Biznes i finanse

Ochrona Odrze: Wód Polskich monitorowanie sytuacji na rzece

Ponad 700 tysięcy pasażerów z 86 krajów skorzystało w ciągu pierwszego roku z wyjątkowej usługi łączącej Uber z Lotniskiem Chopina. W ramach współpracy została uruchomiona innowacyjna funkcja zamawiania przejazdu z wykorzystaniem PINu, co czyni Lotnisko Chopina trzecim na świecie portem lotniczym, który umożliwia zamawianie taksówek w ten sposób.

W dniu 26 lipca 2023 r., podczas rejsu patrolowego wzdłuż polsko-czeskiej granicy, pracownicy Wód Polskich zauważyli śnięte ryby w rzece Odrze. Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk oraz prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Krzysztof Woś podjęli natychmiastowe działania, aby zminimalizować skutki tego kryzysu środowiskowego.

Ministerstwo Infrastruktury wspólnie z Wodami Polskimi pracuje nad ustaleniem przyczyn tego zdarzenia oraz wdrożeniem skutecznych działań naprawczych, które pozwolą zachować naturalne bogactwo Polski.

Ministerstwo Infrastruktury i Wody Polskie stale kontroluje stan polskich rzek i w porę reaguje na wszelkie zagrożenia — podkreślił M. Gróbarczyk.

Prezes K. Woś opisał działania, jakie podjęli pracownicy Wód Polskich w związku z wystąpieniem śniętych ryb w Odrze.

Pracownicy Wód Polskich zgodnie z zaleceniami w środę 26 lipca dokonali powiadomienia Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, a ono w turnie przekazało informację do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego dla woj. śląskiego i opolskiego — powiedział K. Woś.

Prezes Wód Polskich oświadczył, że informacja o śnięciu ryb została również przekazana do czeskiego administratora wód powierzchniowych – Povodi Odry.

Ponadto, zostały powiadomione następujące instytucje: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Katowicach, Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Raciborzu oraz Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu.

Wyślemy także meldunek do Polskiego Związku Wędkarskiego, a WCZK w Katowicach poinformuje Międzynarodową Komisję Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem.

Niemal od samego rana rozpoczęliśmy usuwanie śniętych ryb. Następnie wraz ze Strażą Pożarną zamontowaliśmy siatkę denną oraz zaporę powierzchniową w miejscowości Chałupki. O godzinie 12:00 Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wziął próbki wody z polskiej strony Odry. Poprosiliśmy także stronę czeską do wykonania podobnych czynności. Po naszej interwencji, po godzinie 16:00 służby czeskie rozłożyły zapory powierzchniowe i pobrały próbki wody. Czesi ustalili, że zjawisko śnięcia ryb występuje na 4-kilometrowym odcinku Odry, od ujścia rzeki Stróżki. Do tej pory nie udało się jednak ustalić przyczyny zaobserwowanego zdarzenia.

Do godziny 12:00 27 lipca, po polskiej stronie wyłowiono 1360 kg śniętych ryb. Nie zwalniamy tempa i nadal będziemy aktualizować sytuację.

PGW Wody Polskie działa z wzorową reakcją. Współpracujemy ze służbami wojewody śląskiego, strażą pożarną oraz służbami zagranicznymi. Pracujemy nad przywróceniem dobrego stanu Odrze, jak i innych polskich rzek.

UWAGA: PAP SA publikuje komunikaty bez dokonywania jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM