Biznes i finanse

Amazon inwestuje w Polsce w lokalną gospodarkę, cyfryzację oraz zrównoważony rozwój

Jednocześnie, jak wskazuje Keystone, inwestycje Amazon w Polsce przekroczyły 20 mld zł wpływu do polskiego PKB.

„Nasze inwestycje osiągają mierzalne efekty. To wkład w krajowy rynek pracy i wsparcie przedsiębiorców rozwijających swój biznes razem z Amazon w Polsce i poza jej granicami. Dzięki nim klienci Amazon.pl mają dostęp do ponad 250 mln produktów w 30 kategoriach. Nowe inwestycje to także szereg kontraktów z lokalnymi wykonawcami w całym procesie łańcucha dostaw i nowe miejsca pracy w innych sektorach, m.in. w logistyce. To również innowacyjna oraz inkluzywna kultura organizacyjna” – mówi Mourad Taoufiki, Country Manager Amazon Poland.

Amazon stworzył dotychczas w Polsce łącznie ponad 70 000 bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy, w tym dla osób zatrudnionych w łańcuchu dostaw, wspierających operacje Amazon oraz przez polskie małe i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą sprzedaż za pośrednictwem sklepu, docierając do setek milionów klientów na całym świecie.

„Bez wątpienia polscy mali i średni przedsiębiorcy sprzedający na Amazon – eksportując produkty o wartości ponad 750 mln euro w 2021 roku i tworząc nowe miejsca pracy – stanowią ważny czynnik ekonomiczny. Lokalne MŚP dostarczają wielką wartość naszym klientom, a my będziemy je nadal wspierać i tworzyć społeczność biznesową, która sprzyja rozwojowi ich działalności i całej gospodarki” – dodaje Mourad Taoufiki.

Równolegle z rozwojem produktów, usług i technologii, Amazon równie mocno inwestuje w ochronę środowiska. We wrześniu 2022 Amazon podpisał jedną z największych umów w Polsce na zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach. Według przewidywań, elektrownia ma generować ponad 120 tys. MWh czystej energii rocznie, co oznacza równowartość zapotrzebowania na energię ok. 57 tys. polskich gospodarstw domowych rocznie.

„Dzięki tej inwestycji Amazon wspiera realizację przyjętego przez polski rząd celu, jakim jest zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w polskiej energetyce do co najmniej 23 proc. do 2030 roku” – podkreśla Anna Papka, menedżerka polityki publicznej Amazon ds. zrównoważonego rozwoju w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

To kolejna znacząca inwestycja w obszarze zrównoważonego rozwoju, po tym jak w 2021 roku Amazon uruchomił robotyczne centrum logistyczne w Świebodzinie, na którego dachu zainstalowano 3 900 paneli słonecznych o powierzchni 8600 m². Ich łączna moc wynosi 1 755 kWp, co pozwala na częściowe zasilanie budynku energią ze źródeł odnawialnych. Dodatkowo, na parkingu świebodzińskiego centrum zainstalowano ponad 40 podwójnych ładowarek do samochodów elektrycznych, z których jednocześnie może korzystać ponad 80 aut. Podobne rozwiązanie dostępne jest już również w centrum dystrybucji Amazon w Łodzi i Okmianach.

Jak podkreśla Amazon, motorem napędowym wszystkich wdrażanych innowacji niezmiennie pozostają klienci i ich potrzeby. Od marca 2021 roku, gdy uruchomiony został Amazon.pl, firma koncentruje się na zapewnieniu klientom jeszcze szerszego wyboru produktów dostępnych w świetnych cenach i z wygodną, szybką dostawą. Przykładem jest subskrypcja Amazon Prime.

W 2022 roku firma kontynuowała rozwijanie swojego portfolio, świętując równocześnie pierwszą rocznicę Amazon.pl wraz z uruchomieniem programu Amazon Super i pierwszym Amazon Prime Day w Polsce, a także inaugurując nową usługę druku na życzenie.

Źródło informacji: Amazon
 


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM