Polityka i społeczeństwo

Alergeny w kosmetykach: nowe wymagania prawne i ich wpływ na składy produktów

Branża kosmetyczna stoi przed wyzwaniem przystosowania się do zmienionych unijnych przepisów dotyczących alergenów w kosmetykach. 16 sierpnia br. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia, która ma za zadanie chronić konsumentów przed coraz częstszymi uczuleniami, szczególnie na składniki zapachowe produktów.

Aby chronić konsumentów przed możliwymi reakcjami alergicznymi, nowe przepisy umożliwiają ścisłe monitorowanie składników kosmetyków. Szacuje się, że w Europie od 1 do nawet 9 proc. ludzi może być uczulonych na któryś z składników. Odpowiednie rozporządzenie wprowadza 56 nowych substancji, które będą oznaczane jako alergeny w kompozycjach zapachowych. Przedtem na liście alergenów znajdowało się 24 składniki.

Okres przejściowy na dostosowanie składów i opakowań produktów do obowiązujących przepisów wynosi trzy lata. Oznacza to, że w ciągu tego czasu wszystkie produkty oferowane na rynku muszą zostać dostosowane do nowych ograniczeń. Dla udostępniania na rynku właściwe są z kolei pięcioletnie okresy przejściowe.

Jak wyjaśnia Maria Papis, associate w praktyce Life Sciences kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, okresy przejściowe zapewniają wystarczająco dużo czasu, by producenci mogli dostosować swoje składy i opakowania produktów do nowych ograniczeń.

„Zwykle proponowane przez Komisję okresy przejściowe na dostosowanie się do zmian wynikających z restrykcji dotyczących substancji są zdecydowanie krótsze” – stwierdziła Maria Papis.

„Największe wyzwanie, jak zwykle, czeka wytwórców i producentów, którzy zostają zmuszeni do zmiany formuł swoich produktów lub widniejących na opakowaniach wykazów składników, które ulegną w ten sposób wydłużeniu” – wyjaśniła na łamach Prawo.pl prawniczka.

Prawniczka zaznaczyła, że nowe unijne regulacje dotyczące alergenów w kosmetykach wpłyną w przyszłości na plany produkcyjne przedsiębiorstw oraz na oznakowanie produktów.

Zmiany te dotyczą zarówno producentów, jak i dostawców składników do produkcji kosmetyków. Wymagają one określenia i udokumentowania alergenów, które mogą znajdować się w danym produkcie.

Organy nadzoru mają wymagać od producentów i dostawców składników kosmetyków, aby przestrzegali wymogów dotyczących alergenów. Przedsiębiorstwa powinny również wprowadzić odpowiednie procedury w celu zapewnienia, że produkt jest zgodny z wymaganiami prawnymi.

Nowe przepisy mają na celu zapewnienie, że konsumenci mają dostęp do bezpiecznych produktów kosmetycznych. Ma to umożliwić konsumentom wybór produktów, które nie zawierają składników, na które są uczuleni.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM