Polityka i społeczeństwo

Dajmy niepełnosprawnym możliwość parkowania andndash; infrastruktura parkingowa stanowi wyzwanie

Ponad połowa (53%) kierowców zgłosiła brak wystarczającej liczby miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami – wynika z badania przeprowadzonego przez autobaza.pl. Z danych Fundacji Avalon wynika, że największym problemem jest brak odpowiedniej infrastruktury wokół urzędów oraz w miejscach organizacji wydarzeń kulturalnych i sportowych. Co więcej, te miejsca parkingowe często nie są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pomimo tego, 92% zbadanych twierdzi, że nigdy nie zdarzyło im się zajmować miejsc przeznaczonych dla nich nieuprawnionymi osobami.

Aby zapewnić osobom z niepełnosprawnościami łatwy dostęp do usług i miejsc postojowych, art. 12a. Ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych określa wymóg dostępności postojów. W zależności od wielkości parkingu przewiduje się następującą liczbę miejsc postojowych dla osób z niepełnosprawnościami:

W związku z tym, zgodnie z obowiązującym prawem, parkingi o liczbie miejsc od 6 – 15, 16 – 40, 41 – 100 powinny mieć przypisanych odpowiednio 2, 4 lub 6 miejsc dla OzN. Natomiast parkingi z liczbą miejsc większą niż 100 powinny zapewniać minimum 6% miejsc dla OzN.

„Tylko 15% ankietowanych uznało, że miejsc dedykowanych OzN jest za dużo. Świadczy to o dość dużej świadomości kierowców, że w kwestii >>inkluzywnej infrastruktury parkingowej<< mamy jeszcze sporo do zrobienia” – mówi Przemysław Gąsiorowski, ekspert autobaza.pl.

Eksperci fundacji Avalon jasno wskazują, że wyniki ich raportu to wyraźny sygnał, aby wdrażać system przystosowanych miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami. W raporcie z maja 2023 czytamy, że 44% OzN potwierdziło, że spotkało się z niedostateczną ilością miejsc parkingowych, zarówno w urzędach, jak i w miejscach kulturalnych i sportowych.

Aby zapobiec dyskryminacji, eksperci fundacji Avalon wzywają do wprowadzenia systemu przystosowanych miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami. Według raportu z maja 2023, 44% OzN udowodniło, że problem braku miejsc parkingowych wciąż istnieje, nawet w miejscach, które powinny być dostępne dla wszystkich.

Aby zapobiec dalszym przypadkom dyskryminacji, fundacja Avalon zaleca wprowadzenie systemu przystosowanych miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami. Raport z maja 2023 wskazuje, że aż 44% OzN napotkało trudności w znalezieniu odpowiedniego miejsca parkingowego w miejscach takich jak urzędy, place kulturalne i sportowe.

„Miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych jest ciągle za mało. Co więcej, często te istniejące, mimo tego, że są oznaczone kolorem niebieskim, niczym się nie różnią od zwykłych miejsc postojowych. Są za wąskie, co sprawia problem przy maksymalnym otwarciu drzwi, aby zmontować wózek i się na niego przesiąść. Dodatkowo są otoczone dookoła wysokimi krawężnikami bez podjazdów lub wyznaczone na nierównym czy nieutwardzonym terenie” – komentuje Kamil Kosela, utytułowany kierowca wyścigowy, znany jako Motokulawy. Związany z projektem Avalon Extreme, który jest prowadzony przez Fundację Avalon.

W przypadku zajmowania miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami przez osoby do tego nieuprawnione, zazwyczaj pojawia się wytłumaczenie, że samochód pozostawiony jest “tylko na chwilę”. Eksperci wskazują jednak, że najbardziej powszechne zjawisko to niestety parkowanie na miejscach dla OzN przez dostawców jedzenia bądź kurierów.

Wobec tego zdecydowanie należy podjąć skuteczne działania, które będą wyraźnie zabraniały parkowania na miejscach dla osób niepełnosprawnych przez osoby do tego nieuprawnione. Należy również wprowadzić odpowiednie sankcje za naruszenie tego zakazu.

„Myślę, że w społeczeństwie istnieje duża świadomość faktu, że zajmowanie miejsc dla osób z  niepełnosprawnościami przez osoby w pełni sprawne jest czynem karygodnym. Jednak świadomość ta nie zawsze idzie w parze z właściwym postępowaniem, szczególnie w sytuacjach stresowych, czy tak zwanych podbramkowych, na przykład gdy znajdujemy się pod presją czasu, a nie możemy znaleźć miejsca do zaparkowania” – mówi Przemysław Gąsiorowski, ekspert autobaza.pl.

Wyniki badania przeprowadzonego przez autobaza.pl wykazały, że aż 92% ankietowanych nigdy nie zaparkowało na miejscu przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnościami. To zaskakujące wyniki, biorąc pod uwagę, jak dużo osób ma niepełnosprawności. Co może wynikać z tego badania?

Badanie przeprowadzone przez autobaza.pl wykazało, że 92% ankietowanych zgłosiło, że nigdy nie zaparkowało nieuprawnionie na miejscu dla osób z niepełnosprawnościami. Może to wynikać z braku świadomości istnienia takich miejsc lub wynikać z szacunku do osób z niepełnosprawnościami?

Badanie przeprowadzone przez autobaza.pl pokazało, że aż 92% ankietowanych nigdy nie zaparkowało nieuprawnionie na miejscu przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnościami. Czy to wynika z wiedzy dotyczącej istnienia takich miejsc, czy też z szacunku do osób z niepełnosprawnościami? Odpowiedź na to pytanie wydaje się kluczowa.

„Być może części ankietowanych ciężko się do tego przyznać z powodu wstydu czy wyrzutów sumienia. Warto podkreślić, że zajmowanie miejsc parkingowych dedykowanych OzN jest wykroczeniem za które od 2022 zgodnie z nowym taryfikatorem grozi mandat w wysokości 500 zł oraz 5 punktów karnych” – ostrzega ekspert autobaza.pl.

Autoiso Sp. z o.o. oferuje usługi w zakresie raportów dotyczących historii pojazdu poprzez swój serwis autobaza.pl. Firma dostarcza klientom wiarygodnych danych gromadzonych z wielu zaufanych i renomowanych źródeł, w tym z holenderskiej fundacji Nationale Auto Pas (NAP) oraz z systemu NMVTIS – Krajowego Systemu Informacji o tytułach pojazdów silnikowych w USA. Od 20 lat Autoiso oferuje rozwiązania z zakresu raportów na poziomie światowym.

Autoiso Sp. z o.o. cieszy się dużym uznaniem wśród klientów dzięki swojej usłudze autobaza.pl. Serwis oferuje raporty na temat historii pojazdu, w których wykorzystywane są dane z wielu uznanych źródeł, w tym z fundacji NAP i systemu NMVTIS. Przez ostatnie 20 lat Autoiso dostarczało swoim klientom wiarygodne dane, pozwalające na dokonanie właściwej oceny stanu pojazdu. Usługi Autoiso są cenione na całym świecie.

Autobaza.pl to najbardziej kompleksowa i niezależna baza danych VIN dostępna na rynku europejskim. Dzięki naszej działalności postawiliśmy standardy jakości pojazdów oferowanych na rynku wtórnym w Polsce.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM