Biznes i finanse

Nowoczesność i tradycja połączone: Dworzec Główny w Gdańsku

Dworzec Główny w Gdańsku, jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w kraju, właśnie został zmodernizowany. Jego odnowienie jest częścią kompleksowego projektu PKP S.A. i polskiego rządu, który obejmuje ponad 200 dworców kolejowych w całym kraju. Ze swoją charakterystyczną architekturą, Dworzec Główny w Gdańsku stanowi jeden z symboli Trójmiasta, a co roku odwiedza go aż 10 milionów pasażerów.

Po wielomiesięcznych pracach modernizacyjnych, dworzec Gdańsk Główny odzyskał swoją unikalną historię i jest teraz wyposażony w nowoczesne, wygodne i bezpieczne udogodnienia dla wszystkich pasażerów, za które wydano 120 milionów złotych.

„Każdy dworzec stanowi swoistą wizytówkę miasta, dlatego tak bardzo zależało nam, aby ten budynek odzyskał dawną świetność. Dziś do dyspozycji mieszkańców Gdańska i milionów jego gości oddajemy piękny gmach, którego bryła, dachy z wieżyczkami, witraże czy pełne architektonicznych detali wnętrza zostały starannie odtworzone na podstawie nielicznych fotografii pod czujnym okiem konserwatorów zabytków” – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A. 

Dworzec Główny, zbudowany w stylu renesansu gdańskiego, pojawił się w roku 1900. Jego pojawienie się wprowadziło przełomowe wydarzenia, które wielokrotnie zaznaczały swoją obecność w życiu miasta. Budynek ten doświadczył wojennych trudności podczas II wojny światowej, a następnie ucierpiał w wyniku gdańskiej powodzi w 2001 roku.

„W trakcie czteroletnich prac remontowych musieliśmy stawić czoło szeregowi wyzwań technicznych, geologicznych, inżynieryjnych. Jednak dzięki zaangażowaniu i poświęceniu wielu wybitnych fachowców: pracowników PKP S.A., głównego wykonawcy MOSTOSTAL-u Warszawa, gdańskich rzemieślników czy konserwatorów zabytków, możemy dziś świętować sukces i zachwycać się pięknem tego gmachu” – podkreślał Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. 

Gdańsk Główny odzyskał swoją dawną postać, gdzie nad częścią północną umieszczono spadziste dachy z wieżyczkami wykończonymi blachą miedzianą. Dach wyłożono ceramiczną dachówką w żółto-zielone zygzaki. Przywrócono również 48-metrową wieżę dworca z zegarami, a także detale architektoniczne na elewacji, wśród których szczególne miejsce zajmują herby Gdańska znajdujące się nad głównym wejściem i trzymane przez lwy. Przeprowadzono również gruntowną renowację wnętrz, w tym holu dworca — przywrócono pierwotną kolorystykę ścian, odtworzono dębowe witryny kas biletowych i oryginalną stolarkę drzwiową.

„Jednak imponująca inwestycja przeprowadzona przez PKP S.A., jedną ze spółek Skarbu Państwa, przyniosła jeszcze jeden efekt: stworzyła miejsce przyjazne wszystkim pasażerom. Dworzec posiada szereg ułatwień m.in. dla osób z niepełnosprawnościami czy najmłodszych podróżnych. Wykorzystywane są tu również najbardziej innowacyjne rozwiązania w obszarze ochrony środowiska, takie jak mechanizmy pozwalające na oszczędzanie wody czy energii elektrycznej” – wyjaśniał Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. 

Modernizacja stacji Gdańsk Główny to jeden z wielu ważnych projektów, którymi Polska Kolej Państwowa S.A. i polski rząd zajmują się na terenie całego kraju. Realizując wprowadzone inwestycje, po raz pierwszy od długiego czasu wyeliminowano skutki zaniedbań i przywrócono kolei jej dawną pozycję jako najszybszego i najbardziej niezawodnego środka transportu w Polsce. Ponadto, prace te umożliwiają skuteczną walkę z wykluczeniem komunikacyjnym, odczuwalnym głównie na Pomorzu, gdzie w ramach projektu wyremontowano aż 20 dworców.

„Pomorze to zarówno wakacyjna stolica Polaków i milionów zagranicznych gości, jak i nasze gospodarcze >>okno na świat<<. Warto przypomnieć, że to właśnie na Wybrzeżu przypada najwięcej przejazdów kolejowych na jednego pasażera. Podobnie jak wszyscy Polacy, także mieszkańcy Trójmiasta wracają na kolej, doceniając stale poprawiający się standard tego środka komunikacji” – tłumaczył Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. 

Gdańsk Główny to jeden z 80 dworców, które zostaną udostępnione podróżnym w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Co więcej, jest to piąty dworzec w województwie pomorskim, który zostanie otwarty po modernizacji w tym roku. Wśród nich znajdą się m.in. dworzec Gdańsk Wrzeszcz, Pruszcz Gdański czy Żelistrzewo. 


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM