oraz edukacyjnego. Najsłabiej wpłynęła ona na działalność firm w branży przemysłowej i górniczej.

Praca zdalna była jednym z tych rozwiązań, które w ostatnim kwartale 2021 r. wdrożyła jedna trzecia pracodawców, głównie w większych firmach. Co jednak znamienne – firmy nie planują raczej utrzymania tej formy zatrudnienia w przyszłości jako powszechnej alternatywy dla regularnej pracy.

Po pomoc z rządowej Tarczy Antykryzysowej sięgnęła połowa przedsiębiorstw – głównie tych najmniejszych, zatrudniających do 50 osób (63%). Dla przeszło połowy pomoc ta była niewystarczającą dla utrzymania prowadzonej działalności.

Koniec stagnacji: pracownik poszukiwany

Końcówka 2021 r. to wzrost potrzeb rekrutacyjnych – 27% ankietowanych podmiotów szukało w tym czasie pracowników. W podziale na branże działalności gospodarczej, największy wzrost potrzeb zatrudnienia odnotowały średnie i duże firmy, działające w sektorach: handlu, zakwaterowania i gastronomii, budowlanym i transportowym oraz usług specjalistycznych.

Więcej problemów związanych z rekrutacją odpowiedniej kadry miały z reguły większe firmy, działające w sektorach o publicznym charakterze – opiece zdrowia i pomocy społecznej (ogółem 88% z nich napotykało na utrudnienia) oraz edukacji (82%). Wśród małych przedsiębiorstw wyjątkiem jest tutaj sektor handlu oraz zakwaterowania i gastronomii, gdzie również te branże częściej mówiły o utrudnieniach. Relatywnie najmniej problemów rekrutacyjnych wskazywały firmy z sektora budowlanego i transportowego (ogółem 60%).

Inwestycja w kapitał ludzki – „must have” przedsiębiorcy

Zwiększanie wiedzy i umiejętności kadry może stanowić kapitał pozwalający na przetrwanie organizacji, ale także na szybsze wychodzenie z kryzysu, efektywniejszą adaptację i wykorzystanie szans rynkowych, wynikających ze zmiany dotychczasowych uwarunkowań. W 2021 r. firmy nie rezygnowały z inwestycji w swoich pracowników – pomimo wciąż niepewnej sytuacji. W taką formę inwestycji w kapitał ludzki zaangażowało się 8 na 10 pracodawców.

Standardowo, odsetek firm inwestujących w ten obszar wzrasta wraz z wielkością firmy (75% w małych, 86% w średnich i 88% w dużych). Firmy, których rozwój opiera się na wdrażaniu innowacji, częściej niż inne dostrzegają potrzeby rozwijania i przystosowywania kompetencji załogi. W grupie takich firm inwestycje prowadziła niemal każda z nich.

Raport dostępny jest na stronie PARP: https://www.parp.gov.pl/component/publications/publication/raport-z-badania-pracodawcow-powrot-do-rzeczywistosci-drugi-rok-pandemii-oczami-polskich-firm

W najbliższym czasie PARP zaprezentuje również kolejny raport zrealizowany w ramach Bilansu Kapitału Ludzkiego, 6 grudnia – „Raport z badania ludności w wieku 18-69 lat”.

O badaniu

Bilans Kapitału Ludzkiego jest jednym z największych europejskich projektów badawczych w obszarze kompetencji, zatrudnienia i rynku pracy. Realizują go Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wraz z Uniwersytetem Jagiellońskim od 2009 r. Najnowszy raport jest efektem badania pracodawców, które przypadło na okres od 17.08.2021 do 30.12.2021, w ramach procedury mixed mode używając technik CAPI, CATI i CAWI.

Źródło informacji: PARP

belka2


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM