Biznes i finanse

Świętując 200 lat sukcesu: Polfa Tarchomin i jej ambitne plany

W Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej odbyła się uroczysta gala z okazji 200-lecia Polfy Tarchomin S.A., która zgromadziła przedstawicieli z różnych środowisk – świata nauki, biznesu i polityki. W kolejnych przemówieniach zarówno dostrzegano wyjątkową historię i tradycję marki, jak i jej ambitne plany na przyszłość. Ważnym punktem uroczystości było przyznanie pracownikom Polfy odznaczeń państwowych nadanych przez Prezydenta RP.

Od momentu, gdy Polfa Tarchomin wprowadziła penicylinę na polski rynek w 1948 roku, aż do dziś, Polska farmaceutyka wyraźnie się rozwinęła. 200-letnia historia spółki obfituje w sukcesy, w tym uruchomienie produkcji insuliny w 1953 roku, a także wkład w zwalczanie skutków pandemii, który pozostanie na długo w pamięci.

„Rozpiera nas duma z bycia częścią najstarszego w Polsce i jednego z najstarszych w Europie zakładu farmaceutycznego, ale to także olbrzymie zobowiązanie. Tak jak pokolenia naszych poprzedników czujemy odpowiedzialność za dbanie o zdrowie wszystkich Polaków i stałe zapewnianie naszemu krajowi bezpieczeństwa lekowego” – powiedział Jarosław Król, prezes zarządu Polfy Tarchomin podczas przemówienia inaugurującego uroczystą galę 200-lecia tarchomińskich zakładów.

Dla gości gmachu Politechniki Warszawskiej była to okazja do obejrzenia jubileuszowego spotu promocyjnego, który przybliżył im dwuwiekową historię Polfy. Spot rozpoczyna się od 1823 roku, gdy wówczas jeszcze podwarszawski Tarchomin stał się siedzibą firmy. Autorzy spotu wyrażają wdzięczność pracownikom, którzy w czasie Powstania Warszawskiego dostarczali leki żołnierzom i cywilom, a także tym, którzy po wojnie odbudowali i uruchomili produkcję leków, dzięki czemu miliony Polaków mogły przeżyć.

„Historyczni założyciele przedsiębiorstwa, Jan Chryzostom Kijewski i Ludwig Hirschmann, oraz późniejsi właściciele, w tym Ludwik Spiess, którzy położyli niewątpliwe zasługi dla Zakładów, zapewne nie spodziewali się, że po dwóch wiekach ich dzieło będzie wciąż podziwiane, a oni sami wspominani jako twórcy jednej z najważniejszej krajowych wytwórni lekarstw. Już w 1826 roku działalność przeniesiono z Solca do nowej siedziby w podwarszawskim wtedy Tarchominie, gdzie do dziś firma wytwarza i doskonali medykamenty. Starania osób zarządzających i pracowników o utrzymanie ciągłości i najwyższej jakości produkcji na przestrzeni minionych 200 lat czynią z przedsiębiorstwa nie tylko ważny filar polskiej farmaceutyki, lecz także jedną z najstarszych wytwórni lekarstw w Europie” – napisał w liście do uczestników wydarzenia Andrzej Duda, Prezydent RP.

200-lecie istnienia Polfy Tarchomin to wyjątkowe wydarzenie, które zasłużyło na prezydenckie wsparcie. W uznaniu długoletniego zaangażowania członków załogi w pracę dla spółki, Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa kancelarii Prezydenta RP, wręczyła wysokie odznaczenia państwowe kilkudziesięciu najbardziej zasłużonym pracownikom.

„Naszą wielką siłą jest zespół – obecnie ponad 900 zaangażowanych, wykwalifikowanych pracowników, dla których codzienna praca przy produkcji czy opracowywaniu leków ratujących zdrowie i życie milionów Polaków jest prawdziwą misją. Udowodnili to oni tak podczas pandemii, jak i zimowego sezonu grypowego, gdy nasze linie produkcyjne pracowały na trzy zmiany przez 24 godziny na dobę, aby w aptekach i szpitalach, nie tylko w Polsce, nie zabrakło asortymentu” – podkreślał Jarosław Król.

Premier Mateusz Morawieckiego przypomniał swoją decyzję z 2019 roku o dokapitalizowaniu spółki kwotą 200 mln złotych. Było to kluczowe wsparcie dla spółki w jej trudnym czasie, dzięki któremu może ona dziś realizować ambitne projekty strategiczne.

Gala przygotowana przez spółkę była okazją do wspomnienia decyzji rządu premiera Mateusza Morawieckiego z 2019 roku, o dokapitalizowaniu spółki kwotą 200 mln złotych. Dzięki tej decyzji spółka przetrwała i dziś jest w stanie angażować się w nowatorskie, strategiczne projekty.

„Wszyscy jesteśmy dumni z dotychczasowych dokonań Polfy oraz jej ambitnych planów na przyszłość. Ostatnie lata pokazały, że posiadanie własnego przemysłu farmaceutycznego to fundament bezpieczeństwa lekowego każdego kraju, a tarchomińskie zakłady stanowią filar tej branży w Polsce” – mówił premier.

Organizacja nieustannie inwestuje w innowacje, jak również w nowe technologie i procesy. W 2020 roku firma otworzyła swoją pierwszą nowoczesną fabrykę, wyposażoną w najnowsze maszyny, która produkuje leki w postaci ampułek. Inwestycja ta pozwoliła na zwiększenie produkcji do ok. 40 milionów ampułek rocznie.

Firma stawia sobie za cel stworzenie Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych, które będzie największym zakładem produkującym leki onkologiczne w naszej części Europy. Na 12 tys. m2 powierzchni użytkowej powstaną nowoczesne laboratoria oraz pełne zaplecze badawcze, dzięki czemu będzie możliwa produkcja leków, dotąd nie wytwarzanych w Polsce. Do zrealizowania tego projektu przyczyni się międzynarodowy zespół z IMA, światowego lidera w projektowaniu i produkcji automatycznych maszyn do przetwarzania i pakowania m.in. farmaceutyków. W ramach tego przedsięwzięcia powstaną dwie linie produkcyjne, które zostaną przetestowane i zoptymalizowane do produkcji leków.

„Dzięki tej inwestycji powstaną wreszcie innowacyjne, polskie leki o najwyższym stopniu komplikacji i złożoności. Uruchomienie Centrum, największego tego typu ośrodka w tej części Europy, stanowić będzie przełom w walce z nowotworami, będącymi epidemią XXI wieku. Z całych sił kibicujemy temu przedsięwzięciu, gdyż sukcesy Polfy to sukcesy całej naszej Ojczyzny” – tłumaczył Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Polfa Tarchomin jest obecna na 42 rynkach na całym świecie, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym, które są jej znakiem rozpoznawczym. W ten sposób staje się wizytówką polskiego przemysłu.

Polfa Tarchomin dostarcza innowacyjne rozwiązania technologiczne, które są jej znakiem rozpoznawczym. Jest obecna na 42 rynkach na całym świecie, stając się wizytówką nowoczesnego, polskiego przemysłu.

„Mariaż świata nauki, polityki i biznesu nigdzie nie jest potrzebny tak jak w przemyśle farmaceutycznym. Nasz rozwój oparty jest o doskonałe, ścisłe relacje z wieloma instytutami badawczymi, ośrodkami akademickimi, środowiskami lekarzy oraz farmaceutów, jak również przedstawicielami władz państwowych i samorządowych. Wszyscy jesteśmy autorami sukcesu tej marki” – zaznaczył prezes zarządu Polfy Tarchomin.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM