Polityka i społeczeństwo

Mateusz Morawiecki zapewnia bezpłatne leki dla wszystkich Polaków

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłasza:

Program bezpłatnych leków zostanie rozszerzony! Od tej pory wszyscy seniorzy powyżej 65. roku życia, a także dzieci i młodzież do 18. roku życia będą mogły skorzystać z bezpłatnych leków na receptę. To ponad 16 mln osób, które teraz będą miały dostęp do darmowych środków medycznych. Przedsięwzięcie to jest możliwe dzięki ogromnej poprawie finansów publicznych, która zapewnia wystarczającą ilość pieniędzy na realizację tego projektu.

Reforma budżetu stanowiła pierwszy krok na drodze do rozwiązania wielu problemów. Wdrażaliśmy inicjatywy, które pomogły w dostosowaniu systemu opieki zdrowotnej do potrzeb społeczeństwa. Dzięki tym działaniom mogliśmy wzmacniać naszą pozycję i zapewnić obywatelom najlepszą możliwą opiekę medyczną – powiedział premier.

Program bezpłatnych leków został rozszerzony

Rada Ministrów podjęła decyzję o rozszerzeniu dostępności do bezpłatnych leków. Program obejmuje teraz większą liczbę osób, w tym seniorów powyżej 65. roku życia oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia.

11,5 miliona ludzi, którzy będą mieli dostęp do bezpłatnych leków, to znaczy, że świadczenia zostaną znacznie poszerzone.

Ponadto wszelkie wyroby medyczne, leki i specjalne środki żywieniowe będą dostępne za darmo.

Premier Morawiecki wyraźnie podkreśla, że troska o starsze pokolenia jest czymś ważnym i konkretnym, ponieważ nikt nie powinien rezygnować z zakupu leków z powodu braku odpowiedniego budżetu.

Program Leki 75+ jest przeznaczony dla osób w wieku 75+. Jego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego seniorom, dbając o ich dobrostan. Od 2016 roku do kwietnia 2023 r. program Leki 75+ przyniósł znaczące oszczędności w portfelach seniorów. Przez ten czas wydano ponad 4,6 mld zł na refundacje leków, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia oraz wyroby medyczne.

W samym 2022 r. seniorzy otrzymali aż 76 mln opakowań leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz produktów medycznych, wszystko za darmo. Dzięki temu programowi dobrostan seniorów w naszym kraju wzrasta, a oni sami zyskują dostęp do leczenia i wyrobów medycznych, które są niezbędne do ich zdrowia i dobrego samopoczucia.

Dzięki najnowszym zmianom w programie refundacji leków dostępnych bezpłatnie w aptece wzrósł do 2046. To oznacza, że ponad połowa wszystkich leków objętych programem refundacji jest dostępna bezpłatnie. Co więcej, nowa lista obejmie również leki dedykowane dzieciom i młodzieży, co zapowiedział Minister Zdrowia.

Chcemy, aby codzienna troska o recepty i leki została zastąpiona piękniejszymi i pozytywnymi emocjami. Dzięki rozszerzeniu programu do ponad 4000 leków babcie i dziadkowie będą mniej się martwić o swoje lekarstwa. Jest to obietnica Prezesa Rady Ministrów, którą zamierzamy wypełnić.

Serwis PAP SA publikuje komunikaty bez jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Ostateczna odpowiedzialność za treść komunikatu spoczywa na nadawcy, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy o prawie prasowym.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM