Polityka i społeczeństwo

Nowy tytuł: Przegląd zmian dotyczących produktów rolnych w systemie SENT

Z dniem 12 sierpnia 2023 r. Ministerstwo Finansów – Krajowa Administracja Skarbowa wprowadza zmiany w katalogu towarów objętych systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (SENT). Przede wszystkim doprecyzowaliśmy katalog produktów rolnych objętych SENT poprzez wprowadzenie podziału na kody CN.

Ponadto, 12 sierpnia 2023 r. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadza nowe regulacje dotyczące wykorzystywania systemu SENT. Ściślej sprecyzowane zostaną wymagania dotyczące rejestrowania przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi. Obowiązkiem przewoźników będzie przestrzeganie wszystkich zapisów zawartych w nowych regulacjach.

Podmioty prowadzące działalność handlową w odniesieniu do wyżej wymienionych produktów rolnych będą zobowiązane do stosowania systemu SENT w celu rejestracji transakcji.

System SENT będzie służył do rejestrowania transakcji dotyczących wyżej wymienionych produktów rolnych. Wymagane będzie podanie informacji o kupującym, sprzedającym, wartości transakcji i ilości towaru.

Od 8 sierpnia 2023 r. system SENT stanie się obowiązkowy dla wszystkich podmiotów prowadzących działalność handlową w odniesieniu do produktów rolnych wymienionych powyżej. System zapewni lepszą kontrolę i ochronę produktów rolnych przed wykorzystywaniem ich do nielegalnych celów.

System SENT będzie wymagał od podmiotów prowadzących działalność handlową w odniesieniu do wyżej wymienionych produktów rolnych zgłaszania informacji o transakcjach w celu rejestracji. Muszą one zawierać informacje o kupującym, sprzedającym, wartości transakcji i ilości towaru.

Realizacja systemu SENT wymagać będzie od podmiotów prowadzących działalność handlową w odniesieniu do wyżej wymienionych produktów rolnych przestrzegania określonych przepisów. Ma to zapewnić lepszą kontrolę i ochronę produktów rolnych przed wykorzystywaniem ich do nielegalnych celów.

Poniższy wykaz określa towary, dla których nie będzie obowiązku zgłaszania przewozu do rejestru SENT: mięso, jajka, miód, miękkie owoce, mąka i zagęszczony sok jabłkowy.

Należy wspomnieć, że rejestracja przewozu towarów pochodzących z Ukrainy jest konieczna, niezależnie od tego, czy przewóz zaczyna się na terytorium kraju, czy też z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej albo z terytorium państwa trzeciego (spoza UE).

Zasady rejestracji i wymagane informacje znajdują się w rozporządzeniu, a także na stronie internetowej PUESC. Dodatkowo podano minimalne ilości dozwolone w przesyłce.

Opisane wyżej zasady dotyczą towarów przewożonych na terenie kraju, a także na teren państw członkowskich Unii Europejskiej i państw trzecich (spoza UE).

Podsumowując, obowiązku zgłaszania towarów do rejestru SENT nie dotyczy mięso, jajka, miód, miękkie owoce, mąka i zagęszczony sok jabłkowy, z wyjątkiem towarów pochodzących z Ukrainy.

Zgodnie z art. 7 ustawy o SENT przewozy dotyczące pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i nasion słonecznika będą musiały być zgłaszane do rejestru SENT.

Terminowe i wyczerpujące zgłoszenia wymagane są dla przewozu towarów:

– z terytorium państwa członkowskiego UE albo z terytorium państwa trzeciego (spoza UE) na terytorium kraju

– z terytorium jednego państwa członkowskiego do drugiego państwa członkowskiego albo do państwa trzeciego, przez terytorium kraju (z wyjątkiem wykorzystania procedury celnej tranzytu).

Wszystkie przewozy dotyczące pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i nasion słonecznika są objęte obowiązkiem zgłoszenia do rejestru SENT, który jest wymieniony w art. 7 ustawy.

Aby zapewnić właściwe przestrzeganie przepisów dotyczących obrotu towarami wymienionymi wyżej, każdy przewóz musi być odpowiednio zgłoszony w rejestrze SENT w przypadku:

– przewozu towarów z terytorium państwa członkowskiego UE lub z terytorium państwa trzeciego (spoza UE) do terytorium kraju

– przewozu towarów z terytorium jednego państwa członkowskiego do drugiego państwa członkowskiego albo do państwa trzeciego, przez terytorium kraju (z wyłączeniem procedury celnej tranzytu).

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 8 sierpnia 2023 r. wprowadza zmiany do ustawy dotyczącej monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów, a także obrotu paliwami opałowymi (DZ. U. z 2023 r., poz. 1596).

Ustawa z 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 104) ustanawia obowiązek monitorowania i kontrolowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi. Każde przedsiębiorstwo zajmujące się tymi działaniami musi przestrzegać wszystkich wymogów określonych w ustawie.

Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez dokonywania jakichkolwiek modyfikacji w ich treści lub formie. Autorzy komunikatów ponoszą całkowitą odpowiedzialność za ich zawarte w nich informacje, wyłączając postanowienia art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM