Polityka i społeczeństwo

Bon na komputer dla wybranych nauczycieli: Przegląd przepisów

Nauczyciele mają szansę otrzymać bon w wysokości 2500 złotych na zakup laptopa, jednak nie dotyczy to pedagogów przedszkolnych oraz tych osób, które już skorzystały z podobnego wsparcia w czasie pandemii. Ponadto, aby zapewnić bezpieczeństwo sprzętu, zakupionego za pomocą takiego bonu, nie będzie można go przez pięć lat odsprzedać.

Ustawa o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli wejdzie w życie 2 sierpnia 2021 roku. W związku z tym uczniowie klas czwartych, a dokładnie ich rodzicom, zostanie przyznana możliwość nabycia komputerów na własność. Natomiast nauczyciele będą mogli skorzystać z bonusu w wysokości 2500 zł, który można wykorzystać na zakup potrzebnego sprzętu w sklepach, które przystąpią do programu.

Chociaż Prawo.pl zwraca uwagę na istniejące ograniczenia, zakup komputera w ramach programu rządowego pozostaje korzystny. Przede wszystkim warto podkreślić, że urządzenia będą wykorzystywane przez co najmniej 5 lat, a pełna kwota zakupu może zostać uiszczona w jednej transakcji. Dodatkowo, wsparcie z tego programu jest dostępne dla każdego, kto jeszcze nie korzystał z podobnego rozwiązania w czasie pandemii.

Serwis Prawo.pl informuje, że bon nie jest możliwy do wymiany na gotówkę ani do zwrócenia w przypadku nadpłaty. Nauczyciel nie może również rozłożyć zakupu na raty nawet jeśli zdecyduje się na dopłatę z własnych środków.

„To nie pierwszy raz, gdy są oni poszkodowaną grupą, nie mogli liczyć też na dofinansowanie komputerów w pandemii” – mówi serwisowi Prawo.pl Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

„Bez tego nawet najlepszy sprzęt niespecjalnie się uczniom i nauczycielom przyda w codziennej pracy” – tłumaczy Krzysztof Baszczyński.

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że nauczyciele nie będą mogli skorzystać z bonu na zakup laptopa.

Nauczyciele przedszkolni nie są objęci bonem na zakup laptopa – jak podkreślił wiceprezes Baszczyński.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zdaje sobie sprawę, że wiele szkół nie ma dostępu do szybkiego internetu – wyjaśnił w rozmowie z Prawo.pl.

Bon na zakup laptopa nie będzie przysługiwał nauczycielom ani przedszkolnym, ani szkolnym – poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało inne rozwiązania, dzięki którym nauczyciele będą mogli uzyskać dostęp do sprzętu informatycznego – m.in. dofinansowanie i raty.

O szczegółach dotyczących bonu na zakup laptopa można przeczytać na stronie Prawo.pl.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM