– Centrum Informacyjne Senatu informuje:
Centrum Informacyjne Senatu uprzejmie przekazuje, że Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wraz z delegacją rozpoczął 24 stycznia br. dwudniową wizytę w Republice Mołdawii. Marszałek oraz towarzyszący mu senatorowie spotkali się z przewodniczącym Parlamentu Republiki Mołdawii Igorem Grosu, na którego zaproszenie senacka delegacja składa wizytę w Kiszyniowie.
Marszałkowi Senatu RP towarzyszą senator Marcin Bosacki, Wiceprzewodniczący Polsko-Mołdawskiej Grupy Parlamentarnej, senator Joanna Sekuła, Zastępca Przewodniczącego Komisji Nauki, Edukacji i Sportu, członkowie Delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Mołdawii senatorowie Janusz Gromek i Ryszard Świlski oraz Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski.
Rozmowy Marszałka Senatu RP i przewodniczącego Parlamentu Republiki Mołdawii dotyczyły współpracy dwustronnej i międzynarodowej oraz wojny w Ukrainie, z którą Polska i Mołdawia graniczą.
Prof. Tomasz Grodzki i Igor Grosu rozmawiali też o bezpieczeństwie energetycznym oraz o współpracy gospodarczej między Polską i Mołdawią. Przewodniczący Grosu dziękował Polsce za wsparcie starań Mołdawii o członkostwo w Unii Europejskiej. Marszałek Grodzki zapewnił, że Polska jest przyjacielem Mołdawii i podkreślił, że nasz kraj popiera akcesyjne starania Kiszyniowa. Dyskutowano także o tym, jak przeciwstawiać się rosyjskiej propagandzie.
W drugim dniu wizyty, 25 stycznia br., Marszałek Senatu RP wraz z delegacją spotka się z prezydent Mołdawii Maią Sandu, premier Natalią Gavrilițą oraz z minister zdrowia Alą Nemerenco. Prof. Tomasz Grodzki odwiedzi także Państwowy Uniwersytet Medycyny i Farmacji Republiki Mołdawii im. Nicolae Testemiţanu, gdzie będzie rozmawiał z władzami uczelni, kadrą naukowo-dydaktyczną i studentami. Na zakończenie wizyty delegacja Senatu spotka się w polskiej ambasadzie w Kiszyniowie z Polakami mieszkającymi w Mołdawii.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)
kom/ kos/
Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl