Polityka i społeczeństwo

Konsekwencje nieodpowiedzialnego biznesu: karne postanowienia prawa

Unia Europejska zapowiada surowe kary dla firm, które nie szanują praw człowieka i nie chronią środowiska. Według Prawo.pl, kary za tego typu naruszenia mogą sięgać odpowiedzialności odszkodowawczej, kar finansowych w wysokości 5 procent rocznego obrotu, a nawet wykluczenia z rynku.

Komisja Europejska wniosła wniosek dotyczący dyrektywy w sprawie należytej staranności przedsiębiorstw w obszarze zrównoważonego rozwoju, który został przyjęty już kilka lat temu. W czerwcu bieżącego roku Parlament Europejski zatwierdził stanowisko, stanowiące wstęp do dalszych negocjacji w tej sprawie, aby nakłonić firmy do prowadzenia odpowiedzialnych biznesów.

Według nowych unijnych przepisów firmy mają być zobowiązane do zastosowania starannego podejścia w identyfikowaniu, zapobieganiu i łagodzeniu negatywnych skutków swojej działalności na ludzi i środowisko. Zobowiązania te dotyczą nie tylko samego przedsiębiorstwa, ale także jego partnerów biznesowych.

Prawo.pl wyraźnie podkreśla, że działania mające na celu ochronę praw człowieka, środowiska i różnorodności biologicznej są konieczne i muszą być przestrzegane przez wszystkie firmy działające w UE. Dotyczy to zarówno małych, jak i dużych organizacji, bez względu na sektor, a także tych, które zatrudniają co najmniej 250 osób lub osiągają globalny obrót przekraczający 40 mln euro.

Aby zapewnić przestrzeganie przepisów, planuje się zastosowanie skutecznych sankcji. Firmy będą musiały liczyć się zarówno z odpowiedzialnością odszkodowawczą, jak i narzuceniem kar przez organy kontrolne. Wśród nich znajdą się: ujawnienie informacji na temat firm naruszających zasady, wycofanie towaru lub naliczenie grzywny w wysokości co najmniej 5% globalnego obrotu netto. Przedsiębiorstwa duże i średnie będą miały okres przejściowy wynoszący od 3-4 lat, natomiast mniejsze – dodatkowy rok.

„W mojej ocenie, wpłynie to na wzrost cen różnych usług i towarów. Dla przykładu, jeśli zamysłem przepisów jest, aby nie współpracować z kontrahentem, który nie przestrzega praw człowieka, to nie będzie już ubrań z Chin czy Bangladeszu od tych wytwórców, którzy wykorzystują dzieci. Ustanie zalew ubrań z Azji. Skorzysta na tym nasza europejska produkcja, ale ona jest droższa” – podkreśla radca prawny Anna Grudzień–Kurpiewska, cytowana przez Prawo.pl.

1. Unia Europejska proponuje tworzenie przepisów, które będą narzucać sankcje na przedsiębiorstwa za nieodpowiedzialne zachowania. Celem jest ograniczenie wpływu firm na środowisko oraz społeczeństwo.

2. Komisja Europejska chce także wprowadzenia zasad odpowiedzialności za szkody, które firma może wyrządzić środowisku naturalnemu oraz społeczeństwu. Ma to na celu zmniejszenie wpływu przedsiębiorstw na środowisko i ludzi.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM