Biznes i finanse

Transformacja przemysłu, OZE i nowe technologie jako priorytet dla regionu Śląska – marszałek zabiera głos

Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, podkreślił w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP, że fundusze europejskie skierowane do Śląska są ukierunkowane przede wszystkim na przemiany w przemyśle ciężkim, zwiększenie wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii i wprowadzanie nowych technologii.

Marszałek Chełstowski przypomniał, że województwo śląskie będzie dysponować budżetem na lata 2021 – 27 w wysokości ponad 5,1 mld euro, wspomaganym przez fundusze unijne. Środki te będą przeznaczone na realizację regionalnej polityki spójności oraz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

„Śląsk był zawsze regionem typowo gospodarczym, technicznym, gdzie ta produkcja przemysłowa odgrywała tutaj znaczącą rolę i będzie odgrywać znacząca rolę. Jesteśmy drugim regionem, jeżeli chodzi o PKB z wszystkich 16 województw” – powiedział marszałek województwa śląskiego.

„My potrzebujemy tych środków na transformację, na odnawialne źródła energii, na ten sektor komunalny, na usprawnianie kwestii związanych z połączeniami kolejowymi, z inwestycjami w samorządy, no bo też instytucje samorządowe potrzebują tego wsparcia, a więc dla nas też priorytetem jest stworzenie gałęzi biznesu: medycyna, ICT, przemysł lotniczy” – dodał.

„Sektor górniczy domknie swoją działalność – rząd i strona związkowa podpisały porozumienie, tzw. umowę społeczną z etapem wygaszania kopalń – do 2030 roku cztery kolejne kopalnie będą wygaszone. My dzięki tym środkom będziemy stwarzali przestrzeń dla przemysłu, dla gospodarek. Inwestycje w infrastrukturę drogową, lokalną, kolejową, medycynę, naukę – sektor akademicki jest bardzo istotny – na Śląsku jest 115 tys. studentów, a więc ta transformacja ma być oparta także o młodych ludzi, żeby tu na Śląsku zostali i kształtowali naszą przyszłość” – powiedział.

Jakub Chełstowski podkreślił, że transformacja województwa śląskiego jest jednym z ważniejszych tematów w strategii rozwoju regionu. Proces ten zaczął się po rozpadzie komunizmu i wciąż trwa, mając na celu zmianę struktury gospodarczej w sektorze hutniczym, węglowym, kopalnianym i około kopalnianym.

Marszałek zauważył, że wsparcie z funduszy europejskich ma na celu stworzenie nowych miejsc pracy, zwłaszcza w sektorze nowoczesnych usług i innowacji. Środki przeznaczone są także na tworzenie i rozwijanie start-upów oraz wdrażanie innowacji w istniejących firmach.

Środki Funduszy Europejskich dla Śląskiego na lata 2021-2027 wynoszą 5,14 mld euro, co czyni województwo śląskie największym beneficjentem tego programu w Polsce. Pierwsze nabory w konkursach na dofinansowania w ramach FE na Śląsku ruszyły już w I kwartale tego roku.

Jakub Chełstowski zaznaczył, że transformacja jest kluczowym elementem strategii rozwoju województwa śląskiego. Celem tego procesu jest kompleksowa restrukturyzacja sektorów hutniczego, węglowego, kopalnianego i około kopalnianego.

Marszałek przypomniał także, że fundusze europejskie mają także służyć rozwojowi innowacyjności i tworzeniu nowych miejsc pracy. Środki przeznaczone są na tworzenie i rozwijanie start-upów oraz wdrażanie nowoczesnych technologii w istniejących firmach.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM