Biznes i finanse

Czas szczęścia w polskich domach

Badanie Otodom wykazało, że Polacy są znacznie bardziej zadowoleni ze swojego życia domowego niż dwa lata temu. Poprawa jest szczególnie widoczna wśród osób, które posiadają własną nieruchomość. Okazuje się, że właściciele domów są najbardziej zadowoleni ze swojego życia, a także bardziej aktywni, inspirujący i kreatywni w swoim otoczeniu. Jednak jakie czynniki i cechy domów mogą wpływać na szczęście mieszkańców? Czy istnieje sposób na syntetyzowanie szczęścia?

Badanie dobrostanu mieszkańców Polski 2023, przygotowane przez Otodom we współpracy z Polityką Insight i Uniwersytetem SWPS, wskazuje, że Polacy nie są nieszczęśliwi. Według deklaracji w 10-stopniowej skali szczęścia, wynik wynosi 7,08 i nie odbiega znacząco od średniej w innych krajach [1]. Co więcej, mimo potencjalnie trudniejszej sytuacji ekonomicznej i społecznej w porównaniu z wynikami analogicznego badania sprzed dwóch lat, poczucie szczęścia wzrosło, co wskazuje na wzrost liczby osób deklarujących najwyższe poziomy szczęścia.

Dane z badania IQS wskazują na wyraźny związek między poczuciem szczęścia a mieszkaniem. Większość respondentów (74%) wyraziła zadowolenie lub neutralne stanowisko wobec miejsca, w którym mieszkają, co wskazuje na to, że jest ono źródłem pozytywnych emocji. Jedynie 26% zgłosiło niezadowolenie z warunków lokalowych.

„Wzrost odsetka szczęśliwych Polaków w ciągu ostatnich dwóch lat to dla mnie największe zaskoczenie w wynikach najnowszej edycji badania >>Szczęśliwy dom<<. Jako ekonomista zajmujący się rynkiem mieszkaniowym spodziewałem się silnego spadku poczucia szczęścia. W ciągu ostatnich dwóch lat zmniejszyła się dostępność mieszkań w związku ze wzrostem ich cen, zaostrzeniem warunków udzielania kredytów i wyższymi stopami procentowymi. Równolegle znacznie wzrosły czynsze za najem, co często wymuszało przeprowadzkę najemców do mieszkania mniejszego lub położonego na peryferiach. Do tego ceny rosły szybciej niż płace, za naszą wschodnią granicą wybuchła wojna, a coraz więcej ludzi zaczęło odczuwać problemy psychiczne i zdrowotne po pandemii. A mimo to jako naród staliśmy się szczęśliwsi. To oznacza, że potrafimy tworzyć własne szczęście wbrew negatywnym uwarunkowaniom zewnętrznym” – komentuje dr Adam Czerniak, dyrektor ds. badań, Polityka Insight.

Do szczęścia potrzeba wielu rzeczy. Ogrodzonego ogrodu jest jedną z nich, ponieważ daje on przestrzeń do relaksu i zabawy. Taras lub balkon jest kolejną opcją, dzięki której możemy cieszyć się pięknem otoczenia. Przestrzeń mieszkalna to również ważny czynnik wpływający na zadowolenie, dlatego odpowiednia liczba pokoi odgrywa tu ważną rolę. Warto również zwrócić uwagę na rozkład pomieszczeń i nasłonecznienie, które wpływają na komfort mieszkania. Posiadanie miejsca postojowego lub garażu daje dodatkową swobodę, dlatego jest to ważny czynnik wpływający na nasze zadowolenie.

Aby czuć się szczęśliwym, należy zadbać o wiele aspektów. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na miejsce, w którym mieszkamy. Ważne są również dobra lokalizacja, ilość miejsca, rozkład pomieszczeń, nasłonecznienie, taras lub balkon oraz miejsce postojowe. Wszystkie te aspekty pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie i poczucie szczęścia.

„Wzmożoną chęć dysponowania własnym skrawkiem zieleni zaobserwowaliśmy na Otodom tuż po wybuchu pandemii COIVD-19. Wtedy wyrażało się to w skokowym wzroście liczby wyszukiwań domów na sprzedaż. Podobny mechanizm dało się zaobserwować w zmianie parametrów wyszukiwania. Dziś parametr >>z balkonem<< jest jednym z 10 najczęściej wykorzystywanych filtrów, za pomocą których użytkownicy szukają mieszkań w naszym serwisie” – komentuje Ewa Tęczak, ekspertka Otodom.

Nasze badania wykazały, że szczęśliwi ludzie różnią się od nieszczęśliwych tym, że częściej cenią sobie kontakt z naturą. Według naszych ankietowanych, obcowanie z przyrodą jest ważnym elementem budowania dobrostanu i odczuwania szczęścia.

Aby to potwierdzić, w naszych badaniach z serii „Szczęśliwy dom” zaobserwowaliśmy, że szczęśliwi ludzie częściej przebywają w parkach i na łonie natury, w porównaniu do nieszczęśliwych.

Badania przeprowadzone przez nasz zespół wykazały, że szczęśliwi ludzie są bardziej świadomi i doceniają wartości przyrody. Wiadomo, że obecność wśród zieleni wpływa na pozytywne samopoczucie i zdrowie.

Według naszych badań, szczęśliwi ludzie częściej wykorzystują możliwości, jakie daje im przyroda, aby poprawić swoje samopoczucie. W ten sposób potwierdziliśmy, że przyroda ma znaczący wpływ na odczuwane szczęście.

Postanowiliśmy również zbadać, w jaki sposób przyroda wpływa na pozytywne samopoczucie. Zauważyliśmy, że szczęśliwi ludzie częściej wybierali spędzanie czasu na łonie natury, niż w miejskich centrach handlowych.

Nasze wnioski potwierdziły, że kontakt z przyrodą ma ogromne znaczenie dla odczuwanego szczęścia. Wszyscy ankietowani podkreślali pozytywny wpływ wycieczek do lasu czy parku na ich samopoczucie.

Analizując wyniki ankiety na temat szczęścia, autorzy raportu podzielili respondentów na trzy grupy. Grupa „przodowników szczęścia” to osoby o najwyższym poziomie dobrostanu, natomiast „normalsi” prezentowali wyniki przeciętne, a „nieszczęśliwi” – najniższy poziom szczęścia. Pytania dotyczące miejsca zamieszkania pozwoliły zauważyć zależność pomiędzy odpowiedziami poszczególnych grup.

Większość przodowników szczęścia (80,3%) mieszka we własnych domach lub mieszkaniach, 13% wynajmuje swoje lokum, a tylko niecałe 7% mieszka u kogoś gościnnie bez opłat. Ta wyraźna przewaga własnych nieruchomości wyraża się także w samopoczuciu ludzi. Ponad 60% z nich deklaruje bardzo dobre samopoczucie w swoim miejscu zamieszkania, co daje wyraźną przewagę w stosunku do nieszczęśliwych, wśród których najwięcej jest wynajmujących i gościnnie mieszkających.

„Rynek najmu w Polsce jest wciąż słabo sprofesjonalizowany. Nie pomagają też przepisy, które nie chronią ani najemców, ani też wynajmujących. W rezultacie osoby użytkujące mieszkanie, którego nie są właścicielami są narażeni na wiele czynników obniżających ich poczucie szczęścia – ryzyko nagłego wypowiedzenia im umowy najmu, brak możliwości swobodnej aranżacji wnętrza czy obawy przed nadmierną inwigilacją ze strony właściciela. Z tych samych powodów aż 89% mieszkańców Polski [3] woli mieszkać we własnym mieszkaniu niż wynajmować. To przywiązanie do własności sprawia, że w przypadku braku możliwości zakupu swojego mieszkania ze względów finansowych czujemy się mniej szczęśliwi” – wyjaśnia dr Adam Czerniak, Polityka Insight.

Pomimo wyższych zarobków, przodownicy szczęścia częściej niż inni wybierają aktywności wolontariackie oraz realizowanie pasji, zamiast upodabniania się do bogaczy. Nie dążą do kupowania akcesoriów, które miałyby ich wyróżnić, ani do osiągania coraz wyższego poziomu konsumpcji. Przeciwnie, szczęście znajdują w przyjaźniach i bliskich relacjach.

Szczęście nie potrzebuje pieniędzy, aby w pełni go doświadczyć. Zamiast tego, znalezienie prawdziwego szczęścia wymaga poświęcenia czasu i energii na poznawanie ludzi, budowanie silnych więzi i aktywnego wspierania innych. Wtedy pieniądze nie mają większego znaczenia, ponieważ dostarczają one znacznie mniej satysfakcji niż uczestnictwo w czymś, co daje radość.

Radość czerpana z wolontariatu, pasji i relacji z innymi jest trwała i niezależna od zasobności portfela. Przodownicy szczęścia wiedzą, że szczęście to nie kwestia wszechmocy pieniądza, ale czynnik ludzki, dlatego cenią bliskość i aktywne uczestnictwo w życiu lokalnej społeczności.

Radosne przeżywanie chwil z przyjaciółmi oraz angażowanie się w działania, które dostarczają satysfakcji i spełnienia, to najlepszy sposób na pozyskanie prawdziwego szczęścia. Udowodniono naukowo, że zadowolenie i zaangażowanie są silniejsze niż bogactwo, gdy chodzi o nasze poczucie szczęścia.

Ludzie, którzy chcą być szczęśliwsi, powinni nauczyć się czerpać radość z prostych rzeczy wokół siebie, a nie próbować kupować szczęście, bo to zadanie, którego nie da się wykonać. Czas i energia wykorzystywane na rozwijanie relacji, zamiast kupowania przedmiotów materialnych, są w stanie dostarczyć wiele więcej satysfakcji.

Otodom to jedno z najbardziej zaawansowanych narzędzi do wyszukiwania w Internecie nieruchomości. Dzięki szerokiej bazie ofert wybór odpowiedniego mieszkania, domu czy działki jest dużo prostszy.

Otodom to nowoczesny portal ogłoszeniowy, który oferuje swoim użytkownikom szybszy i bardziej efektywny sposób na wyszukiwanie nieruchomości. Portal oferuje bardzo szeroką bazę ofert, która umożliwia wybranie idealnego domu, mieszkania czy działki w zasięgu kilku kliknięć. Dzięki wygodnym i przejrzystym filtrom użytkownicy zawsze znajdą coś dla siebie, a wyselekcjonowane oferty pozwolą szybko i bezpiecznie dokonać wyboru.

Raport Otodom ujawnia, że osoby z deklarowanym najwyższym poziomem dobrostanu wykazują większą aktywność w swoich domach – ćwiczenia, gimnastykowanie, hobby, oglądanie filmów, słuchanie muzyki, czytanie książek i prasy, spotkania ze znajomymi i rodziną, gry w planszówki, rozmowy z domownikami, opieka nad dziećmi, nauka, praca, sprzątanie, a nawet prasowanie. Niezależnie od tego, szczęśliwsi ludzie bardziej niż nieszczęśliwi uprawiają także różne formy dbania o siebie – urodę, seks, komunikację z przyjaciółmi, hodowlę roślin i odpoczynek.

„Wyraźnie widać związek między lubieniem różnych aktywności a gradacją poczucia szczęścia. Aktywności wzbudzają w przodownikach szczęścia pozytywne emocje, angażują w konkretne działanie, w relacje z ludźmi, dają spełnienie, sprawczość i poczucie sensu. Im bardziej lubimy wykonywać różne czynności w domu, tym większe poczucie szczęścia odczuwamy. Na podstawie samych danych o korelacji trudno wskazać istnienie związku przyczynowo-skutkowego, ale z badań psychologicznych wynika, że zaangażowanie w działanie jest ważnym źródłem dobrostanu” – komentuje dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog z uniwersytetu SWPS i współautorka raportu.

Pierwszy z nich polega na przeżywaniu pozytywnych emocji w wyniku zaangażowania w aktywności, które przynoszą nam przyjemność. Drugi odpowiada za wytwarzanie szczęścia na podstawie wcześniejszych doświadczeń i odkrywania siebie i świata wokół nas.

Aby zadbać o swój dobrostan, warto wypróbować kilka strategii, które pomogą nam syntetyzować szczęście. Podstawowym narzędziem jest tworzenie pozytywnych wspomnień poprzez przeżycie przyjemnych doświadczeń. Można to osiągnąć poprzez spędzanie czasu z bliskimi, podróżowanie, uprawianie sportów lub robienie tego, co lubimy.

Ponadto warto zadbać o równowagę w czasie wolnym, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość snu, relaksu i aktywności fizycznej. Warto również stworzyć sobie czas na refleksję i medytację, która pomoże nam zachować spokój i wewnętrzną równowagę.

Kolejnym ważnym krokiem w syntetyzowaniu szczęścia jest zaangażowanie w działania, które pomagają nam osiągnąć nasze cele lub realizować nasze marzenia. Dzięki temu możemy wyznaczać sobie nowe cele i równocześnie cieszyć się z dotychczas osiągniętych sukcesów.

Niezwykle istotnym aspektem zadbania o dobrostan jest budowanie silnych i satysfakcjonujących relacji. Warto inwestować w rozwój relacji z bliskimi i szukać wsparcia wśród przyjaciół oraz rodziny. Osoby z bogatymi sieciami społecznymi są bardziej szczęśliwe i wytrwalejsze.

„Najczęściej ludzie pod pojęciem szczęścia rozumieją, że jest naturalne: coś dobrego lub przyjemnego – samo się dzieje – np. wygrywamy na loterii dużą sumę pieniędzy albo poznajemy przypadkiem wymarzonego partnera. Szczęście syntetyczne to zaś takie, które człowiek tworzy, wypracowuje poprzez codzienne działania, nawyki i rytuały. Dzięki zdolności myślenia, planowaniu działania i skutecznej realizacji intencji człowiek organizuje życie w taki sposób, aby mieć więcej satysfakcji, radości i w konsekwencji szczęścia” – komentuje Ewa Jarczewska-Gerc.

Dbanie o dobre samopoczucie w miejscu, w którym się mieszka, to kwestia właściwego zarządzania przestrzenią i jej wystrojem. Zmiany, które można wprowadzić, są proste i zazwyczaj nieskomplikowane. Na przykład, wybór odpowiednich kolorów, dodanie akcesoriów lub ustawienie mebli może mieć znaczny wpływ na nasze szczęście. Dodatkowo, niezależnie od lokalizacji, można uzyskać pozytywne skutki przez posiadanie i pielęgnowanie roślin. Takie działania nie wymagają dużych nakładów i wysiłku, ale są skuteczne w osiąganiu trwałego i autonomicznego szczęścia.

Zapoznaj się z wynikami najnowszych badań dotyczących dobrostanu mieszkańców Polski, opublikowanych w raporcie „Szczęśliwy dom. Badanie dobrostanu Polaków 2023”. Znajdziesz go pod adresem: https://www.otodom.pl/wiadomosci/pobierz/raporty/szczesliwy-dom-badanie-dobrostanu-mieszkancow-polski-2023 

Nowa wersja raportu Szczęśliwy dom opracowana przez Otodom i Uniwersytet SWPS w 2021 roku dostarczyła cennych informacji na temat psychologicznego i socjologicznego obrazu społeczeństwa. Badanie pozwoliło lepiej zrozumieć potrzeby i wartości, które wpływają na dobrostan Polaków w dobie pandemii COVID-19. Wyniki raportu pozwoliły na stworzenie nowych rozwiązań i strategii, które pomogły w zapewnieniu lepszego dobrostanu w naszych domach.

Raport „Szczęśliwy dom. Badanie dobrostanu Polaków” został opracowany w celu zbadania, w jaki sposób pandemia COVID-19 wpłynęła na nasze życie mieszkaniowe. Wyniki badania wykazały, że wprowadzone w czasie pandemii zmiany wpłynęły na zmianę lub poszerzenie wartości, które Polacy cenią w swoich domach. Raport ten miał na celu wskazanie nowych rozwiązań, które mogą pomóc w zapewnieniu lepszego dobrostanu w naszych domach.

Trzecia edycja projektu (2022) będzie skupiać się na zrozumieniu, co wpływa na pozytywne doświadczenia życia w mieście i najbliższej okolicy. Badanie będzie zadawać mieszkańcom Polski pytanie: Jak oceniasz poziom komfortu życia w mieście/ dzielnicy/ okolicy, w której mieszkasz? Badanie, przeprowadzone przez Otodom w okresie od września 2022 do lutego 2023, zostanie przeanalizowane wraz z ThinkCo, aby stworzyć trzy raporty.

W 2023 roku wracamy do podstawowego założenia projektu i pytania o dobrostan w obliczu trudnej sytuacji geopolitycznej i makroekonomicznej. Wraz z SWPS Innowacje oraz Polityką Insight Otodom stawiamy wyzwanie, by odkryć, jak Polacy wybudowali swoje szczęście w trudnym okresie wojny w Ukrainie, wzrostu kosztów życia, ograniczonego dostępu do finansowania zakupu mieszkań i niepewności w zakresie zatrudnienia.

Otodom – zmieniamy rynek nieruchomości na lepsze

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, a naszym celem jest zmiana rynku nieruchomości na lepsze. Z naszą pomocą sprzedaż i wynajem nieruchomości stały się znacznie łatwiejsze dla wszystkich interesariuszy. Prowadzimy niezależne badania danych, wprowadzamy nowatorskie narzędzia, dzielimy się wiedzą i pomagamy w spełnianiu marzeń o własnym domu. Co miesiąc do serwisu trafia ponad 6 mln realnych użytkowników, a nasza baza ogłoszeń stale się powiększa. Jesteśmy częścią Grupy OLX, a w jej skład wchodzą m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

1. Polacy wykazali się wysoką skutecznością w Oksfordzkim Kwestionariuszu Szczęścia.

2. Uniwersytet SWPS i Otodom zainicjowały w 2021 r. projekt badawczy „Szczęśliwy dom”, mający na celu zbadanie poziomu dobrostanu mieszkańców Polski w ich miejscu zamieszkania, szczególnie w czasach trudnych pandemii COVID-19.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM