Polityka i społeczeństwo

Ożywienie Dworskiego Parku w Kroczewie: Odnowa i Odrodzenie

8-hektarowy park podworski w Kroczewie, leżący na terenie gminy Załuski, będzie modernizowany dzięki unijnej dotacji. Dzięki niej, gmina zyska nowe walory użytkowe, które pozwolą na wzrost potencjału turystycznego.

Park krajobrazowy w Kroczewie został założony w drugiej połowie XIX wieku przez Czarnowskich herbu Grabie. Wykorzystując niewielkie różnice terenu, stworzono wokół zabudowań nizinny park, który został uzupełniony o dwa stawy oraz stumetrowy kanał. Niestety, w czasie wojny dwór i zabudowania gospodarcze zostały wysadzone przez Niemców, a po wojnie park został pozbawiony właścicieli, co doprowadziło do jego degradacji. W 2016 roku właścicielem parku została gmina Załuski, a od 1980 roku jest on w rejestrze zabytków. Przez wiele lat Park w Kroczewie pozostawał zaniedbany, ale obecnie ma on ogromny potencjał, który można wykorzystać do celów kulturowych oraz przyrodniczych.

Dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej Kroczewo mogło odnowić swój historyczny park. Przeznaczono 939 tys. zł, co stanowiło połowę potrzebnej kwoty. Wykonano rekultywację terenu, posadzono nowe drzewa i krzewy, a także stworzono alejki i ścieżki dla rowerzystów oraz pomosty i kaskady wodne, aby jak najwierniej odtworzyć jego dawny wygląd. Obecnie park służy mieszkańcom Kroczewa, gminy Załuski oraz turystom, stając się rajem dla wszystkich, którzy szukają odpoczynku na łonie natury.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM