Biznes i finanse

Inwestycje dworcowe w Małopolsce i na Podkarpaciu: nowe możliwości dla komunikacji publicznej

Ministerstwo Infrastruktury ogłasza sukces Polskich Kolei Państwowych SA. 11 października 2023 r. została zakończona przebudowa dworca w małym Jasieniu w woj. małopolskim. Spółka podpisała również umowę na opracowanie dokumentacji projektowych dla dworców w Nisku i Mielcu.

Polskie Koleje Państwowe SA zakończyły sukcesywną przebudowę dworca w Jasieniu. 11 października 2023 r. Ministerstwo Infrastruktury chwali podpisaną umowę na wykonanie dokumentacji projektowych dla dworców w Nisku i Mielcu.

Mieszkańcy powiatu brzeskiego mają teraz do dyspozycji nowoczesny, bezpieczny i dostosowany do potrzeb wszystkich podróżnych dworzec kolejowy w Jasieniu Brzeskim.

Nowy dworzec to efekt Programu Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznacza 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców. Projekt jest również zgodny z wymogami ekologicznymi, dzięki czemu jest przyjazny dla środowiska.

Nowy dworzec w Jasieniu Brzeskim stanowi nie tylko doskonałe udogodnienie dla podróżnych, ale również ważną wizytówkę miasta, zapewniając komfort i bezpieczeństwo podróży do wielu destynacji kolejowych, w tym Krakowa i Tarnowa.

Tomasz Tomala, szef Gabinetu Politycznego Ministra Infrastruktury, podkreślił dziś, że modernizacja dworców kolejowych jest dla nich ważna nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych miejscowościach, miasteczkach i wsiach. Z radością stwierdził, że mieszkańcy Jasienia doczekali się estetycznego obiektu, który będzie służył im na co dzień.

W ramach Programu Inwestycji Dworcowych, z wsparciem finansowym ze środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, dokonano modernizacji dworca w Jasieniu, znajdującego się przy linii kolejowej nr 91 Kraków – Medyka, wybudowanego w 1961 roku. Przeprowadzone prace pozwoliły zwiększyć funkcjonalność obiektu oraz dostosować go do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także zadbać o jego wygląd zewnętrzny i stan techniczny.

Obiekt o powierzchni 80 mkw. przeszedł znaczącą metamorfozę. Zastosowano jasny, szary tynk z grafitowymi akcentami na elewacji. Wejście zostało ozdobione drewnopodobnymi okładzinami, a ściana aluminiowo-szklana wprowadza więcej światła i optycznie powiększa przestrzeń. Wewnątrz znajduje się nowoczesna poczekalnia, wyposażona w dynamiczne tablice informacyjne. Osoby podróżujące mogą skorzystać z wygodnej i dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych toalety.

Dworzec został przystosowany do wymogów ekologicznych, wykorzystując nowoczesne technologie. Zainstalowano pompę ciepła, panele fotowoltaiczne, energooszczędne oświetlenie oraz system BMS, który zapewnia optymalne zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody. Dodatkowo, na dworcu zostały zainstalowane nowoczesne systemy monitoringu, które zwiększają bezpieczeństwo.

Modernizacja dworca to nie tylko prace wewnątrz budynku. Zmiany dotyczą również jego najbliższego otoczenia. Chodniki zostały wyremontowane, a osobom niewidomym i niedowidzącym zapewniono bezpieczny dojazd dzięki wydzielonym pasom. Do tego dochodzą nowe elementy małej architektury oraz uporządkowana zieleń.

Przebudowa dworca w Jasieniu Brzeskim zakończyła się sukcesem, kosztując ponad 4,1 mln zł.

Mieszkańcy Niska i Mielca mogą liczyć na nowoczesny dworzec PKP dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych.

Rozpoczęły się prace projektowe związane z modernizacją dworca w Nisku i Mielcu.

Rafał Weber, wiceminister infrastruktury, podkreślił, że modernizacja dworca to szansa dla pasażerów na komfortowy przystanek w urokliwym miasteczku.

Piękno połączone z wygodą – nowy dworzec w Nisku

Dworzec w Nisku, wybudowany w 1899 roku według projektu Austriackich Kolei Państwowych, ma wkrótce przejść gruntowną przebudowę. W jej wyniku zachowa się jednak piękno historycznego budynku – elewacja zostanie w pełni odnowiona, z dbałością o detale architektoniczne. Zyska on także nowy wygląd dzięki instalacji żeliwnych kolumn wspierających wiatę. Wnętrze zostanie uzupełnione o wzorzyste posadzki, komfortowe przestrzenie obsługi podróżnych z elektronicznymi tablicami przyjazdów i odjazdów pociągów, ławkami oraz gablotami na rozkłady jazdy. Wszystko to składa się na nowoczesny i estetyczny dworzec, w którym podróżni będą mogli przyjemnie i komfortowo odpocząć podczas oczekiwania na swój pociąg.

Dzięki wprowadzeniu szeregu udogodnień, takich jak likwidacja barier architektonicznych, wytyczenie ścieżek dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi czy pasażerów z dużym bagażem, oznaczenia w alfabecie Braille’a i planów dotykowych, budynek stanie się przyjazny dla każdego. Ponadto, obiekt i jego otoczenie zostaną wyposażone w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, w tym monitoring, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom.

Mielczanie wkrótce będą mieli możliwość korzystania z nowego, nowoczesnego dworca kolejowego. Budynek charakteryzować będzie geometryczna bryła, z przeszklonymi ścianami od strony miasta oraz budzącą respekt wieżą zegarową. W środku znajdą się m.in. hol z poczekalnią, lokale handlowo-usługowe, a także zaplecze techniczne i sanitarne.

Nowy dworzec będzie wyposażony w najnowocześniejsze systemy informacji pasażerskiej, w tym elektroniczne tablicę przyjazdów i odjazdów pociągów oraz megafonowe informacje. Aby zapewnić dostępność dla wszystkich, budynek zostanie pozbawiony barier architektonicznych oraz przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, z liniami prowadzącymi, oznaczeniami w alfabecie Braille`a i planami dotykowymi. Ponadto, nowe obiekty będą wyposażone w energooszczędne i przyjazne dla środowiska rozwiązania, a także połączone funkcjonalnie z otoczeniem i przebudowanymi przez PKP PLK SA peronami stacji Mielec oraz układem drogowym w okolicy.

Realizacja Programu Inwestycji Dworcowych w Mielcu i Nisku w latach 2016-2023 ma na celu udostępnienie obu inwestycji do użytku w połowie 2026 roku.

Wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w oryginalnej postaci bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian. Autorzy komunikatów odpowiadają za ich treść, zgodnie z art. 42 ust. 2 Ustawy prawo prasowe.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM