Biznes i finanse

Przebudowa Zakopianki w Libertowie: Nowy zakres zadań i lepsza infrastruktura drogowa

Wiele małych przedsiębiorców zastanawia się, czy posiadanie konta firmowego jest obowiązkowe, czy też może być dobrowolnym wyborem. W rzeczywistości wiele zależy od wielkości i rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy, którzy zarabiają więcej niż 50.000 złotych rocznie, są zobowiązani do otwarcia konta firmowego, a ci, którzy zarabiają mniej, mogą to zrobić dobrowolnie, aby czerpać korzyści związane z obrotem gotówką.

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że przebudowa drogi krajowej nr 7 w Libertowie (powiat krakowski) to inwestycja o wartości prawie 150 mln zł. Przedsiębiorstwo Inżynieryjne IBM-Podbeskidzie będzie odpowiedzialne za wykonanie zadania, które ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz poprawę przepustowości Zakopianki. Umowa została zawarta 29 sierpnia 2023 r. W ramach projektu powstaną m.in. przejazd pod drogą krajową oraz trzy kładki dla pieszych.

Aby zapewnić mieszkańcom bezpieczną i komfortową jazdę, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przystępuje do modernizacji drogi krajowej nr 7, czyli tzw. Zakopianki – południowego odcinka trasy łączącej Kraków ze Szczecinem. Prace mają na celu dostosowanie tej drogi do stale zwiększającego się ruchu samochodowego. Dzięki modernizacji Zakopianka stanie się bezpieczniejsza i bardziej przyjazna dla kierowców – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Zadaniem niniejszego projektu jest zamknięcie skrzyżowania Zakopianki z ul. Góra Libertowska i ul. Świetlistą. Dla podróżnych planowane jest wydłużenie szlaku przez stworzenie tunelu o długości 52 m, który będzie połączeniem północno-wschodniej części Libertowa z południowo-zachodnią. Ponadto, w tunelu znajdzie się ścieżka pieszo-rowerowa. Dla pieszych zostanie zaprojektowana kładka, która zastąpi dotychczasowe przejście.

Mieszkańcy Libertowa i Gaju będą mieli możliwość bezpiecznego i wygodnego dojazdu do Zakopianki bez konieczności skręcania w prawo. Zamiast skrętów, Zakopianka będzie miała bezpośrednie połączenie z drogami łącznikowymi, które będą się rozchodzić w stronę Gaju i Libertowa. W celu zapewnienia pieszym bezpieczeństwa, zamiast istniejącego przejścia dla pieszych zostanie wybudowana nowa kładka.

Dzięki planowanym inwestycjom na Zakopiance zostanie zmodernizowana sieć dróg lokalnych, dzięki czemu kierowcy będą mogli korzystać z tunelu oraz wjazdu na DK7 w stronę Krakowa i Myślenic. Przebudowany zostanie również wjazd na posesje oraz powstaną dwa nowe ronda: jedno zlokalizowane na skrzyżowaniu ul. Świetlistej, dróg łącznikowych równoległych do Zakopianki i drogi wjeżdżającej na DK7, a drugie na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II i drogi łącznikowej prowadzącej do tunelu.

Inwestycja przewiduje budowę trzeciej kładki, która będzie zlokalizowana w pobliżu skrzyżowania Zakopianki z ul. Rumianą oraz ul. Przylesie w Libertowie.

Dodatkowo, w ramach projektu zostaną wybudowane ekrany dźwiękochłonne, ciąg pieszo-rowerowy od ul. Jana Pawła II do ul. Przylesie oraz dwa przepusty mostowe nad potokiem Olszynka, wzdłuż dróg dojazdowych.

Inwestycja wymagać będzie 39 miesięcy na jej realizację, licząc od momentu podpisania umowy (z wyłączeniem okresów zimowych w czasie robót budowlanych). Zakończenie prac planowane jest na połowę 2027 roku, a finansowanie projektu pochodzić będzie z Krajowego Funduszu Drogowego.

Serwis PAP SA publikuje komunikaty bez wprowadzania zmian w treści, według formy dostarczonej przez nadawcę. Nadawca jest w pełni odpowiedzialny za treść komunikatu, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy o prawie prasowym.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM