Biznes i finanse

Inwestycje miliardowe w infrastrukturę przesyłu gazu – GAZ-SYSTEM na Forum Wizja Rozwoju

GAZ-SYSTEM inwestuje rocznie znaczne środki w infrastrukturę służącą przesyłowi gazu, w skład której wchodzą gazociągi, tłocznie i inne urządzenia naziemne. Marcin Chludziński, prezes GAZ-SYSTEM, podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni wyjaśnił: „Staramy się rozwijać infrastrukturę w miejscach, w których są przedsiębiorcy i duzi odbiorcy gazu, ponieważ tam, gdzie jest możliwość jego pobrania, tam są też wspierane inwestycje”.

Prezes Chludziński podczas otwierania Forum Wizja Rozwoju, wziął udział w debacie „Wyzwania, z którymi zmaga się polska gospodarka w kontekście napaści Rosji na Ukrainę”. Zaznaczył, że dzięki wieloletnim działaniom systemowym, mającym na celu dywersyfikację źródeł gazu, Polska jest lepiej niż inne kraje UE przygotowana na ewentualne zagrożenia dotyczące dostaw.

„Wiele państw w Europie zapomniało o tym, że to, z jakiego paliwa korzystają, od którego dostawcy są zależni i czy jest dostępna alternatywa, determinuje bezpieczeństwo przemysłowe i systemowe. W Polsce o tym nie zapomniano. Dlatego mamy unikalną sytuację związaną z możliwością dywersyfikacji źródeł dostaw gazu i jeśli jeden kierunek nie zadziała, możemy importować gaz z innych kierunków” – podkreślił Marcin Chludziński.

Prezes GAZ-SYSTEMu podkreślił, że w ostatnich latach Polska stała się centrum gazowym w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma zarządza siecią gazociągów i połączeniami z innymi państwami, w tym Niemcami, Czechami, Słowacją, Ukrainą i Litwą. Ponadto, port w Świnoujściu został zaopatrzony w terminal LNG, a Baltic Pipe łączy Polskę z Danią. Kolejnym projektem jest budowa terminala pływającej LNG w Gdańsku.

Krajowy system przesyłowy GAZ-SYSTEM składa się z 69 punktów wejścia i 875 wyjścia, rozciągających się na długości 12 tys. km. W ciągu 2022 roku zostało wykorzystane 17 mld m3 gazu dostarczonego do dużych konsumentów, takich jak Elektrociepłownia na Żeraniu czy „Czechnica” pod Wrocławiem.

„W fazie końcowej jest przyłączenie do elektrowni Dolna Odra, przygotowujemy się do nowego gazowego pierścienia warszawskiego i przyłączenia EC Siekierek i Kawęczyna do sieci przesyłowej. Przed nami także podłączenie Ostrołęki i Rybnika” – powiedział prezes Chludziński.

GAZ-SYSTEM planuje do 2027 roku połączyć gazociąg jamalski z krajowym systemem przesyłowym. Aby to zrobić, zostaną wybudowane 5 punktów wyjścia o długości 684 km, które będą rozmieszczone w Lwówku, Zambrowie, Ciechanowie, Wydartowie i Długiej Goślinie.

GAZ-SYSTEM ma zamiar rozszerzyć system przesyłowy gazu do 2027 roku. Planuje się połączyć gazociąg jamalski o długości 684 km z krajowym systemem przesyłowym poprzez budowę 5 punktów wyjścia w miejscowościach Lwówek, Zambrowo, Ciechanów, Wydartowo i Długa Goślina.

Prezes GAZ-SYSTEM wyraża swoje zaniepokojenie w związku z wieloma nieznanymi czynnikami wpływającymi na przyszłość rynku gazowego, w tym dalszym przebiegiem wojny na Ukrainie i popytem na gaz w Chinach.

„Nie można zapominać, że działamy w warunkach quasi wojennych. Gaz jest w tej chwili dostępny i znacznie tańszy niż w zeszłym roku – to dobry wskaźnik dla gospodarki, bo można taniej produkować czy ogrzać dom – tyle że nie działamy w warunkach przewidywalnych. Ale ponieważ my Polacy wyróżniamy się zwinnością w działaniu i szybką zdolnością adaptacji, umiemy się w tej zmienności odnaleźć i zapewnić sobie bezpieczeństwo” – zaznaczył.

Prezes Chludziński zaznaczył, że gaz jest paliwem, które może odgrywać ważną rolę w zielonej transformacji. Według jego szacunków, rynek gazu w Europie będzie wzrastać o ok. 3 proc. rocznie w ciągu najbliższych 10 lat. Wśród nowych paliw, które zastąpią gaz, wymienił biometan i wodór.

„Trzeba się przygotować do transmisji tych nowych gazów, do mieszania ich ze standardowym gazem ziemnym, bo to daje nam możliwość uzyskiwania zielonych certyfikatów. W dalszej perspektywie infrastruktura gazowa zostanie wykorzystana do wychwytywania, przesyłu i magazynowania CO2, co jest istotne dla przemysłów ciężkich i konkurencyjności. Badamy nowe obszary działalności i chcemy się tym w przyszłości zajmować w kontekście rozwoju strategicznego spółki” – zaznaczył.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM