Biznes i finanse

Żywność bez VAT do 2023 roku – Nowa ulga dla konsumentów

Ministerstwo Finansów ogłosiło:

Od 1 lutego 2022 r. w Polsce będzie obowiązywać +zera+ stawka VAT na żywność, która wcześniej podlegała 5 proc. stawce podatku.

Utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność aż do końca 2023 r. oznacza, że w portfelach Polaków pozostanie ponad 8,5 mld zł.

Magdalena Rzeczkowska, minister finansów, wyraziła nadzieję, że w pierwszym półroczu 2023 r. to kwota ok. 6 mld zł, a w drugim półroczu – ponad 5 mld zł.

„Mamy nadzieję, że redukcja stawki VAT na żywność pomoże w walce z inflacją i odpowiedzi na kryzys wywołany przez Rosję” – powiedziała minister finansów.

„Tego rodzaju inicjatywy są niezbędne do ochrony portfeli obywateli” – dodała.

Aby pomóc ludziom w obliczu wzrastających cen żywności, zdecydowaliśmy się na obniżenie stawki podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze do 0%. Oznacza to, że wiele produktów, które wcześniej objęte były 5% stawką VAT, teraz będą całkowicie zwolnione z podatku. W tej grupie produktów znajdziesz między innymi:

Przetwory z mięsa i ryb, produkty mleczarskie, jaja, miód naturalny, orzechy, warzywa, owoce oraz ich przetwory, tłuszcze zwierzęce i roślinne jadalne, zboża i przetwory ze zbóż, w tym pieczywo i pieczywo cukiernicze, a także preparaty i mleko do żywienia niemowląt i dzieci oraz dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego, będą objęte zerową stawką podatku w 2023 roku.

Zakupy spożywcze, które zostały wyżej wymienione, będą dobrowolnie zwolnione z podatków, aby ułatwić i zachęcić do ich zakupu.

Niniejsza zasada dotyczy wszystkich obywateli, a także firm i instytucji, które dokonują zakupów tych produktów.

Komunikaty publikowane w serwisie PAP są dostarczane bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy o prawie prasowym.

PAP SA nie ponosi odpowiedzialności za treść komunikatów, ani za ich wykorzystanie.

Zapraszamy do korzystania z naszego serwisu i do korzystania z obniżonej stawki podatku na wybrane produkty spożywcze w 2023 roku.

Mamy nadzieję, że pomoże to obywatelom, firmom i instytucjom w dokonywaniu zakupów i zwiększy dostęp do produktów spożywczych.

Jesteśmy przekonani, że wszyscy skorzystamy z tej okazji.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM