Instytucje pożyczkowe będą mogły bezpiecznie udzielić krótkoterminowej pożyczki tylko tym osobom, które przejdą pozytywnie proces weryfikacji zdolności kredytowej. Firmy, które nie zagwarantują odpowiedniej staranności w przeprowadzaniu weryfikacji, będą ponosić konsekwencje prawne. Nowelizacja wchodzi w życie 18 maja b.r. – zgodnie z informacją serwisu Prawo.pl.
Ustawa antylichwiarska ma na celu ochronę pożyczkobiorców i kredytobiorców przed nadmiernymi opłatami i wysokimi odsetkami. Ustawa ma także zapewnić ludziom swobodę w wyborze instytucji finansowej, z którą chcą zawrzeć umowę i zapobiec powstawaniu sytuacji, w których będą oni zmuszeni do zaciągania kolejnych pożyczek, by spłacić poprzednie. Ustawa ma w końcu zagwarantować, że konsumenci nie będą wykorzystywani przez podmioty, które wykorzystują ich trudną sytuację i niewiedzę.
Od 18 maja b.r. pożyczkodawcy będą zobowiązani do przeprowadzenia dokładnego wywiadu kredytowego potencjalnego kredytobiorcy, wykorzystując dane pochodzące od godnych zaufania dostawców.
„Można przyjąć, że pozytywna ocena zdolności kredytowej jest obecnie kluczem do uzyskania zewnętrznego finansowania. Ustawodawca nie określił, czym tak właściwie jest ta pozytywna ocena, jednak wskazał poszczególne elementy, które są podstawą do jej wystawienia. Co ważne, tę ocenę samodzielnie wystawia instytucja pożyczkowa wobec klientów ubiegających się o finansowanie. Jej celem jest weryfikacja, na ile konsument jest zdolny do spłaty potencjalnego zobowiązania” – podkreśla w rozmowie z serwisem Prawo.pl Paweł Kunat, dyrektor sprzedaży w obszarze klienta strategicznego w ERIF Biurze Informacji Gospodarczej.
Ustawodawca wskazał, że biura informacji gospodarczej i Biuro Informacji Kredytowej mogą być uznane za zaufanych dostawców informacji. Aby w pełni skorzystać z dostępnych informacji, zaleca się weryfikację w co najmniej dwóch dostawcach. Warto jednak pamiętać, że jakość i renoma dostawcy informacji jest również bardzo istotna. Paweł Kunat z ERIF BIG podkreśla, że dobrze jest wybrać dostawcę, który oferuje wysokiej jakości bazy danych.
„To, co również istotne, to timing. Warto wysyłać zapytanie do dostawcy informacji w dniu składania przez klienta wniosku o pożyczkę. Niemniej trzeba mieć na uwadze też fakt, że sytuacja finansowa Polaków jest dość dynamiczna, a pełna odpowiedzialność za weryfikację pożyczkobiorcy spoczywa na instytucji udzielającej pożyczki” – podkreśla Paweł Kunat, cytowany przez serwis Prawo.pl.
Instytucje pożyczkowe mają prawo wystawić ocenę zdolności kredytowej na podstawie oświadczenia o dochodach klienta, gdy analiza danych pozyskanych od zaufanych dostawców nie daje wystarczających informacji lub gdy kwota pożyczki przekracza dwukrotność minimalnej pensji (obecnie w Polsce to 3490 zł brutto). Warto wiedzieć, że w takich sytuacjach instytucje pożyczkowe mogą zastosować dodatkowe środki zaradcze.
Jeżeli pożyczkodawca naruszy przepisy wynikające z Ustawy antylichwiarskiej, w tym sposób oceny zdolności kredytowej lub udzieli pożyczki nierzetelnemu konsumentowi, grozi mu wysoka kara. Pożyczkodawca nie będzie mógł dochodzić zwrotu pieniędzy od pożyczkobiorcy, dopóki ten nie spłaci zobowiązania lub po jego wygaśnięciu. Ponadto w okresie, w którym pożyczkobiorca nie może zbyć wierzytelności, nie może on naliczać odsetek ani innych pozaodsetkowych kosztów – zgodnie z przepisami prawa.
Jak wskazuje Prawo.pl, nowe regulacje rynkowe mogą powstrzymać instytucje pożyczkowe przed udzieleniem finansowania, jednak istnieje szansa na wzrost działalności firm oferujących usługi finansowe poza systemem prawnym.
Jeśli szukasz pożyczki, to musisz wiedzieć, że zdolność kredytowa jest jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przy przyznawaniu pożyczki. Jeśli Twoja zdolność kredytowa jest zbyt niska, nawet chwilówka może nie być dla Ciebie dostępna. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę internetową: https://www.prawo.pl/biznes/bez-zdolnosci-kredytowej-nie-dostanie-sie-chwilowki,521299.html aby poznać szczegóły.
Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl