Nauka i technologie

ChatGPT w polskich firmach IT: jakie są postawy wobec sztucznej inteligencji?

Technologie wykorzystujące sztuczną inteligencję są szeroko stosowane w branży IT – obecnie korzysta z nich 94% pracowników i pracownic. Firmy mają różne podejście do wykorzystywania AI – ponad połowa pozwala na to wszystkim w zespołach IT, a 37% wybranym osobom w zależności od stanowiska. Zdecydowana większość specjalistów IT chce się kształcić w tym zakresie, a prawie 17% planuje przekwalifikowanie się w kierunku sztucznej inteligencji.

Ciągle rosnąca popularność narzędzi AI wśród specjalistów i specjalistek IT w Polsce może być widoczna w wynikach najnowszego badania przeprowadzonego przez No Fluff Jobs. Aż 94 proc. respondentów wykorzystuje je codziennie, a 70,5 proc. planuje dalszą edukację w tym zakresie. Niestety, dla 28,7 proc. z nich AI stanowi zagrożenie utraty pracy, ale 16,7 proc. postanowiło wykorzystać możliwości oferowane przez sztuczną inteligencję i przekwalifikować się na stanowiska związane z rozwojem AI.

Jednak wbrew tym ograniczeniom, aż 90 proc. firm w Polsce umożliwia pracownikom i pracowniczkom wsparcie się w pracy AI. Większość firm wykorzystuje sztuczną inteligencję do wykonywania procesów rutynowych, które kiedyś wymagały dużo czasu i pracy. Z kolei pracownicy i pracownice wykorzystują AI do uzyskiwania informacji i danych, których potrzebują do bardziej skutecznego wykonywania swoich obowiązków.

Zastosowanie narzędzi AI w pracy przynosi wymierne korzyści – pozwala na zwiększenie wydajności, dostarcza informacji, które wcześniej były trudne do uzyskania oraz wspiera procesy biznesowe. Wiele firm twierdzi, że po wprowadzeniu AI wzrosła efektywność ich pracowników i pracownic.

„AI to technologia na topie, ale musimy pamiętać, że na ten top trafiła całkiem niedawno – komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs. – O szerokim zastosowaniu mówimy od początku grudnia 2022, narzędzi przybywa w niesamowitym tempie, stąd nie można dziwić się tym pracodawcom, którzy są jeszcze sceptyczni. Tak czy inaczej, przyszłość jest nieubłagana. Koszt treningu AI spada o 70% rok do roku. Już teraz ponad połowa firm pozwala na używanie rozwiązań z tego obszaru przez wszystkich w dziale IT, a prędzej czy później większość organizacji zaadaptuje na własne potrzeby jakieś narzędzia AI i będą to narzędzia w liczbie mnogiej właśnie. Widać po tych firmach, które już z nich korzystają, że efektywność i szybkość działania wzrasta”.

ChatGPT umożliwia specjalistom/specjalistkom IT automatyzację procesów, skrócenie czasu wykonywanych prac oraz wykorzystanie wiedzy zdobytej już wcześniej. To sprawia, że aż 80,2 proc. specjalistów/specjalistek IT korzysta w pracy z tego narzędzia.

ChatGPT ułatwia komunikację między zespołami, dzięki czemu procesy są bardziej efektywne i wydajne. Dzięki automatyzacji prac możliwe jest wykorzystanie różnego rodzaju algorytmów, które pomagają zespołom w szybkim i skutecznym wykonywaniu określonych zadań.

ChatGPT wprowadza nową jakość w pracy zespołów IT, dzięki czemu możliwe jest szybsze i bardziej efektywne wykonywanie zadań. To, w połączeniu z bardzo wysokim odsetkiem specjalistów/specjalistek IT, którzy korzystają z tego narzędzia, sprawia, że ChatGPT jest obecnie najczęściej stosowanym narzędziem w branży.

„Firmy, które postawią na reskilling i upskilling załogi, mogą zbierać owoce pracy dużo szybciej niż te, które wciąż będą tkwić w starym podejściu – komentuje Paulina Król, Chief People and Operations Officer w No Fluff Jobs. – Wystarczy popatrzeć na dane z GitHuba, które uświadamiają nam, że już dziś można pisać kod o połowę szybciej przy użyciu co-pilota. Ale chodzi nie tylko o programowanie, bo HR, marketing czy sprzedaż też mają szereg powtarzalnych zadań, które wkrótce będzie można zautomatyzować lub usprawnić, uwalniając czas pracowników i pracowniczek na inne czynności”.

Metodyka badania: Badania przeprowadzone w lipcu 2023 roku przez Fieldstat na zlecenie No Fluff Jobs składały się z dwóch etapów. W pierwszym z nich wzięło udział 600 specjalistów i specjalistek IT na różnym poziomie doświadczenia oraz pracujących w Polsce w branży IT lub w działach IT w innych branżach. Drugi etap skupiał się na grupie 100 przedstawicieli i przedstawicielek firm różnej wielkości z branży IT/ICT z całej Polski.

No Fluff Jobs – portal dla branży IT dostępny w 14 językach, który wymaga od wszystkich oferujących pracę podania przedziału wynagrodzeń – od 2014 roku systematycznie zwiększa swoją obecność na rynku. We wrześniu 2019 roku No Fluff Jobs otworzył oddział w Budapeszcie, a w 2020 roku wypuścił czeską wersję strony. Kolejne dwa lata przyniosły ukraińską, słowacką i holenderską wersję portalu.

Więcej o No Fluff Jobs można znaleźć w sieci: na stronie https://nofluffjobs.com/ , jak również na platformach społecznościowych LinkedIn, Facebook, Instagram i Twitter.

Jeśli jesteś poszukiwaczem pracy lub rekruterem, zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych, by uzyskać najświeższe informacje o No Fluff Jobs!


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM