Polityka i społeczeństwo

Sukces polskich producentów taboru kolejowego w PKP Intercity

Tomasz Gontarz, wiceprezes PKP Intercity, poinformował podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni, że aż 99 procent kontraktów na tabor dla spółki jest realizowanych przez polskie firmy. Co więcej, w każdym miesiącu PKP Intercity odbiera nowy lub zmodernizowany wagon, cały zespół trakcyjny oraz lokomotywy.

Prawie wszystkie zamówienia na nowy tabor lub renowację już posiadanego są wykonywane w Polsce przez rodzime firmy lub lokalnych podwykonawców, dzięki czemu są zatrudniani polscy pracownicy – jak podkreślił wiceprezes Gontarz.

„99 proc. tych wielkich kontraktów zostaje w Polsce. Tylko bydgoska PESA ma z nami podpisane kontrakty na blisko 3 mld zł, firma H. Cegielski z Poznania na 2 mld złotych, zaś nowosądecki NEWAG realizuje kontrakty o wartości 1 miliard 300 milionów złotych” – podał. 

„To jest nasze zobowiązanie, które realizujemy” – podkreślił. 

„Do roku 2030 każdy pojazd będzie nowy lub zmodernizowany wedle najwyższych standardów. Odchodzimy od ośmioosobowych przedziałów, będą wygodne 6 osobowe oraz wagony bezprzedziałowe. W każdym wagonie będzie dostępny internet i gniazdko przy każdym siedzeniu” – wskazał. 

1. Tomasz Gontarz podkreślił, że dzięki wspomnianym kontraktom, polskie firmy rozwijają się wraz z polską myślą techniczną w dziedzinie kolejnictwa.

2. PKP Intercity planuje zainwestować 27 miliardów złotych do 2030 roku, z czego 24,5 mld w tabor i 2,6 mld w infrastrukturę postojową.

3. Z danych przedstawionych przez wiceprezesa wynika, iż inwestycje przynoszą widoczne efekty w postaci wysokich liczb przewiezionych pasażerów.

4. W 2022 roku PKP Intercity przewiozło aż 59 milionów podróżnych.

5. Wspomniane kontrakty pozwoliły polskim firmom na dalszy rozwój w zakresie kolejnictwa.

6. Inwestycje firmy pozwoliły na osiągnięcie rekordowej liczby przewiezionych pasażerów.

„W każdym miesiącu tego roku liczba pasażerów była średnio o 20 proc. wyższa w porównaniu do analogicznych miesięcy ub.r. Od początku stycznia do końca maja przewieźliśmy 25 mln pasażerów, czyli tyle ile w całym 2014 roku” – podał Gontarz. Zapowiedział, że w 2023 roku spółka przewiezie grubo ponad sześćdziesiąt milionów pasażerów. 

Forum Wizja Rozwoju w Gdyni odbędzie się w dniach 19-20.06.2023 r. w Akademii Marynarki Wojennej. To wyjątkowe wydarzenie poświęcone jest najważniejszym wyzwaniom, jakie stoją przed polską gospodarką, w tym w obszarze gospodarki morskiej, innowacji i zdrowia. Szósta edycja Forum została objęta honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM