Biznes i finanse

Fotowoltaika na szczycie Małopolski – ALSEVA realizując projekt Sunly

6 września w małopolskiej gminie Rzezawa odbyło się uroczyste otwarcie obiektu „Rzezawa 60”, co stanowi wyjątkowy moment dla całego regionu. Obiekt jest jedną z 10 największych wielkopowierzchniowych farm słonecznych w Polsce. Podczas uroczystości przedstawiono kluczowe etapy tej inwestycji oraz jej najważniejsze parametry. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań przyjętych na etapie projektowania i budowy farmy, możliwe jest osiągnięcie maksymalnej wydajności produkcyjnej oraz efektywnego zarządzania systemem elektroenergetycznym.

Elektrownia słoneczna „Rzezawa 60” to imponujący projekt. Powstała na 50-hektarowym terenie, w tym 8,5 km linii kablowej wysokiego napięcia. Ten wyjątkowy projekt wymagał zastosowania aż 625,5 km kabla oraz 1700 ton stali.

Sunly i ALSEVA współpracując ze sobą zrealizowały inwestycję, która jest jednym z największych projektów fotowoltaicznych w Polsce. Prace nad farmą Rzezawa 60 MW rozpoczęły się po tym, jak Sunly nabyło pakiet kontrolny ALSEVA, w ubiegłym roku, z inwestycją w wysokości 33 milionów euro. Projekt został zrealizowanym z innowacyjnymi rozwiązaniami, które pozytywnie wpłyną na energie odnawialną w naszym kraju.

Na teranie elektrowni słonecznej zastosowano najnowsze technologie, w tym 203 inwertery w układzie rozproszonym, dzięki którym możliwa jest kompensacja mocy biernej, oraz 8 stacji transformatorowych o mocy 30 falowników stringowych po 250 kVA każdy.

Konstrukcje projektu „Rzezawa 60” zostały zabezpieczone powłoką Magnelis, która zapewnia niezrównaną trwałość. Do zaprojektowania farmy fotowoltaicznej wykorzystano zaawansowany model matematyczny, dzięki czemu ustalono nachylenie paneli w stosunku do gruntu na 20° oraz odległość międzyrzędową wynoszącą 2,5 m, co umożliwia optymalne działanie elektrowni słonecznej.

„Rzezawa 60” nie tylko zaspokaja wymagania kodeksu NC RfG. ALSEVA, we współpracy z Politechniką Krakowską, opracowała program obliczający pojemność oraz optymalny dobór magazynów energii. Ta innowacyjna technologia przyczynia się do wzmocnienia stabilności polskiego systemu elektroenergetycznego. Następnym krokiem będzie konstrukcja konkretnego magazynu energii.

Układy regulacji zdalnej są w stanie zapewnić produkcję mocy biernej lub pojemnościowej, co umożliwia zbilansowanie napięcia i mocy biernej w węzłach sieci elektroenergetycznej. Zastosowanie źródeł rozproszonych w tego rodzaju bilansowaniu jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem, zaś farma „Rzezawa 60 MW” jest doskonałym przykładem tego trendu.

Dzięki zastosowaniu układu sterowania farmą fotowoltaiczną „Rzezawa 60” możemy zapewnić elastyczność w zmianach produkcji mocy. Użycie nowoczesnych układów telemechaniki umożliwia uzyskanie sygnałów sterujących zgodnych z wymaganiami dyrektywy NC RfG, co ułatwia operatorowi systemu dystrybucyjnego zapanowanie nad zmiennymi parametrami produkcji.

Nowoczesne systemy SCADA umożliwiają monitorowanie i zarządzanie pracą farmy fotowoltaicznej z dowolnego miejsca na świecie. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii, takich jak sieci bezprzewodowe, łącza internetowe i protokoły komunikacyjne, system SCADA stanowi bezpieczną i wydajną platformę do zdalnego monitorowania farmy słonecznej. Co więcej, system SCADA może być wykorzystany do monitorowania parametrów jakości energii elektrycznej, w celu zapewnienia optymalnej wydajności farmy słonecznej.

Farmę fotowoltaiczną „Rzezawa 60” łączymy z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego (OSD) za pomocą protokołu DNP3.0, który służy do sterowania, komunikacji i przesyłu danych w Systemie Elektroenergetycznym. Ponadto, połączenie z systemami SCADA inwestora jest zabezpieczane poprzez szyfrowane VPN, dzięki czemu ruch w sieci prywatnej jest przesyłany zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa.

„Jesteśmy obecnie jednym z czołowych dostawców innowacyjnych, efektywnych kosztowo i energetycznie rozwiązań w zakresie projektowania, budowy, utrzymania, wytworzenia lub magazynowania zielonej energii w Polsce. Koronnym przykładem takiej realizacji jest >>Rzezawa 60 MW<<, jedna z największych farm fotowoltaicznych na terenie kraju. Cały czas rozwijamy nasze portfolio projektów realizowanych wspólnie z estońskim inwestorem Sunly, który prężnie działa na rynku OZE i magazynowania energii w Polsce oraz w krajach bałtyckich. W planach mamy budowę kolejnych wielkopowierzchniowych elektrowni słonecznych o łącznej mocy nawet 4-krotnie przewyższającej ten projekt, prowadzimy także rozmowy z innymi partnerami” – mówił Kacper Łazowski, prezes zarządu ALSEVA EPC.

Grupa ALSEVA oraz inwestor Sunly realizują zobowiązania związane z zieloną transformacją przez tworzenie ponad 70 projektów fotowoltaicznych na terenie całej Polski. Dzięki temu wzrasta zastosowanie odnawialnych źródeł energii, wpływając na ochronę środowiska.

„Postrzegamy Polskę jako bardzo atrakcyjny rynek z dużym potencjałem wzrostu w przyszłości. Razem z lokalnym zespołem, który także dostrzega szanse, możemy w nadchodzących latach zwiększyć produkcję czystej energii w regionie” – dodał Priit Lepasepp, założyciel i dyrektor generalny Sunly.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM