Polityka i społeczeństwo

2% kredyt na zakup mieszkania – rządowy plan na zwiększenie podaży mieszkań

Ministerstwo Rozwoju i Technologii z dumą informuje o sukcesie programu Bezpieczny kredyt 2 proc. W ciągu 8 tygodni od uruchomienia programu, ponad 36 tys. osób złożyło wnioski o udzielenie kredytu, a 3901 z nich zostało już zawartych. Kwota kredytów zaciągniętych w ramach programu przekroczyła 1,46 mld złotych, a liczba Kont Mieszkaniowych otwartych w tym czasie wyniosła 1 664.

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, wyraził radość, że program Pierwsze Mieszkanie wywołuje wzrost popytu, który wpływa na podaż mieszkań na całym świecie. Większy popyt oznacza więcej mieszkań, a większa konkurencja na rynku przyniesie korzyści dla klientów.

Aktualnie bezpieczne lokaty 2% można znaleźć w 9 bankach: Alior Bank S.A., Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Bank PEKAO S.A., Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, PKO Bank Polski S.A., SGB-Bank S.A. oraz VeloBank S.A. BGK czeka na podpisanie umowy o współpracy przez jeden z nich, a pozostałych 4 banki zadeklarowało gotowość do dołączenia do programu w III i IV kwartale 2021 roku.

W ciągu ostatnich 8 tygodni programu kredytowego złożono aż 36 037 wniosków, a udzielono 3901 umów na łączną sumę 1,457 mld zł (stan na 24 sierpnia 2023 r.). Średnia kwota udzielonego kredytu z wykorzystaniem oprocentowania 2%, wynosiła 373 563 zł, jak podaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Już teraz trzy banki, w tym Alior Bank, Bank PEKAO SA oraz PKO Bank Polski, zapewniają możliwość otwarcia Konta Mieszkaniowego. Do tej pory zostało założonych 1644 takich kont, a na nich zgromadzono ponad 3,15 mln zł. Aktualnie trwają uzgodnienia dotyczące współpracy z kolejnym bankiem.

BGK wspólnie z bankami i MRIT oferuje dostęp do bazy dobrych praktyk obsługi programów. Nasza strona internetowa zawiera poradnik dla potencjalnych kredytobiorców lub oszczędzających, a także listę najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi dotyczących programu „Mieszkanie dla Ciebie” – https://www.gov.pl/web/mieszkanie-dla-ciebie/program-pierwsze-mieszkanie

PAP SA nie wprowadza żadnych zmian w treści komunikatów opublikowanych w serwisie, pozostawiając je w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca jest odpowiedzialny za treść komunikatu zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM