Leszek Skiba, prezes Banku Pekao S.A., wskazuje, że sektor bankowy w Polsce jest w dobrej kondycji, a stabilność jest zapewniana dzięki pełnemu nadzorowi regulatora i gwarancji depozytów. Prezes Skiba wziął udział w debacie na temat wyzwań, przed którymi staje sektor finansowy w obecnej sytuacji gospodarczej, w której wysokie stopy procentowe i inflacja stanowią duże obciążenie.
„Wydarzenia w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, czyli upadłości, połączenie ratunkowe banków rodzi pytania o to, czy sektor jest stabilny. Z polskiego punktu widzenia, możemy powiedzieć, że nasze banki są bezpieczne, mamy gwarancje depozytów i same banki są w dobrej kondycji” – powiedział prezes Pekao.
„Ważne, by robiły to, co do nich należy – udzielały kredytów, które będą pozwalały rozwijać się polskim firmom i tych odpowiadających na zapotrzebowanie klientów indywidualnych, np. kredytów mieszkaniowych” – dodał.
Pierwszym krokiem, jaki powinny podjąć banki, jest skoncentrowanie się na swojej podstawowej działalności. Powinny one dbać o to, by nie angażować się w działalności pozabankowe, ponieważ zwiększa to ryzyko zakłócenia ich działalności.
Otwierając Impact’23, słynny amerykański ekonomista Nassim Taleb wskazał na potencjalne ryzyka, które mogą zakłócić działalność sektora finansowego.
Aby zminimalizować to ryzyko, banki powinny unikać działalności pozabankowej. W ten sposób będą one w stanie lepiej kontrolować swoje działania i zminimalizować straty.
Kolejnym krokiem jest zapewnienie odpowiedniego zarządzania ryzykiem i zminimalizowanie ryzyka kontrahenta. Banki powinny wdrażać narzędzia do monitorowania ryzyka, takie jak systemy wczesnego ostrzegania, w celu zapobiegania zakłóceniom w przyszłości.
„Nassib Taleb mówił, że w dzisiejszych czasach banki mają w swoje funkcjonowanie wpisaną asymetryczność – klient może spłacić kredyt, albo go refinansować, ale banki nie mogą zrobić czegoś symetrycznego. I ta asymetryczność jest problemem” – powiedział prezes Banku Pekao S.A.
„Większość banków preferuje lokaty czy konta oszczędnościowe na poziomie 7-8 procent. Takie wartości są atrakcyjne z punktu widzenia klientów. Osób, które zdecydowały się na wpłaty czy w postaci depozytów czy na konta oszczędnościowe było całkiem sporo” – mówił Leszek Skiba.
Źródło: pap-mediaroom.pl