Nauka i technologie

Biodegradowalne kompozyty – nowe rozwiązania dla motoryzacji i lotnictwa

Dzięki nowej technologii umożliwiającej recykling kompozytów epoksydowych, wycofywane samoloty będą generować odpady, które będą się łatwo poddawać biodegradacji. Po określonym czasie użytkowania, materiały stosowane w przemyśle lotniczym, kosmicznym i motoryzacyjnym same będą się dzielić na podstawowe materiały, które będzie można ponownie wykorzystać.

Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej oraz Wojskowego Instytutu Chemii i Radiometrii badają możliwości stworzenia biodegradowalnych kompozytów. Żywicę epoksydową wykorzystywany jest do łączenia dwóch materiałów kompozytowych, jednak istniejące technologie przetwarzania są kosztowne i mało efektywne. Aby uzyskać materiał kompozytowy, który po określonym czasie użytkowania sam się rozkłada na materiały podstawowe, potrzebne jest opracowanie nowego rodzaju żywicy epoksydowej.

„Samoloty, którymi zajmowałam się w swojej pracy badawczej, mają określony resurs, czyli okres zdolności użytkowej. Potem są wycofywane i najczęściej składowane, ponieważ przeprowadzenie koniecznych modyfikacji jest zbyt kosztowne. W ten sposób powstaje duża ilość odpadów nieulegających biodegradacji. Potrzebne jest więc rozwiązanie, które umożliwi recykling materiałów kompozytowych” – mówi dr inż. Agnieszka Derewońko z Wydziału Inżynierii Mechanicznej WAT, cytowana w materiale prasowym uczelni.

Dr inż. Agnieszka Derewońko zbadała żywicę epoksydową, która jest modyfikowana dodatkami organicznymi w celu łączenia różnych materiałów kompozytowych. Zamiast stosowania dodatków pochodzących z surowców kopalnych, wykorzystała naturalne elementy. Jej badania dają nadzieję na wykorzystanie biodegradowalnych kompozytów, co ułatwi wykorzystanie surowców do recyklingu i poprawi stan środowiska naturalnego.

Produkty z biodegradowalnych kompozytów są przeznaczone przede wszystkim dla motoryzacji, lotnictwa i innych gałęzi przemysłu, które wymagają wyrobów o wysokiej wytrzymałości i sztywności. Przemysł ten korzysta z takich materiałów, ponieważ posiadają one dużą zdolność do biodegradacji i są łatwe do utylizacji. Wyroby te są odporne na zanieczyszczenia i są wyjątkowo trwałe. Zaletą kompozytów biodegradowalnych jest również to, że są łatwe w produkcji, a to oznacza niższe koszty i mniejszy wpływ na środowisko. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C97211%2Cw-strone-biodegradowalnych-kompozytow-dla-motoryzacji-i-lotnictwa.html


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM