Polityka i społeczeństwo

Banki zwracają kredytobiorcom pokaźne sumy dzięki wspierającym przepisom – podsumowanie pierwszego roku działania

Po podpisaniu przez Prezydenta RP nowelizacji ustawy o kredycie hipotecznym, zaproponowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości, upłynął już rok. Wprowadzone zmiany znacząco wpływają na poprawę sytuacji kredytobiorców, ponieważ banki są zobligowane do zwrotu dodatkowych opłat za czekanie na wpis hipoteki do księgi wieczystej.

Ministerstwo Sprawiedliwości założyło nowe przepisy, które są skuteczne i pozwalają na zwiększenie ochrony konsumentów. Banki są zobowiązane do zwrotu należnych środków klientom w ciągu 60 dni od momentu wpisania hipoteki w księgę wieczystą jako zabezpieczenia kredytu hipotecznego.

Kwota, którą banki muszą zwrócić kredytobiorcom jest znacząca, a nowelizacja wprowadziła zmiany w regulaminach udzielania kredytów, eliminując dodatkowe opłaty. Oznacza to, że kredytobiorcy mogą cieszyć się niższymi kosztami kredytów dzięki regulacjom prawnym.

Od niedawna, dzięki nowym przepisom, banki nie mogą już naliczać opłat „za czekanie” w przypadku kredytów hipotecznych. Wcześniej, tego rodzaju opłaty były przedstawiane jako najwyższy standard ubezpieczenia ryzyka kredytowego, jednakże bez żadnych uzasadnień. Teraz, niemal w każdym przypadku, ryzyko jest wyolbrzymiane lub całkowicie wymyślone.

Dlatego też nowelizacja wprowadza m.in. obowiązek dla banków, aby w przypadku narzucenia kredytobiorcy nadzwyczajnej opłaty za fikcyjne ryzyko, taka opłata była traktowana jako swoista kaucja. Po wpisaniu zabezpieczenia do księgi wieczystej, banki są zobowiązane do zwrócenia opłaty kredytobiorcy lub zaliczenia jej na poczet zadłużenia.

PAP SA nie wprowadza żadnych zmian w treści komunikatów, które są publikowane w serwisie. Nadawca komunikatu odpowiada za jego treść, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM