Biznes i finanse

Wykorzystanie Nowoczesnych Technologii w Walce z Przestępczością

Akademia Tenisowa Tenis Kozerki właśnie ogłosiła otwarcie swojego najnowocześniejszego ośrodka tenisowego w Polsce w Kozerkach – niewielkiej miejscowości pod Grodziskiem Mazowieckim. Inwestycja wartej ponad 32 miliony złotych ma za zadanie stworzyć kompleksowy ośrodek, który weźmie pod swoje skrzydła młodych adeptów tenisa i stanie się gwarantem sukcesu kolejnych pokoleń.

Ministerstwo Finansów informuje, że technologie informatyczne stosowane przez MF i KAS nie tylko uszczelniają system podatkowy, ale również lepiej obsługują podatników. Aby to jeszcze bardziej ułatwić, Ministerstwo Finansów rozpoczęło budowę nowej serwerowni Centrum Informatyki Resortu Finansów w Radomiu.

Resort finansów inwestuje w nowoczesne technologie IT, aby zapewnić podatnikom szybką i skuteczną obsługę oraz zoptymalizować wiele procesów w administracji skarbowej. Digitalizacja usług dla podatników jest jednym z naszych priorytetów, ponieważ pozwala nam wzmocnić pozycję uczciwych przedsiębiorców i skuteczniej zwalczać oszustwa podatkowe. Zwiększenie możliwości technicznych CIRF daje nam możliwość wdrażania kolejnych nowatorskich rozwiązań w zakresie automatyzacji i robotyzacji, zgodnie z deklaracjami Minister Magdaleny Rzeczkowskiej.

Nowoczesne technologie i cyfrowe bazy danych używane przez KAS umożliwiają precyzyjne kierowanie kontroli tam, gdzie istnieje ryzyko poważnych nieprawidłowości. Skuteczność kontroli dotyczących podatków przekracza 90%. Specjalne raportowanie JPK_VAT i STIR pozwalają na wykrywanie fałszywych transakcji oraz zapobieganie wyłudzeniom podatkowym.

KAS ma za zadanie nie tylko kontrolę, ale także zapobieganie przestępczości. Z pomocą nowych technologii, przestępcy zostaną szybko wykryci i ukarani, co zmniejszy liczbę oszustw.

Kontrola podatkowa oparta na analizie ryzyka wykorzystującej zaawansowane narzędzia analityczne pozwoliła Krajowej Administracji Skarbowej w 2022 r. na przeprowadzenie niewiele ponad 22 tys. kontroli. Jest to blisko 7-krotna redukcja w stosunku do 2008 r., kiedy to KAS wykonała ponad 150 tys. kontroli. Ponadto, większość wątpliwości dotyczących rozliczeń podatkowych KAS rozwiązuje bez przeprowadzania uciążliwych dla podatników kontroli, wykorzystując mniej restrykcyjne czynności sprawdzające.

Komenda Antyterrorystyczna i Specjalna (KAS) stawia sobie za cel wykrycie i ściganie osób stojących na czele grup przestępczych. W ciągu ostatnich pięciu lat jej działania pozwoliły na zabezpieczenie aktywów o wartości przekraczającej 1 miliard złotych – jak zaznacza Bartosz Zbaraszczuk.

Usługi e-Urzędu Skarbowego i Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) są niezbędne dla wszystkich grup podatników – od indywidualnych do dużych firm.

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa oferują te usługi za pośrednictwem wysoce zaawansowanych narzędzi e-urzędowych, którymi korzysta miliony ludzi.

Coraz więcej podatników decyduje się na skorzystanie z wygodnych usług cyfrowych. W 2022 roku aż 20 milionów deklaracji PIT zostało złożonych drogą elektroniczną, z czego 12 milionów wykorzystało usługę Twój e-PIT, a pozostałe 8 milionów skorzystało z systemu e-Deklaracje. W 2024 roku usługa Twój e-PIT udostępniona zostanie również osobom prowadzącym działalność gospodarczą.

Rozbudowa serwerowni CIRF w Radomiu

CIRF jest cyfrowym mózgiem MF i KAS, który magazynuje i przetwarza informacje. Zastosowanie najnowszych technologii wpłynie na lepsze zabezpieczenie systemu oraz wygodniejszą obsługę podatników. Dlatego też postanowiliśmy rozpocząć budowę nowej serwerowni CIRF w Radomiu.

Dzięki tej rozbudowie CIRF zyska możliwość dalszego rozwoju i zapewnienia kompleksowej obsługi usług cyfrowych resortu finansów.

Wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP są dostarczane przez nadawcę w formie oryginalnej, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w treści. Nadawca odpowiada za treść swoich komunikatów i przestrzega postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM