Biznes i finanse

Inwestycje w Europie – podsumowanie na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości posiada niemalże 6 miliardów euro, które zostaną przekazane polskim przedsiębiorcom w ramach nowej perspektywy finansowej. Połowa tych środków zostanie wydana na nowy program SMART, którego celem jest wspieranie przedsiębiorców w wielu aspektach, w tym finansowanie innowacji, rozwój zagranicznych rynków, zwiększanie kompetencji pracowników oraz wdrażanie cyfrowych technologii.

Ministerstwo Infrastruktury ogłasza, że Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel wzięli udział w pierwszym dniu XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Rząd Polski wysłał najwyższych przedstawicieli, aby wziąć udział w XV Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel reprezentowali Polskę podczas tego wydarzenia.

Minister A. Adamczyk wygłosił entuzjastyczne przemówienie otwierające panel „Łańcuchy dostaw i logistyka w nowych realiach”. Wskazał w nim, że dzięki zastosowaniu strategii transportowej i inwestycyjnej nasz kraj jest gotowy na wyzwania, jakie stawia przed nami pandemia i sytuacja na Ukrainie. Zaznaczył również, że rząd wspiera branżę budowlaną, dzięki czemu firmy mogą z optymizmem patrzeć w przyszłość i planować rozwój oparty na zamówieniach publicznych.

Polska cieszy się dziś uznaną pozycją na rynku budowlanym, a wszystko to dzięki wykorzystaniu nowoczesnych i skutecznych technik zarządzania projektami. Minister Infrastruktury wyraził nadzieję, że utworzenie spójnej sieci komunikacyjnej zapewni obywatelom Polski lepszy dostęp do transportu i przyczyni się do zrównoważonego rozwoju kraju.

Polscy inżynierowie wykazali się wielką innowacyjnością i wiedzą, dzięki której ich projekty stanowią cenne wsparcie dla rozwoju gospodarki.

A. Adamczyk wyraził swoją wiarę w to, że infrastruktura będzie dostępna dla każdego regionu naszego kraju, a inwestycje będą realizowane nie tylko w najbliższym czasie, ale i w kolejne dekady.

Wiceminister A. Bittel uczestniczył w panelu dyskusyjnym dotyczącym infrastruktury kolejowej w Polsce. Podkreślił, że rząd wydaje rekordowe sumy na inwestycje kolejowe, a pasażerowie dostrzegają pozytywne efekty tych przedsięwzięć. Zwrócił także uwagę na konieczność likwidacji obszarów wykluczonych komunikacyjnie w naszym kraju.

„Realizując inwestycje kolejowe, przeznaczamy najwyższe środki w historii. Skala ich skutków widać w całej Polsce – mówią statystyki, które świadczą o rosnącym zainteresowaniu podróżowaniem koleją. Jesteśmy przekonani, że ta tendencja się utrzyma” – powiedział A. Bittel.

Pełnomocnik Rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu zaznaczył, że zmiany w transporcie kolejowym są możliwe dzięki realizacji trzech programów inwestycyjnych: Krajowego Programu Kolejowego, Programu Budowy lub Modernizacji Przystanków Kolejowych oraz Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus. Podkreślił również, że inwestowanie w kolej to zobowiązanie Polski jako kraju członkowskiego Unii Europejskiej.

Realizacja inwestycji kolejowych pozwala nam nie tylko wypełnić obowiązek modernizacji linii należących do Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T, ale także wpływa na rozwój gospodarczy – zaznaczył A. Bittel. 15. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbędzie się w dniach 24-26 kwietnia 2023 roku w Katowicach.

Uwaga: Komunikaty publikowane w serwisie PAP są wyłącznie wiernym odzwierciedleniem treści dostarczonych przez nadawcę i nie są w żaden sposób przez PAP SA zmieniane. Nadawca ponosi odpowiedzialność za zgodność z prawem treści komunikatu zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM