Biznes i finanse

CIS: Deklaracja ws. prześladowania Polaków na Białorusi i skazania Andrzeja Poczobuta w pokazowym procesie (komunikat)

– Centrum Informacyjne Sejmu przekazuje:

W poniedziałek, 13 lutego pos. Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący Delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy złożył pisemną deklarację ws. prześladowania Polaków na Białorusi i skazania Andrzeja Poczobuta w pokazowym procesie, podpisaną również przez innych członków Zgromadzenia.

W deklaracji Przewodniczący Delegacji przypomniał, że władze białoruskie od lat prześladują przedstawicieli polskiej mniejszości na Białorusi, niszczą polskie dziedzictwo kulturowe, a także prowadzą liczne sprawy karne przeciwko osobom i instytucjom związanym z nauczaniem języka polskiego i krzewieniem polskiej kultury. W dokumencie podkreślono również, że propaganda białoruska powiela przekaz rosyjski starając się zdyskredytować i oczernić Polskę w oczach Białorusinów.

Kulminacją represji władz białoruskich wymierzonych w mniejszość polską na Białorusi był pokazowy proces dziennikarza Andrzeja Poczobuta. W procesie politycznym białoruski reżim zarzucił Poczobutowi „wzniecanie nienawiści” i „działalność na szkodę Białorusi” oraz skazał go na 8 lat kolonii karnej. Przewodniczący Mularczyk podkreślił, że od czasu aresztowania czyli od 21 marca 2021 r. Andrzej Poczobut nie miał możliwości zobaczenia się z bliskimi, a jedyną formą kontaktu z rodziną są listy.

W deklaracji pos. Mularczyk zaapelował do Sekretarz Generalnej Rady Europy, Komitetu Ministrów i państw członkowskich o działania na rzecz natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Andrzeja Poczobuta oraz innych działaczy Związku Polaków, jak również o popieranie wszelkich inicjatyw, które przyczyniają się do demokratyzacji białoruskiego życia publicznego zarówno w diasporze, jak i na Białorusi.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

kom/ wni/


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM