Zdrowie i styl życia

Ryzyko nowotworów u pacjentów z astmą – jakie zagrożenia niesie?

Niedawne badania wykazały, że astma może być powiązana z wyższym ryzykiem wystąpienia nowotworów. Stopień zaawansowania astmy i wola są najważniejszymi czynnikami, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia nowotworu u pacjenta z astmą.

Zespół naukowców z University of Florida (UF) rozpoczął badania, aby wyjaśnić wcześniejsze sprzeczne wyniki dotyczące związku między astmą a rakiem. Ostatnie badania zostały opublikowane 31 marca br. w czasopiśmie Cancer Medicine i wykazały, że istnieje wyraźna korelacja między tymi dwoma schorzeniami.

Badanie retrospektywne wykorzystujące dane od ponad 90 tys. dorosłych, u których zdiagnozowano astmę w One Florida + Clinical Research Network w latach 2012-2020, wykazało, że osoby chorujące na astmę są narażone na 36% wyższe ryzyko zachorowania na raka płuc, nowotwory hematologiczne, czerniaka, raka nerki i raka jajnika, w porównaniu z danymi od ok. 270 tys. osób bez chorób układu oddechowego.

Naukowcy odkryli, że stosowanie wziewnych sterydów może mieć działanie ochronne. Analizując dane według typu nowotworu, wykazano, że pacjenci z astmą, którzy nie stosowali sterydów, byli narażeni na podwyższone ryzyko rozwoju 13 rodzajów nowotworów, w tym raka piersi, prostaty, płuc, jelita grubego, krwi, czerniaka, endometrium, pęcherza moczowego, nerki, jamy ustnej i gardła, trzustki, jajnika i szyjki macicy. U pacjentów z astmą, którzy stosowali sterydy, ryzyko zachorowania na te nowotwory było zwiększone tylko w przypadku raka płuc i czerniaka.

Wyniki nowego badania wskazują, że astma może przyczyniać się do rozwoju nowotworów poprzez przewlekły stan zapalny i odpowiedź układu odpornościowego. Szacuje się, że około jedna czwarta nowotworów może być skorelowana z przewlekłymi stanami zapalnymi. Ponadto, astmatycy mają zwiększone ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów nowotworów, takich jak rak płuc, pęcherza moczowego i białaczka. Niemniej jednak, aby potwierdzić istotny związek między astmą a ryzykiem nowotworów, potrzebne są kolejne badania.

Źródła informacji przedstawione w niniejszym artykule to:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8118340/ 
  • https://www.uspharmacist.com/article/correlation-between-asthma-and-increased-cancer-risk 

Źródło informacji dodatkowych: Serwis Zdrowie 


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM